Coface: chińskie firmy w kłopotach
2016-03-24 12:59
Przeczytaj także: Coface: gospodarka Chin w górę, mniej zaległych płatności?
Rynki papierów wartościowych w Chinach doświadczają kolejnych spadków oraz zmienności. Nabywanie akcji przez inwestorów za pożyczone pieniądze zwiększyło ryzyka kredytowe i może jeszcze zintensyfikować tendencję spadkową. Jednocześnie zanotowano bezprecedensowy spadek wartości CNY, który w pierwszym tygodniu stycznia 2016 r. osiągnął najniższy poziom w stosunku do USD w okresie pięciu lat. Na wycenę CNY wpływają również negatywnie odpływ kapitału oraz obawy związane ze spowolnieniem gospodarczym w Chinach.
fot. mat. prasowe
Ryzyko w poszczególnych branżach
Małym ryzykiem obarczona jest - jako jedna z nielicznych - branża farmaceutyczna
W kwestii monetarnej – Ludowy Bank Chin (PBoC) w listopadzie 2014 r. rozpoczął cykl rozluźniania polityki i od tego czasu sześciokrotnie obniżył stopę referencyjną (165 pb), pięciokrotnie (-300 pb) obniżył wskaźnik rezerw obowiązkowych banku (RRR) oraz dał gospodarce zastrzyk płynności (1,5 bln RMB w styczniu 2016 r. przy pomocy różnych narzędzi). Niezależnie od tego, środki łagodzenia polityki monetarnej nie były dotychczas zbyt skuteczne.
Strategia rządu jest niejednoznaczna, a władze wahają się między dwoma celami. Z jednej strony muszą znaleźć równowagę między wspieraniem wzrostu PKB w celu uniknięcia 'twardego lądowania' i ochrony miejsc pracy, z drugiej zaś zarządzać ryzykiem bańki zadłużenia. Tymczasem firmy w Chinach stoją przed coraz większymi wyzwaniami, takimi jak wysoki wskaźnik struktury finansowania i wysokie koszty finansowania (mimo rozluźnienia polityki monetarnej), niska rentowność (napędzana nadmiernymi nadwyżkami mocy produkcyjnych w niektórych sektorach) oraz zmienność na rynkach walutowym i papierów wartościowych. Metody rozluźnienia polityki monetarnej nie były zbyt skuteczne w 2015 r., natomiast w 2016 r. Coface spodziewa się większej ilości pakietów stymulujących w związku z próbą uniknięcia przez chińskie władze twardego lądowania – stwierdza Charlie Carré, ekonomista Coface.
Sektory wysokiego ryzyka: budownictwo, metale i IT
Z badania Coface wynika, że sektor budownictwa jest zagrożony największym ryzykiem, a sytuacja szybko ulega pogorszeniu. W przypadku 28,3 proc. sprzedaży z odroczonym terminem płatności występują opóźnienia w zapłacie należności przekraczające 150 dni, a 57 proc. respondentów z tego sektora informuje, że zaległości przekraczające 6 miesięcy dotyczą ponad 2 proc. ich obrotów. W sektorze metali i IT zanotowano odpowiednio 13 proc. i 15,2 proc. płatności z odroczonym terminem, gdzie okres zaległości przekracza 150 dni. Pod presją jest również branża telekomunikacyjna. Niektóre sektory znajdują się w lepszej sytuacji, jednak nawet te powiązane z wydatkami gospodarstw domowych, takie jak handel detaliczny i przemysł motoryzacyjny, doświadczają trudności w uzyskiwaniu należnych im płatności.
![Chiny: nie ma co liczyć na ożywienie w gospodarce? [© Kagenmi - Fotolia.com] Chiny: nie ma co liczyć na ożywienie w gospodarce?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/chinskie-firmy/Chiny-nie-ma-co-liczyc-na-ozywienie-w-gospodarce-180049-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)