Handel zagraniczny: Włochy lepiej omijać?
2016-03-25 10:37
W kontaktach z włoskimi kontrahentami wskazana jest ostrożność © vectorfusionart - Fotolia.com
Przeczytaj także: Włoskie firmy = zatory płatnicze?
W skrócie
- Miniony rok przyniósł kosmetyczne skrócenie okresu, po jakim sprzedający odzyskują należne im pieniądze - współczynnik obiegu należności w dniach (DSO – days sales outstanding zmniejszył się o 1 dzień i wyniósł średnio 95 dni. Prognozy wskazują, że w bieżącym roku skróci się o kolejny dzień.
- Łączna kwota przeterminowanych należności spadła o 16%
- 19-procentowy spadek odnotowała także średnia wartość niespłaconej należności niespłaconej należności, jednak poprawa jest bardziej zauważalna w przypadku należności krajowych (-22%) niż tych, które wiążą się z eksportem (-9%).
- Po siedmiu latach nieustannych wzrostów miniony rok przyniósł 6-procentowy spadek liczby upadłości. Tendencja ta ma doczekać się kontynuacji, ale i tak ilość bankructw prognozowanych na bieżący rok (13.800 przedsiębiorstw) będzie dwukrotnie wyższa niż przed kryzysem.
- W polskim eksporcie do Włoch rosnące znaczenie odnotuje żywność i wyroby przemysłu lekkiego - w ślad za tym idzie spadek średniej wartość zlecenia na odzyskanie należności polskich eksporterów z Włoch, ale jednocześnie wzrost ich liczby o 18%.
„W 2015 roku włoski PKB wzrósł o +0,6%, wreszcie wychodząc z trzyletniej recesji”, powiedział Ludovic Subran, Główny Ekonomista Euler Hermes. „W 2016 roku spodziewany jest wzrost PKB na poziomie +1,1% – po raz pierwszy od 2010 roku powyżej 1%. Konsumpcja powinna pozostać głównym czynnikiem wzrostu w roku 2016, stanowiąc 0,7% całkowitego wzrostu PKB. Wyniki inwestycyjne mają wzrosnąć dwukrotnie w ciągu roku (+1,3%, po +0,5% w 2015 roku, stanowiąc 0,2% wzrostu PKB). Po najlepszym wyniku osiągniętym w 2011 roku eksport w roku 2016 powinien nadal rozwijać się dynamicznie (+3,1%, po +3,9% w 2015 roku). Jednak eksport netto będzie wywierać negatywny wpływ na wzrost (-0,2%) w miarę zwiększenia importu. W 2016 roku Włochy mogą skorzystać ze stabilnego przyrostu eksportu na poziomie 20 mld EUR po podobnym wyniku +20 mld EUR osiągniętym w 2015 r. Spodziewane obroty przedsiębiorstw mają ulec zwiększeniu o +1%, a marże powinny zyskać +0,1% w wyniku ustabilizowania się kursu euro i cen ropy naftowej.”
W związku z poprawą warunków ekonomicznych we Włoszech w 2015 roku Grupa Euler Hermes przeanalizowała cykl wzajemnych płatności: od liczby dni pozostałych do przeterminowania należności po przypadki braku spłaty i upadłości. Wskaźniki poprawiły się nieznacznie, a więc powrót do poziomu sprzed kryzysu zajmie więcej czasu.
Po pierwsze, w 2015 roku wskaźnik DSO wreszcie spadł poniżej poziomu 100 dni – do 95 dni. W 2016 roku spodziewane jest jego dalsze skrócenie średnio do 94 dni, co nadal stanowi słaby wynik w odniesieniu do porównywalnych państw europejskich oraz wymagań dyrektywy Unii Europejskiej przewidującej spłatę należności w ciągu 60 dni. W branżach rolno-spożywczej i motoryzacyjnej odnotowano krótsze niż średnie terminy płatności.
fot. mat. prasowe
Zaległości płatnicze firm włoskich
Po drugie, poziom przeterminowanych należności również spadł o -16% między innymi w sektorze usług, sprzętu gospodarstwa domowego oraz maszyn i urządzeń. Grupa Euler Hermes opracowała unikalny wskaźnik oparty na przeterminowanych należnościach zwany wskaźnikiem zachowań płatniczych (PBI – Payment Behaviour Index), który jest skorelowany z około 75% PKB. Wskaźnik ten jest obecnie stosowany w prognozowaniu PKB przedsiębiorstw. W I kwartale 2016 r. PBI wskazywał kwartalny wzrost PKB na poziomie +0,3%.
fot. mat. prasowe
Częstotliwość i wartość opóźnionych należności
Po trzecie, w 2015 roku zaobserwowano oznaki obniżenia wartości niespłaconych należności, których suma zmniejszyła się o -7%. Jeszcze wyraźniej pokazuje to średnia wartość pojedynczej zaległości płatniczej, która zmniejszyła się w 2015r. o -19% do poziomu 17.000 euro. Różne tempo tej zmiany w odniesieniu do zaległości krajowych i eksportowych wynika z pogarszających się warunków ekonomicznych na rynkach zagranicznych. Średnia wartość zaległości włoskich firm wobec klientów krajowych spadła o -22%; ale tylko o -9% w przypadku klientów zagranicznych (21.000 EUR). Branże tekstyliów, maszyn i urządzeń, środków chemicznych i usług osiągnęły najlepsze wyniki, natomiast sytuacja w sektorach budowlanym i rolno-spożywczym nadal jest nienajlepsza.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)