eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłProdukcja przemysłowa: najbardziej konkurencyjne kraje

Produkcja przemysłowa: najbardziej konkurencyjne kraje

2016-04-20 10:00

Produkcja przemysłowa: najbardziej konkurencyjne kraje

olska na 15. miejscu w rankingu najbardziej konkurencyjnych krajów pod względem produkcji przemysłow © Kletr - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Obecnie miejsce lidera wśród najbardziej konkurencyjnych państw świata pod względem produkcji przemysłowej zajmują Chiny. Jak wynika z raportu „2016 Global Manufacturing Competitiveness Index”, opracowanego przez Deloitte i Amerykańską Radę ds. konkurencyjności, sytuacja ta zmieni się do 2020 r. na korzyść Stanów Zjednoczonych, które zepchną Chiny na miejsce drugie. Jak przedstawia się sytuacja Polski i jakie czynniki decydują o konkurencyjności danego kraju?

Przeczytaj także: Branża przemysłowa: trendy

Publikacja oparta jest na analizie badania przeprowadzonego wśród ponad 500 prezesów i doświadczonych liderów firm produkcyjnych na całym świecie, którzy oceniali konkurencyjność przemysłową 40 krajów. Każdy z respondentów mógł również wskazać własnego kandydata. Pierwszy raz indeks ukazał się w 2010 roku, a jego drugą edycję przygotowano dwa lata później.

Według raportu pierwsze miejsce w rankingu należy do Chin. Tuż za Państwem Środka znalazły się USA i Niemcy.
Polska w tym zestawieniu znalazła się na 15. miejscu. Na sto możliwych punktów nasz kraj zdobył 59,1. Od Polski spośród państw europejskich lepsze okazały się Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria oraz Szwecja. Możemy więc mówić o naprawdę dobrym wyniku naszego kraju w tym zestawieniu – mówi Magdalena Jończak, Dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte.


Raport wskazuje na mocną pozycję w rankingu krajów Ameryki Północnej (USA, Kanada i Meksyk), a także krajów regionu Azji i Pacyfiku. Z kolei spośród państw europejskich jedynie Niemcy i Wielka Brytania znalazły się w pierwszej dziesiątce. Świadczy to o słabnącej roli Europy, która jest coraz mniej konkurencyjna.

Jak przewidują autorzy raportu, do 2020 roku dojdzie do wielu znaczących przetasowań w rankingu konkurencyjności pod względem produkcji przemysłowej.
Przede wszystkim miejsce lidera zajmą USA, które pierwszą pozycję będą zawdzięczać wysokiemu poziomowi inwestycji w badania i innowacje, co podnosi konkurencyjność poszczególnych branż i przyczynia się do rozwoju gospodarczego. Również ważna jest unikatowa zdolność budowania innowacyjnego ekosystemu, obejmującego m.in. najwyższej klasy uczelnie wyższe, inwestorów private equity oraz działania administracji rządowej. Raport Global Manufacturing Competiveness Index udowadnia więc, jak ważne są te czynniki, by odnieść sukces w branży przemysłowej – wyjaśnia Marek Turczyński, Partner w Dziale Audytu, Lider Grupy Motoryzacyjnej Deloitte.

Na trzecim i czwartym miejscu pozostaną Niemcy i Japonia. Indie, obecnie na pozycji 11., najprawdopodobniej awansują aż na miejsce piąte. Przewiduje się, że w wyniku awansu Indii Korea Południowa, Kanada i Singapur spadną o jedną pozycję, natomiast Tajwan i Wielka Brytania – o dwie pozycje. Meksyk najprawdopodobniej awansuje z miejsca ósmego na siódme. Wyraźnie również widać awans krajów rozwijających się. Do 2020 roku Malezja awansuje z miejsca 17. na 13., Wietnam z 18. na 12., a Indonezja z 19. na 15. Będzie to możliwe dzięki stosunkowo taniej sile roboczej, elastycznym możliwościom produkcyjnym, korzystnej sytuacji demograficznej oraz rozwojowi gospodarczemu. Natomiast państwa europejskie, w tym Szwajcaria, Szwecja, Polska i Holandia, prawdopodobnie spadną w rankingu. Według przewidywań, za cztery lata Polska zajmie 16. miejsce i uplasuje się na trzeciej pozycji wśród europejskich krajów (po Niemczech i Wielkiej Brytanii), które znajdą się w zestawieniu.

fot. mat. prasowe

Ranking konkurencyjności obecnie i w 2020 r.

Zgodnie z przewidywaniami za cztery lata to Stany Zjednoczone zajmą pozycję lidera


Oprócz rankingu państw określono również najważniejsze czynniki decydujące o konkurencyjności w branży produkcyjnej. W opinii badanych menedżerów kluczowy jest dostęp do wykwalifikowanych pracowników, a zaraz po nim koszty zatrudnienia i materiałów. W tym pierwszym obszarze najbardziej konkurencyjne według respondentów okazały się Niemcy, Japonia oraz USA, a w drugim Chiny, Indie i Korea Południowa. Pierwszą trójkę zamyka wydajność siły roboczej. Dostęp do solidnej bazy lokalnych dostawców zajął dopiero czwarte miejsce.
W branży przemysłowej wyczerpują się proste metody zapewnienia efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa, wynikające z obniżania kosztów prowadzonej działalności. Produkcja przemysłowa będzie napędzana przez rozwój nowych technologii, w tym big data, analityki predykcyjnej czy internetu rzeczy. Zjawisko to zyskało już miano Przemysłu 4.0. Kraje, które inwestują w innowacyjność sektora produkcyjnego zyskają przewagę konkurencyjną nad tymi, które ten moment prześpią – mówi Marek Turczyński.

fot. mat. prasowe

Czynniki decydujące o konkurencyjności w branży produkcyjnej

Dla prezesów najważniejszy jest dostęp do wykwalifikowanych pracowników, konkurencyjność cenowa znalazła się na drugim miejscu


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: