Polskie firmy 2016: warunki prowadzenia biznesu
2016-03-23 11:39
Przeczytaj także: Polskie firmy 2015: warunki prowadzenia biznesu
Nieco lepiej jest jeśli chodzi o uzyskiwanie pozwoleń na budowę. W tej kategorii Polska zajęła 52. miejsce. Analitycy Banku Światowego wyliczyli, że uzyskanie niezbędnych do postawienia małego magazynu handlowego zezwoleń zajmuje u nas 156 dni, wiąże się z przeprowadzeniem średnio 21 procedur i kosztuje 0,2 proc. wartości magazynu. W gospodarce o najlepszych w tym zakresie wynikach w Unii Europejskiej, czyli Danii, procedura ta jest wyraźnie droższa (2,3 proc. wartości magazynu), ale o wiele prostsza i sprawniejsza, ponieważ wymaga dopełnienia jedynie 7 procedur i trwa 64 dni. Warto zwrócić uwagę również na dobry wynik naszego małego sąsiada, czyli Litwy. W dziedzinie uzyskiwania zezwoleń na budowę zajęła ona 18. miejsce. Dopełnienie wszystkich dwunastu koniecznych procedur trwa tam 103 dni i kosztuje w zasadzie prawie tyle samo co w Polsce, bo 0,3 proc. wartości magazynu. Trzeba przyznać ponadto, że w analizowanym zakresie Polska zaliczyła bardzo duży awans w porównaniu z ubiegłoroczną edycją rankingu – w Doing Business 2015 zostaliśmy sklasyfikowani na 137. miejscu, ponieważ liczba wymaganych procedur wynosiła 19, a czas ich załatwienia oszacowano na 212 dni. Jednym z istotniejszych problemów związanych z procedurami budowlanymi w Polsce jest niedostateczne pokrycie terytorium kraju miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Brak planu w miejscu inwestycji oznacza konieczność uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, co trwać może nawet półtora miesiąca. W kontekście procesu uzyskiwania pozwoleń budowlanych, koniecznie należy wspomnieć o rodzimej nowelizacji prawa budowlanego, która weszła w życie 28 czerwca 2015 roku. W wielu przypadkach znacznie skróciła ona i zliberalizowała tę procedurę, choćby usuwając obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę przy budowie domu.
Z zakresu prawa gospodarczego, w 2015 roku najbardziej rozczarowującym wydarzeniem było odrzucenie projektu ustawy Prawo działalności gospodarczej, mającej być w założeniu „konstytucją dla firm”, aktem zastępującym tragiczną i nieczytelną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Proponowany przez ówczesne Ministerstwo Gospodarki projekt ustawy był może niedoskonały, ale stanowił jednak ogromny krok naprzód i zawierał szereg bardzo potrzebnych zmian, m.in. jasne wprowadzenie do prawa gospodarczego zasady, wg której to, co nie jest prawem wprost zabronione, jest dozwolone.
W ciągu ostatnich lat, najbardziej godną docenienia aktywnością ustawodawcy w zakresie prawa gospodarczego było wprowadzenie w życie kolejnych ustaw deregulacyjnych, upraszczających poszczególne procedury i otwierających dostęp do zawodów wcześniej regulowanych. Na szczególną aprobatę zasługuje ograniczenie liczby obowiązków administracyjnych ciążących na mikroprzedsiębiorcach – to oni najdotkliwiej odczuwają skutki przeregulowania i nadmiernego zbiurokratyzowania gospodarki.
2.4. LEGISLACJA
W ramach krótkiego uzupełnienia należałoby podać dane dotyczące polskiej biegunki legislacyjnej w 2015 roku. Jak wynika z raportu Grand Thornton „Barometr otoczenia prawnego w polskiej gospodarce”, w 2015 roku w Polsce weszło w życie 29,8 tysiąca stron maszynopisu prawa. Oznacza to, że gdyby ktokolwiek chciał na bieżąco zapoznawać się ze wszystkimi aktami prawnymi uchwalanymi w kraju w ubiegłym roku, musiałby poświęcać na lekturę przepisów 4 godziny dziennie. Najbardziej szokujące jest jednak zawarte w raporcie porównanie międzynarodowe: w okresie od 2012 do 2014 roku wprowadzono w Polsce w życie 56 razy więcej regulacji niż w Szwecji i 43 razy więcej niż w Belgii. O tym, że kolejne akty prawne uchwalane są nie do końca rozważnie i raczej bez głębszego namysłu, najlepiej świadczy fakt, że w ciągu czterech ostatnich dni 2015 roku, czyli w okresie od 28 do 31 grudnia, w Dzienniku Ustaw opublikowane zostały 182 akty prawne.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)