eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMonitor Rynku Pracy I kw. 2016 r.

Monitor Rynku Pracy I kw. 2016 r.

2016-04-19 13:32

Monitor Rynku Pracy I kw. 2016 r.

Na rynku pracy poprawa nastrojów pracowników © .shock - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Na rynku pracy odczuwalna jest poprawa nastrojów pracowników. Najnowsza edycja badania „Monitor Rynku Pracy”, realizowanego przez Randstad pokazuje, że bardzo znacząco obniżył się lęk zatrudnionych przed utratą pracy, na wysokim poziomie stabilizuje się przekonanie o szansie znalezienia nowego zatrudnienia, a poziom rotacji na rynku pracy stawia nas na pierwszym miejscu pośród krajów europejskich. Maleje liczba tych, którzy pracę stracili, a rośnie odsetek badanych, którzy sami odeszli i znaleźli miejsce pracy. Co ciekawe, wcale nie palimy się do emigracji zarobkowej – nawet, gdybyśmy otrzymali dobrą ofertę pracy.

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy XII 2015

Wyraźne ocieplenie nastrojów na wiosnę


Styczeń i luty są zwykle okresem, gdy zgodnie z rocznym cyklem zmienności stopy bezrobocia jest ona najwyższa. Wspomnienia świąt bożonarodzeniowych są już przeszłością, choć dla wielu gospodarstw domowych wydatki poniesione w tym czasie ciągle ciążą na budżecie w postaci zaciągniętych pożyczek czy spłacanych rat, a aura nie napawa pozytywnie. Jednak 23. edycja badania Randstad „Monitor Rynku Pracy” pokazuje, że polscy pracownicy mają nastroje wyraźnie lepsze niż w poprzednich kwartałach. Lęk przed utratą pracy sygnalizuje 30% badanych, co oznacza spadek o 6 punktów procentowych. W blisko 6-letniej historii badania wartość tego wskaźnika była niższa tylko cztery razy.

75% respondentów jest przekonanych, że w ciągu sześciu miesięcy w razie utraty pracy znajdzie inne, a 69% – podobne miejsce zatrudnienia. Po niewielkim pogorszeniu nastrojów w ubiegłym kwartale wyniki wróciły więc do poziomu z III kwartału 2015 roku, co oznacza stabilizację na poziomie stawiającym Polskę w gronie czwórki krajów europejskich, w których pracownicy najczęściej są przekonani, że w razie utraty pracy poradzą sobie ze znalezieniem nowego pracodawcy.

Jak komentuje Grzegorz Baczewski, Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan:
Rok 2016 zaczął się na rynku pracy bardzo dobrze. Wprawdzie bezrobocie wzrosło jak zwykle na skutek działania czynników sezonowych, jednak był to wzrost minimalny. Stopa bezrobocia w marcu spadła do poziomu 10%, jest zatem niższa od tej sprzed roku o 1,6-1,5 pkt proc., a w urzędach pracy zarejestrowanych jest o ok. 270 tys. osób mniej. Porównując te dane z rokiem 2014 mamy już różnicę na poziomie 3,6 pkt. proc. i ponad 600 tys. osób. Co ważne, utrzymuje się wysoki poziom wolnych miejsc pracy zgłaszanych do urzędów pracy przez pracodawców poszukujących pracowników. W marcu 2016 r. było ich o 6,5 proc. więcej niż w lutym – 138,6 tys. To niezwykle wysoki poziom jak na tę porę roku. Dobra sytuacja na rynku pracy na pewno przekłada się na optymizm pracowników, co potwierdzają dane Randstad. W tym roku pracownicy spodziewają się stabilizacji. Wpływ na te oczekiwania mają zapewne także czynniki instytucjonalne i regulacyjne. W lutym na 2016 r. weszły w życie przepisy zmieniające zasady stosowania umów na czas określony, wydłużające okresy wypowiedzenia i wprowadzające 33-miesięczny limit dla takich umów. To może przełożyć się na wzrost udziału umów na czas nieokreślony w strukturze zatrudnienia.

fot. mat. prasowe

Rotacje na rynku pracy w Polsce - porównanie w czasie

Wskaźnik rotacji w pierwszy kwartale 2016 r. wyniósł 25%, czyli o 1 p.p. więcej niż kwartał wcześniej


fot. mat. prasowe

Szansa na znalezienie nowej pracy

Mężczyźni są znacznie bardziej optymistyczni w kwestii znalezienia nowej pracy niż kobiety


fot. mat. prasowe

Ocena ryzyka utraty pracy

Lęk przed utratą pracy zmniejszył się we wszystkich grupach wiekowych

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: