Upadłości firm w Polsce I kw. 2016 r.
2016-04-04 12:30
Przeczytaj także: Upadłości firm na świecie - prognozy 2016
Transport
Niska liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacji firm branży transportowej jest zasługą splotu pozytywnych czynników. Sektor korzysta na utrzymujących się niskich cenach ropy, poprawiającej się sytuacji makroekonomicznej nie tylko w Polsce, ale także w strefie euro, gdzie polska branża transportu drogowego świadczy zarówno usługi transgraniczne, jak i wewnątrzkrajowe. Przewoźnicy starają się radzić sobie z trudnościami na rynkach zagranicznych, w tym działaniami protekcjonistycznymi niektórych krajów Unii Europejskiej. Przedłużone porozumienie na przewozy towarów pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską daje możliwość zwiększenia zleceń transportowych dla polskich przewoźników, jednak rosyjski popyt nadal będzie hamowany przez recesję tamtejszej gospodarki. Liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacji w transporcie może wzrosnąć na przestrzeni tego roku. Marże ograniczane są przez utrzymującą się wysoką konkurencję, jednak obecnie największym zagrożeniem wydaje się kryzys imigracyjny i zmaterializowanie ryzyka istotnych ograniczeń w przewozie frachtów w Unii Europejskiej w ramach strefy Schengen. Zarówno wydłużony czas realizacji transportu, jak i wyższe koszty operacyjne wpłynęłyby negatywnie na firmy w branży, co mogłoby się przyczynić do ich upadłości.
Tylko w czterech województwach liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacji wzrosła. W pozostałych sytuacja poprawiła się. W tym roku listę otwiera woj. śląskie, wyprzedzając dominującą zwykle na liście regionów Polskę Centralną. Odzwierciedla to dużą liczbę zarejestrowanych tu podmiotów gospodarczych. Najmniej postępowań upadłościowych i restrukturyzacji zanotowano natomiast w woj. opolskim i łódzkim.
fot. mat. prasowe
Upadłości i restrukturyzacje według regionów
W I kwartale 2016 r. obserwujemy wzrost liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacji w grupie form prawnych, jakimi są przedsiębiorcy. Wszystkie pozostałe rodzaje prowadzonych działalności radzą sobie lepiej. Największą poprawę zanotowały spółdzielnie.
fot. mat. prasowe
Upadłości i restrukturyzacje według form prawnych przedsiębiorstw
Obroty i zatrudnienie upadających i restrukturyzujących się przedsiębiorstw
Analiza obrotów firm, w stosunku do których ogłoszono liczbę postępowań upadłościowych i restrukturyzacji w I kwartale 2016 r. wskazuje, że problem niewypłacalności dotyczy przede wszystkim firm średnich i małych. Na nieco ponad 50 proc. przedsiębiorstw, o których dane finansowe posiadał Coface, 60 proc. stanowiły firmy, które generowały obrót roczny (w ostatnim badanym roku) pomiędzy 5 a 50 mln złotych. O blisko połowę mniej (29 proc.) było upadających firm z rocznym obrotem do 5 mln złotych. Najmniejszą grupę bankrutów (zaledwie 12 proc.) stanowiły przedsiębiorstwa duże, generujące powyżej 50 mln zł obrotu rocznie.
Postępowania upadłościowe i restrukturyzacje przedsiębiorstw to również wielki problem społeczny. Po restrukturyzacji firm, wiele miejsc pracy udaje się zachować, jednak – szczególnie w mniejszych miejscowościach – upadłość dużego pracodawcy rodzi problemy dla całego regionu. Analizując zatrudnienie w firmach, których ogłoszono liczbę postępowań upadłościowych i restrukturyzacji, firmy o największych obrotach mają również największe zatrudnienie.
Na około 50 proc. przedsiębiorstw, o których dane o zatrudnieniu posiadał Coface, zdecydowaną większość, bo aż 68 proc. przedsiębiorstw stanowią te zatrudniające od 10 do 100 osób. Znacznie mniej jest firm, gdzie pracuje powyżej 100 osób – 20 proc. Najmniejszą grupę firm, które objęte zostały postępowaniami upadłościowymi i restrukturyzacyjnymi stanowiły przedsiębiorstwa zatrudniające od 9 do 21 pracowników, było ich 13 proc.
Informacje o raporcie
Prezentowane statystyki są przygotowywane przez ubezpieczyciela należności Coface od 1997 roku w oparciu o daty wydania postanowień sądów o ogłoszeniu upadłości, czyli faktyczne daty upadłości. Wyniki za I kwartał 2016 nie są ostateczne i należy się jeszcze spodziewać wzrostu o kilkanaście przypadków. Jednak dane sprzed roku, do których liczony jest ostatni wzrost procentowy r./r., pochodzą także z końca marca, co zapewnia rzetelność porównań statystycznych. Dane historyczne, dotyczące lat 2008-2014, pokazują wyniki znane na koniec każdego roku.
Należy zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2016 r. zmianie uległy dotychczasowe przepisy w prawie upadłościowym – wprowadzono nowe prawo restrukturyzacyjne. Głównym celem postępowania restrukturyzacyjnego, oprócz zaspokojenia wierzycieli, jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego - również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
Istotną zmianą jest także fakt, że w obecnym prawie, postępowaniu restrukturyzacyjnemu podlegają zarówno firmy niewypłacane, jak i zagrożone niewypłacalnością, w związku z tym nowe statystyki pokazują nie tylko liczbę bankrutów, ale także firm zagrożonych bankructwem. Wcześniej obowiązujące prawo umożliwiało ogłoszenie upadłości układowej tylko wobec firmy faktycznie niewypłacalnej.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)