eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWakacje 2016: turystyka pod presją terroru

Wakacje 2016: turystyka pod presją terroru

2016-04-19 14:55

Wakacje 2016: turystyka pod presją terroru

Wyspy Kanaryjskie © Tamara Kulikova - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA przedstawił najświeższą, cykliczną analizę dotyczącą tegorocznych wyjazdów wakacyjnych poza granice naszego kraju. Autorzy opracowania tradycyjnie już wzięli pod lupę pierwsze siedem dni sierpnia, a więc okres, na który przypada tzw. wysoki sezon. Najświeższa porcja informacji wskazuje m.in. na dość znaczne przeceny w przypadku Wysp Kanaryjskich.

Przeczytaj także: Wakacje 2016: chętnych nie brakuje, ale...

1. Kwestie bezpieczeństwa nadal kluczowe dla decyzji w turystyce


Jak donoszą media, Profesor Peter Neumann, niemiecki ekspert w dziedzinie terroryzmu stwierdził w rozmowie ze "Spieglem", że Europę może czekać fala aktów terroru, która potrwa jeszcze wiele lat. Według opinii wysokiego rangą pracownika wywiadu w Europie żadne służby oprócz brytyjskich nie spodziewały się takiego rozwoju sytuacji, choć niebezpieczeństwo dostrzegły również ostrożne zazwyczaj służby amerykańskie. Te ostatnie informowały niedawno również o ryzyku aktów przemocy w Turcji, w tym na Tureckiej Riwierze i w znanym tamtejszym mieście Antalya.

Podobnego zdania mogą być również służby Federacji Rosyjskiej, co może stanowić uzasadnienie przedłużenia zakazu wyjazdów turystów rosyjskich do tego kraju.
Ostatnio wypowiedzi w tym bardzo ważnym dla tureckiej turystyki temacie przyjazdów turystycznych Rosjan udzielił Roman Skory, wiceprezes Rosyjskiej Federalnej Agencji Turystycznej. Turcja nie zostanie w tym roku na pewno otwarta – stwierdził. Co ciekawe, pomimo wcześniejszych sygnałów, że inna sytuacja może dotyczyć kierunków egipskich, Skory przywołał niedawne wydarzenia w Egipcie, które sprawiają, że prawdopodobnie także ten kierunek również nie będzie w tym sezonie turystycznym dostępny.

W świetle szacunków ryzyka wydaje się jednak, że pod warunkiem braku silnych przeciwwskazań natury politycznej Egipt ma jednak pewne szanse na pozytywne decyzje w kwestii przyjazdów rosyjskich turystów w drugiej połowie wakacji, a jeszcze większe w sezonie zimowym, gdy nie ma dla Rosjan równie atrakcyjnej alternatywy niedrogiego i ciepłego wypoczynku.


2. Agenci powinni wykorzystywać szanse i radzić sobie lepiej


Niedawno w niemieckich mediach branżowych pojawiły się materiały wskazujące na sytuacyjną szansę jaką dla agentów turystycznych stwarza obecna niepewność wśród turystów wywołana poczuciem zagrożenia i obaw związanych z niektórymi popularnymi kierunkami wakacyjnego.

fot. Tamara Kulikova - Fotolia.com

Wyspy Kanaryjskie

Z kierunków kanaryjskich pogłębiające się przeceny występują na Teneryfie - o 256 złotych oraz Gran Canarii – o 176 złotych.


O tej właśnie kwestii pisaliśmy już kilkakrotnie we wcześniejszych materiałach wysnuwając jednocześnie wnioski, że powinno to zapewnić agentom okresową przewagę nad agentami internetowymi, gdyż w takiej sytuacji klient czuje dodatkową potrzebę bezpośredniego skonsultowania się ze sprzedawcą. Niestety wygląda na to, że stało się inaczej i tradycyjni agenci znaleźli się obecnie w biznesowej defensywie zarówno wobec agentów internetowych (np. Invia.cz), jak również sieci firmowych touroperatorów, o LCC nie wspominając.

II. Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez.


1. Zestawienie bazuje na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia 2016 r zebranych w dniu 15 kwietnia. W okresie listopad-grudzień 2015 zmiany cen były bardzo niewielkie i wynosiły po kilka złotych. W styczniu były już nieco większe, a jeszcze większe nastąpiły tradycyjnie na przełomie stycznia i lutego, gdy średnia cena wzrosła o 68 złotych. W kolejnych tygodniach mieliśmy wahania cen, najpierw spadki o 35 i 11 złotych, później wzrosty o 14 i 24 złote, a następnie znów spadki o 6, 1 i 48 złotych, po których kolejno wzrosły o 44 i 17 złotych.

W minionym tygodniu nastąpił minimalny spadek cen, który wyniósł 2 złote. Tym razem zarówno spadki jak i wzrosty średnich cen na poszczególnych kierunkach nie były duże. Te pierwsze były najgłębsze na Cyprze – o 47 złotych oraz na Tureckiej Riwierze i w Turcji Egejskiej – o 34 i 17 złotych, a największe wzrosty miały miejsce w Maroku o 40 zł oraz na Majorce i Synaju – o 25 i 23 złote.
2. Badanie średniej ceny first minute lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że zbliżyła się ona kolejny raz do poziomu zeszłorocznego i tym razem była niższa o 28 złotych. Poprzednio średnie ceny były niższe o 39, 61, 68, 43, 21, 3, zero, 15, 7, 12, 72, 65, 62, 44 oraz 72 złote.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny imprez turystycznych i ich zmiany vs 7 dni wcześniej

Największe podwyżki względem ostatniego tygodnia odnotowało Maroko


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Wakacje 2016: turystyka pod presją terroru

    Magda Kajzer / 2016-04-22 13:22:48

    Ceny spadają, ale to wcale nie zmienia faktu, że turyści będą tłumniej jechać w zagrożone regiony. Pewnie niewielka część tak, ale nie zapowiada się, żeby Turcja, Egipt czy Tunezja odzyskały dawną część wpływów w turystyce. Szczegółowo pisałam o tym na moim blogu - http://bezpieczna-podroz.pl/podroze-a-terroryzm/, zapraszam do lektury. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: