eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWysokie wynagrodzenie - najlepsza motywacja dla menedżera

Wysokie wynagrodzenie - najlepsza motywacja dla menedżera

2016-04-20 11:40

Wysokie wynagrodzenie - najlepsza motywacja dla menedżera

Co motywuje menedżerów? © GianlucaCiroTancredi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zmotywowany do pracy menedżer to dobrze wynagradzany menedżer. Tak, w dużym skrócie, można podsumować wyniki najnowszego badania "Motywacje Menedżerów 2016", zrealizowanego już po raz drugi przez Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, firmę doradczą Bigram oraz IDEA! Human Capital. Odpowiedzi ankietowanych wskazują, że za ich zapałem do pracy najczęściej stoi sowite wynagrodzenie zasadnicze. Wśród benefitów pozapłacowych najbardziej licząca się jest opieka zdrowotna.

Przeczytaj także: Jakie znaczenie dla pracowników mają benefity?

Wprawdzie premie, prowizje, bonusy i nagrody finansowe to dodatki, którymi menedżerowie nie pogardzą, to jednak okazuje się, że największą siłę wśród motywatorów do pracy posiada wynagrodzenie zasadnicze. Z kolei w przypadku świadczeń pozapłacowych najchętniej widziane są:
  • samochód służbowy,
  • opieka medyczna oraz
  • szkolenia.

Z kolei trzema benefitami, które wyraźnie straciły na popularności względem minionego roku były:
  • prenumeraty pism branżowych,
  • „złoty spadochron” (gwarantowana odprawa) oraz
  • dobrej jakości sprzęt.


„Ciekawym zjawiskiem jest zainteresowanie pracowników na stanowiskach menedżerskich Pracowniczym Programem Emerytalnym (PPE), który pracodawca tworzy w porozumieniu z pracownikami. Jak wynika z naszego badania, wśród menedżerów takie rozwiązanie cieszy się dużą aprobatą, ale ciągle stosunkowo niewielu pracodawców je prowadzi dla swoich pracowników. 70% menedżerów ocenia PPE jako atrakcyjną formę oszczędzania na emeryturę, podczas gdy jedynie 20% spośród badanych firm oferuje możliwość oszczędzania w ten sposób. Z drugiej strony, aż 84% menedżerów zatrudnionych w firmie prowadzącej program emerytalny chętnie z niego korzysta. Z badań wynika, że gdyby pracownicy mieli możliwość korzystania z tego programu, zdecydowana większość by w nim uczestniczyła. Relatywnie niskie zainteresowanie tworzeniem tego typu rozwiązań dziwi, tym bardziej, że pracownicy działów HR przyznają, że zdecydowana większość menedżerów - 95%, aplikując na stanowiska menedżerskie dopytuje o benefity pozapłacowe dostępne w ramach stanowiska” – komentuje Agnieszka Łukawska, dyrektor sprzedaży Legg Mason TFI Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA.

Wśród czynników zniechęcających do kontynuowania pracy na danym stanowisku, dwa zdecydowanie wyróżniały się na tle innych. Były to: trudne relacje z przełożonymi w firmie oraz naruszanie prawa. Zdecydowana większość menedżerów rozważałaby rezygnację z pracy, gdyby któraś z tych sytuacji miała miejsce.

fot. mat. prasowe

Motywacja finansowa

Najbardziej istotną motywacją finansową do pracy jest wynagrodzenie zasadnicze.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze benefity pozapłacowe dla menedżerów

Wśród benefitów pozapłacowych najbardziej liczą się opieka zdrowotna oraz samochód służbowy.


Informacje o badaniu
Metodą zastosowaną w badaniu były wywiady internetowe, wspomagane komputerowo (CAWI). Podczas badania uzyskano próbę blisko 350 osób, w tym 130 pracowników wyższego szczebla z działów HR. Respondentami w badaniu byli pracownicy najwyższego i średniego szczebla różnych pionów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: