eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetRansomware rośnie w siłę: raport McAfee Labs III 2016

Ransomware rośnie w siłę: raport McAfee Labs III 2016

2016-03-29 15:21

Ransomware rośnie w siłę: raport McAfee Labs III 2016

Ransomware rośnie w siłę © kaptn - Fotolia.com

Jak wynika z analizy McAfee Labs, w ostatnim kwartale odnotowano wzrost zagrożeń ransomware aż o 26% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. McAfee Labs zbadało jednak nie tylko skalę nowych zagrożeń, ale przyjrzało się również, jak do kwestii współpracy przedsiębiorstw w zakresie udostępniania informacji o zagrożeniach podchodzą specjaliści ds. bezpieczeństwa z trzech kontynentów. Wyniki zawarte zostały w McAfee Labs Threats Report: March 2016.

Przeczytaj także: Ransomware CryptoWall znów uderza

Niepokojące wyniki raportu to ważny sygnał ostrzegawczy dla nas wszystkich – mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security Poland. – Zwracamy uwagę szczególnie na zagrożenia ransomware typu open source i ransomware as a service (jako usługa), które pozostają najbardziej lukratywnymi atakami dla cyberprzestępców. Analiza ataku pod nazwą Crypto Wall 3 przeprowadzona w październiku 2015 roku przez badaczy z McAfee Labs wykazała, że tylko jedna taka kampania wygenerowała przychody z zapłaconych okupów na poziomie 325 mln USD.

Czy istnieją sposoby walki z przestępcami? Czy jest coś, co firmy mogą zrobić, żeby przeciwstawiać się zagrożeniom wymuszającym okupy? Według Intel Security najskuteczniejszym sposobem jest ścisła współpraca i aktywność przedsiębiorstw w zakresie udostępniania informacji o zagrożeniach (CTI – cyber-threat intelligence).

Centrum McAfee Labs zbadało, jak do tego zagadnienia podchodzi 500 specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa z Ameryki Północnej, Azji i Europy. Ankietowani odpowiadali na pytania sprawdzające wiedzę na temat informacji o zagrożeniach cybernetycznych, opinie o ich wartości dla bezpieczeństwa firmy oraz o głównych przeszkodach na drodze do wdrożenia takich procedur w ramach strategii zabezpieczających.

Wyniki ankiety wykazały, że:
  • tylko 42% ankietowanych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa korzysta z udostępnianych informacji o zagrożeniach cybernetycznych. Spośród tej liczby aż 97% uważa, że dzięki nim można zapewnić firmie lepszą ochronę
  • niemal jednogłośnie (91%) ankietowani wykazali zainteresowanie informacjami o ukierunkowaniu branżowym. Chodzi o sektory takie jak usługi finansowe oraz infrastruktura krytyczna, które są celem najbardziej wysublimowanych ataków i mogłyby najbardziej skorzystać na współpracy w ramach CTI
  • 72% uważa, że najistotniejsze i najchętniej udostępniane przez firmy są informacje o złośliwym oprogramowaniu, na drugim miejscu wymieniona została reputacja adresów URL (58%), następnie reputacja zewnętrznych adresów IP (54%), reputacja certyfikatów (43%) oraz reputacja plików (37%)
  • respondenci stwierdzili, że największą barierą w udostępnianiu danych o cybernetycznych zagrożeniach są polityki firmy (54%), przepisy branżowe (24%) oraz brak informacji o sposobie ich wykorzystania (24%)

Biorąc pod uwagę determinację, jaką wykazują się cyberprzestępcy, udostępnianie informacji o zagrożeniach może się stać użytecznym narzędziem w próbie przechylenia szali zwycięstwa na stronę walczących z atakami – mówi Vincent Weafer, wiceprezes McAfee Labs, Intel Security. – Nasza ankieta pokazuje, że aby efektywnie wykorzystać potencjał udostępnianych informacji o zagrożeniach, trzeba najpierw pokonać przeszkody w postaci polityk firmowych, ograniczeń regulacyjnych, ryzyka związanego z odpowiedzialnością prawną i braku wiedzy wdrożeniowej.

fot. kaptn - Fotolia.com

Ransomware rośnie w siłę

Jak wynika z analizy McAfee Labs, w ostatnim kwartale odnotowano wzrost zagrożeń ransomware aż o 26% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.


Statystyki zagrożeń w IV kwartale 2015:
  • Mobilne złośliwe oprogramowanie notuje wzrost. W IV kwartale 2015 roku (w porównaniu z IV kwartałem 2014) liczba nowych próbek mobilnego złośliwego oprogramowania wzrosła o 72%. To sugeruje, że nowe wirusy tworzone są szybciej.
  • Ogólny trend wzrostowy. Po trzech kwartałach zniżkujących wskaźnik całkowitej liczby nowych próbek złośliwego oprogramowania ponownie zwyżkuje w IV kwartale – wyniósł 42 miliony, czyli 10% więcej niż w III kwartale. Jest to drugi najwyższy wynik zaobserwowany dotychczas przez McAfee Labs.
  • Krach w obszarze rootkitów. Liczba nowych próbek rootkitów spadła radykalnie w IV kwartale. Jest to kontynuacja długofalowego trendu spadkowego w tym obszarze zagrożeń. Eksperci z McAfee Labs łączą to zjawisko z przechodzeniem klientów na procesory Intel® 64-bit i system Microsoft Windows 64-bit. Funkcje, w które te technologie są wyposażone (Kernel Patch Protecion i Secure Boot), zapewniają lepsze zabezpieczenie przed zagrożeniami typu rootkit.
  • Złośliwe podpisane pliki binarne w odwrocie. Liczba nowych złośliwych podpisanych plików binarnych spadała w każdym kwartale ostatniego roku, osiągając w IV kwartale 2015 roku poziom najniższy od II kwartału 2013 roku.



Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: