Upadłości firm w Polsce I kw. 2016 r.
2016-04-04 12:30
Przeczytaj także: Upadłości firm na świecie - prognozy 2016
PROGNOZY: Świadomość przedsiębiorców w wykorzystaniu prawa restrukturyzacyjnego będzie rosnąć. Klimat dla biznesu będzie sprzyjający.
W kolejnych kwartałach powinniśmy obserwować rosnącą świadomość przedsiębiorców odnośnie możliwości wykorzystania środków naprawczych zapewnionych przez nowe prawo restrukturyzacyjne i tym samym stopniowo zwiększającą się liczbę postępowań restrukturyzacyjnych, zwłaszcza że sanacja przedsiębiorstwa ma pierwszeństwo przed postępowaniem upadłościowym.
Niemniej jednak, uwzględniając wymieniony powyżej wpływ zmian legislacyjnych na liczbę upadłości i restrukturyzacji, należy zauważyć, że sytuacja mikroekonomiczna w Polsce ulega dalszej poprawie. Solidne tempo rozwoju polskiej gospodarki, jedno z wyższych w Unii Europejskiej, poprawa na rynku pracy, wzrost wynagrodzeń i niska inflacja wspierają wzrost konsumpcji gospodarstw domowych, podczas gdy przedsiębiorstwa aktywne na rynkach zagranicznych korzystają ze zwiększającej się wymiany handlowej, zwłaszcza na naszym głównym kierunku eksportowym – stopniowo ożywającej gospodarczo strefie euro. W zeszłym roku nasz eksport wzrósł o blisko 8 proc., a na rynkach UE dynamika wzrostu przekroczyła 10 proc. Polska gospodarka pozostaje zależna od sytuacji globalnej i nastrojów na rynkach zagranicznych, gdzie wystąpienie ewentualnych zawirowań może mieć negatywny wpływ na poziom lokalnego wzrostu gospodarczego i tym samym otoczenie makroekonomiczne, w jakim działają polskie przedsiębiorstwa. Spodziewamy się jednak, że sytuacja gospodarcza i klimat dla biznesu pozostaną w Polsce sprzyjające, a ten rok zakończy się spadkiem upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw o 4 proc.
fot. mat. prasowe
Upadłości i restrukturyzacje według branż
Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce
Charakterystyka upadłości i restrukturyzacji w wybranych sektorach
Nowe prawo upadłościowe wprowadzone od 2016 r. sprawiło, że dane upadłościowe i restrukturyzacyjne, zwłaszcza za pierwszy kwartał obowiązywania nowej ustawy w poszczególnych sektorach, są nieporównywalne z ubiegłymi okresami. Tym samym poniższa analiza dotyczy nominalnej liczby bankructw i restrukturyzacji, jakie zostały ogłoszone w poszczególnych branżach.
Przetwórstwo przemysłowe
Jako że sektor przetwórstwa przemysłowego jest silnie reprezentowany w całej polskiej gospodarce – dominuje w ogólnej liczbie postępowań upadłościowych i restrukturyzacji. W pierwszym kwartale najgorzej było w branży produkcji metali i metalowych wyrobów kolorowych. Pomimo że zwiększona podaż z rynku chińskiego zdaje się tak bardzo nie zagrażać rynkowi polskiemu, jak ma to miejsce w Europie Zachodniej, to globalne niskie ceny mają wpływ także na rodzimy rynek. Firmy z branży utrzymujące płynność i rentowność starają się koncentrować na długoterminowej współpracy ze stałymi kontrahentami i selekcjonowaniu kontraktów o najwyższej rentowności. Z kolei w pierwszym kwartale tego roku kłopotów upadłościowych i restrukturyzacyjnych nie miała żadna firma produkująca meble. Branża ma duży udział sprzedaży eksportowej i dzięki konkurencyjności cenowej i jakościowej umacnia się na rynkach zagranicznych, a rosnące wynagrodzenia Polaków sprzyjają popytowi krajowemu.
Handel
Konsumpcja prywatna, która jest główną siłą napędową naszej gospodarki, przekłada się na poprawę sytuacji płynnościowej podmiotów branży sprzedaży detalicznej. Zapowiadany podatek handlowy będzie niekorzystny dla sektora, jednak utrzymująca się dobra sytuacja na rynku pracy i dodatkowe wsparcie wybranych gospodarstw domowych ze strony programu Rodzina 500+ przełoży się na wzrost obrotów w handlu. Nadal obserwujemy wyższą liczbę postępowań upadłościowych i restrukturyzacji firm z branży handlu hurtowego, gdzie szczególnie zauważalna jest duża konkurencja, konsolidacja rynku i skracanie łańcucha dostaw przez duże sieci handlowe, które często bezpośrednio współpracują z producentami z pominięciem hurtowni, korzystając ze swojej siły zakupowej.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)