Wakacje 2016: gospodarka kontra terroryzm w walce o turystów
2016-03-23 14:15
Przeczytaj także: Wakacje 2016: pozycja agentów słabnie
Zagranica inaczej postrzega Polskę niż wiele krajowych mediów
Jak już pisaliśmy w niektórych materiałach, polskim konsumentom gnębionym od kilku miesięcy rosnącymi dawkami pesymizmu przez dużą część krajowych mediów, kierunek zmian w nastawieniu do zakupów wskazać może postawa zagranicznych inwestorów. W coraz większym stopniu staje się jasne, że całkiem inaczej postrzegają oni (zwłaszcza za oceanem) perspektywy naszej gospodarki. Ważne jest to, że inwestorom można ufać w dużo większym stopniu niż mediom, głosują oni bowiem prawdziwymi pieniędzmi, a znacznie więcej niż polityczne rozgrywki interesują ich możliwości dokonania korzystnych inwestycji. Skutki coraz bardziej pozytywnego nastawienia tzw. zagranicy do Polski widać już w wielu aspektach, z których dla turystyki ważne znaczenie mają zwłaszcza siła złotego, która wpływa na ceny wycieczek oraz koniunktura na giełdzie, która dodatnio skorelowana jest z nastrojami tej grupy osób, które często spędzają wakacje za granicą.
Złoty wzmacnia się wyraźnie od pewnego czasu (około 6 tygodni) i w konsekwencji obecny kurs dolara jest już o 16 groszy poniżej kursu z początku roku (3,79 vs 3,95), a kurs euro całkowicie odrobił straty spowodowane m.in. obniżeniem w połowie stycznia ratingu oraz przyznania mu negatywnej perspektywy przez Standard & Poors i powrócił właśnie w pierwotne okolice 4,27.
Główne indeksy polskiej giełdy w tym roku pod względem wzrostów ustępują w Europie jedynie węgierskim. Obecnie pierwsza trójka przedstawia się następująco (według stanu na piątek):
fot. mat. prasowe
Indeksy giełdowe
Pozostałe europejskie indeksy są na kilku lub nawet kilkunastoprocentowych spadkach.
Dobre wieści z gospodarki na pewno mogą cieszyć zarówno touroperatorów jak i turystycznych agentów, bowiem prędzej czy później przełożą się na koniunkturę w sprzedaży wycieczek. Powinno się jednak brać pod uwagę również to, że klienci, którzy przychodzą do biur agencyjnych często mają inny stan świadomości spraw, są bowiem często nafaszerowani niekorzystnymi i pesymistycznymi informacjami płynącymi z części mediów.
Należy też pamiętać, że na słabszy popyt, obok części mediów, wpływają równocześnie także utrzymujące się obawy turystów przez ryzykiem niebezpiecznych incydentów i nadal nieprzekonująco rozwiązywana kwestia uchodźców, ale są to tematy na dłuższe rozważania, do których powrócimy w innych naszych materiałach.
2. Ryzyko zwlekania z zakupem bezpiecznych wyjazdów
Nadal bardzo słabe rezerwacje wycieczek w naszym kraju zupełnie nie przystają do tego, co obserwujemy u naszych zachodnich sąsiadów. Pragmatyczni Niemcy w szybkim tempie rezerwują wyjazdy na kierunki uważane obecnie za bezpieczne. Początkowo zwiększony popyt dotyczył gównie kierunków hiszpańskich, ale obecnie w związku z coraz wyraźniej rysującymi się perspektywami rozwiązania lub przynajmniej złagodzenia kwestii migrantów pojawił się on już na kierunkach greckich, które wykupywać zaczęli również Brytyjczycy. Na tych pierwszych w dużym tempie spada dostępność pokoi i coraz częściej zdarzają się prośby hotelarzy pod adresem touroperatorów o zmniejszenie wielkości wcześniej uzgodnionych umów gwarantowanej sprzedaży. Na tych drugich sytuacja nie jest jeszcze aż tak zaawansowana, ale przy obecnym tempie rezerwacji wydaje się to być tylko kwestią czasu.
Dynamikę rezerwacji w ujęciu rok do roku w poszczególnych kierunkach ważnych dla letniego wypoczynku Polaków pokazuje poniższe zestawienie (za danymi z niemieckich systemów rezerwacyjnych):
fot. mat. prasowe
Dynamika rezerwacji istotnych kierunków
Wraz z kolejnymi zamachami na terytorium Turcji rośnie liczba turystów, którzy definitywnie decydują się wybrać kierunek alternatywny. Widać wyraźnie, że takim umiarkowanie kosztownym kierunkiem wobec Turcji może być pobliska Grecja, a w pewnym zakresie również relatywnie tania i dysponująca rozbudowaną lub odnowioną bazą hotelową Bułgaria. W lutym zanotowano na tym kierunku skok popytu, który stał się wyższy w porównaniu z ubiegłym sezonem o 35 procent. Tak wysokie zmiany popytu (zarówno spadki, jak też wzrosty) zdarzają się na ustabilizowanym zwykle rynku niemieckim bardzo rzadko i świadczą o dużej nerwowości tamtejszych turystów względem kierunków mniej bezpiecznych i o dużej determinacji w celu zabezpieczenia sobie wakacji na kierunkach uważanych teraz za bezpieczne.
Warto też zauważyć, co zaznaczaliśmy zresztą w kilku ostatnich materiałach, że coraz lepiej postrzegany jest teraz Egipt zapewne w związku z energicznie wdrażanymi przez tamtejsze władze środkami bezpieczeństwa mającymi uchronić turystów przed ryzykiem niebezpiecznych incydentów. Tezę taką potwierdza znaczące zmniejszenie spadków sprzedaży na tym kierunku z 57 do jedynie 29 procent (patrz tabela).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)