Polskie firmy 2016: warunki prowadzenia biznesu
2016-03-23 11:39
Przeczytaj także: Polskie firmy 2015: warunki prowadzenia biznesu
W 2012 roku z kodeksu postępowania cywilnego zniknęło odrębne postępowanie gospodarcze, co oznacza, że spory wynikające ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej toczą się według zasad ogólnych. Jest to jedna z większych zmian przeprowadzonych w ostatnich latach przez prawodawcę w odniesieniu do sądownictwa gospodarczego. Wśród innych istotnych zmian wyróżnić należałoby stworzenie e-Sądu oraz deregulację zawodu komornika.
Przejrzenie statystyk krajowych dotyczących sporów gospodarczych toczonych przed sądami, może wywołać pewien niepokój. Jak wynika z analizy ilościowej ewidencji spraw gospodarczych w latach 2007-2015, opublikowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości , średni czas trwania spraw gospodarczych w 2015 roku był najdłuższy w porównaniu do poprzednich ośmiu lat. Bowiem w sprawach, w których sądem pierwszej instancji jest sąd rejonowy, postępowanie w pierwszej instancji trwało średnio 13,5 miesiąca, a postępowanie w drugiej instancji, przed sądem okręgowym, 3,6 miesiąca. Jeśli z kolei właściwym rzeczowo sądem pierwszej instancji był sąd okręgowy, wówczas postępowanie w pierwszej instancji trwało przeciętnie 14,3 miesiąca, a w drugiej instancji, przed sądem apelacyjnym,
aż 7,7 miesiąca – Tabela 2.
fot. mat. prasowe
Średni czas trwania spraw gospodarczych
Średni czas trwania spraw gospodarczych w 2015 roku był najdłuższy w porównaniu do poprzednich ośmiu lat.
Na domiar złego, znacznie, bo prawie ośmiokrotnie (!) w stosunku do 2007 roku zwiększyła się liczba spraw zaległych, pozostających do załatwienia. Zaległości będą rosły, ponieważ w 2015 roku sądy załatwiły średnio 86 spraw gospodarczych na 100 wpływających do sądów rejonowych I instancji. Wydaje się, że to bardzo niepokojący prognostyk.
Według prestiżowego raportu Doing Business, prezentowanego corocznie przez Bank Światowy, sądowe wyegzekwowanie kontraktu zajmuje w Polsce 685 dni i kosztuje 19,4 proc. wartości przedmiotu sporu. Tym samym, w tej kategorii Polska zajęła 55. lokatę na 189 krajów branych pod uwagę. Jest to spadek w porównaniu do rankingu z 2015 roku, w którym Polska zajęła w tej kategorii 52. miejsce, jednak wymienione parametry (czas trwania procedury i jej koszt) pozostawały na dokładnie takim samym poziomie. Okazuje się zatem, że w tym przypadku to raczej inne państwa się poprawiły, niż sytuacja w Polsce się pogorszyła.
Bardziej szczegółowych informacji na ten temat dostarcza lokalna wersja raportu Doing Business, z której wysnuć można już nieco bardziej optymistyczne wnioski. Wartości brane pod uwagę w ogólnym raporcie odnoszą się do największych ośrodków w danym państwie, przeważnie stolic, czyli w przypadku Polski brano pod uwagę dane dotyczące Warszawy. Okazuje się tymczasem, że wyegzekwowanie umowy sprawniej (i taniej) można załatwić w mniejszym mieście. W Olsztynie czas wyegzekwowania umowy wynosi bowiem 328 dni, a koszt procedury to 15,3 proc. wartości przedmiotu sporu. Jeszcze taniej jest w Białymstoku, gdzie koszt wyegzekwowania umowy wynosi 13,6 proc. wartości przedmiotu sporu, jednak proces trwa nieco dłużej, bo 440 dni. Warto zaznaczyć, że czas trwania procedury obejmuje w tym badaniu nie tylko proces sądowy, ale również postępowanie egzekucyjne i etap składania pozwu. Przeciętny czas postępowania sądowego w sprawie gospodarczej w Polsce wyniósł, w ramach tego badania, 323 dni, co stanowi o prawie 100 dni mniej niż średnia dla Unii Europejskiej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ocena wskaźnika egzekwowania umowy w badaniu Banku Światowego opiera się na bardzo sztywnej metodologii (co jest oczywiście zrozumiałe), ponieważ dotyczy konkretnej sprawy, w której jedna ze stron nie dotrzymała warunków umowy sprzedaży o wartości dwukrotności dochodu w przeliczeniu na mieszkańca danego kraju lub pięciu tysięcy dolarów.
![Za wysokie podatki i koszty pracy [© Elnur - Fotolia.com] Za wysokie podatki i koszty pracy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/polskie-firmy/Za-wysokie-podatki-i-koszty-pracy-217405-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)