Ocena ryzyka krajów wg Coface IV 2016
2016-04-07 12:11
Coface obniżył oceny ryzyka siedmiu krajów © pincasso - Fotolia.com.
Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2016
Globalna niepewność
Wprawdzie kraje wschodzące odnotowały w tym roku nieznaczne ożywienie gospodarcze (Coface przewiduje wzrost na poziomie 3,9 proc. w 2016 r. względem 3,4 proc. w 2015 r. i 7,2 proc. w 2010 r.), to jednak spowolnienie, z którym muszą zmagać się kraje rozwinięte (1,7 proc. w 2016 r.), bardziej niż kiedykolwiek wcześniej psuje równowagę globalnej gospodarki. Wydaje się, że wzrost przekraczający 2,7 proc. to mało realny scenariusz.
Sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych prezentuje się całkiem dobrze, jednak nie sposób nie dostrzec zjawisk negatywnych. Chociaż sektor usług cieszy się w ogólnym ujęciu dobrą sytuacją, korzystając z wysokich poziomów zatrudnienia i konsumpcji gospodarstw domowych, to już przemysł odczuwa negatywny wpływ silnego dolara. Wielka Brytania traci na braku pewności co do jej związków z Unią Europejską, co przekłada się na wzrost zmienności rynków finansowych i negatywnie wpływa na wskaźniki zaufania. Strefa euro korzysta z popytu wewnętrznego, poprawy sytuacji na rynku pracy oraz dobrych warunków kredytowania. W Grecji, Portugalii, Hiszpanii i Irlandii zaufanie przedsiębiorców jest niskie, co ma negatywny wpływ na wzrost (1,6 proc. w 2016 r.), w szczególności w sytuacji wzrostu ryzyka politycznego.
Coface prognozuje liczne zagrożenia: gospodarka globalna wykazuje dzisiaj cechy gospodarki japońskiej – niski wzrost mimo wybitnie ekspansyjnej polityki pieniężnej, zmienne rynki finansowe i brak presji inflacyjnej.
Niekorzystny wpływ na gospodarkę japońską mają również niskie poziomy konsumpcji. Wycena jena wcześniej w tym roku i nieskuteczność wdrożonego programu Abenomics doprowadziły do przyjęcia ujemnych stóp procentowych przez bank centralny Japonii (Bank of Japan). Po włączeniu kraju do grupy krajów z perspektywą negatywną w styczniu 2016 r. Coface obniża ocenę Japonii do A2.
fot. mat. prasowe
Oceny podwyższone i obniżone
Napięcia i niepewności zwiększają ryzyko
Spowolnienie w Chinach i niskie ceny ropy naftowej
Chociaż bank centralny Chin obniżył swoje rezerwy obowiązkowe, co wsparło prognozę wzrostu Coface na poziomie 6,5 proc. w 2016 r., ryzyko spowolnienia wciąż się utrzymuje. Jednocześnie spadek cen ropy naftowej powoduje trudności budżetowe krajów eksportujących – ich deficyty coraz szybciej rosną, a oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych stanowi wyzwanie dla działalności operacyjnej w branży węglowodorów. W wielu przypadkach te czynniki doprowadziły do obniżenia oceny kraju lub włączenia do grupy krajów z perspektywą negatywną.
- Malezja (nowa ocena – A3) odczuwa negatywny wpływ niskich cen surowców i skandalu związanego z państwowym funduszem majątkowym 1MBD. Zaufanie inwestorów zostało naruszone, a do tego obserwuje się wysokie zadłużenie gospodarstw domowych i niski popyt zewnętrzny. Kolejnym problemem jest rosnące ryzyko polityczne kraju.
- Sułtanat Omanu (nowa ocena – A4) pozostaje w grupie najbardziej wrażliwych gospodarek w regionie, biorąc pod uwagę utrzymujące się niskie ceny ropy naftowej. Jego krótkoterminowe moce produkcyjne wciąż są ograniczone, podczas gdy dochody z ropy naftowej (prawie 85 proc. dochodów publicznych) spadły o 36,3 proc. w 2015 r.
- Eksport Kazachstanu (nowa ocena – C) do Chin uległ spowolnieniu, podczas gdy kraj cierpi również na skutek recesji w Rosji i niskich cen ropy naftowej.
- Arabia Saudyjska (A4, kraj dodany do grupy krajów z perspektywą negatywną) odnotowuje wzrost deficytu publicznego. Ceny wciąż są niskie, a wskaźniki zaufania przedsiębiorców zaczynają się pogarszać.
- Do chwili obecnej Kuwejt (A2, kraj dodany do grupy krajów z perspektywą negatywną) w mniejszym stopniu odczuwa negatywne skutki. W 2016 r. może on odnotować pogorszenie stanu rachunków publicznych i rachunków zewnętrznych.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)