Świat: wydarzenia tygodnia 16/2016
2016-04-23 18:09
![Świat: wydarzenia tygodnia 16/2016 [© Bloomberg] Świat: wydarzenia tygodnia 16/2016](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/gospodarka/Swiat-wydarzenia-tygodnia-16-2016-174637-200x133crop.png)
Średnia rentowność argentyńskich obligacji denominowanych w USD w 2024 r. © Bloomberg
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 15/2016
- Kolejne spotkanie ministrów finansów i gubernatorów banków centralnych grupy G20 nie przyniosło nowych rozwiązań dla globalnej gospodarki. Uczestnicy wyrazili zadowolenie z powodu pewnej poprawy w gospodarce i na rynkach finansowych, ale ostrzegli, że wzrost gospodarki światowej jest "skromny i nierówny". Zadeklarowali też, że powstrzymają się od szkodliwych, konkurencyjnych dewaluacji walut i będą prowadzić "elastyczną politykę fiskalną" aby wzmocnić wzrost gospodarczy, powstawanie nowych miejsc pracy i zaufanie. Kolejny raz zwrócili uwagę na potencjalne zagrożenia do których zaliczyli możliwe wyjście Wielkiej Brytanii z UE, konflikty geopolityczne, terroryzm i masowy napływ uchodźców do Europy.
- Osiemnaście krajów – producentów ropy zaproponowało w Doha zamrożenie produkcji, aby wymusić wzrost cen surowca. Rozmowy zakończyły się fiaskiem, a zablokowała je Arabia Saudyjska, która nie zgodziła się wyłączenie Iranu z zapisów porozumienia.
- Świat z uwagą obserwuje informacje nadchodzące w raportach z chińskiej gospodarki. W I kwartale roczna dynamika Produktu Krajowego Brutto (PKB) Chin wyniosła 6,7% (wobec 6,8% w poprzednim kwartale). W marcu produkcja przemysłowa zanotowała wzrost o 6,8% R/R (prognoza: 5,9% R/R), a sprzedaż detaliczna wzrosła o 10,5% R/R (prognoza: 10,4% R/R). Jednak nie jest to oznaka kryzysu, jak to oceniają niektórzy komentatorzy. Trzeba mieć świadomość, że gdyby chińska gospodarka znalazła się w kryzysie, to w kryzysie byłaby także globalna gospodarka.
- Tli się konflikt między Stanami Zjednoczonymi i Arabią Saudyjską. Z tajnego raportu dot. 11 września wynika udział finansowy Królestwa w tym zamachu. Rijad zaprzecza tezie, że saudyjski rząd lub wysocy rangą urzędnicy przekazywali pieniądze organizacjom terrorystycznym. Amerykański Kongres zamierza przyjąć ustawę umożliwiającą rozliczenie także Królestwa z odpowiedzialności za współudział w tych zamachach. W odpowiedzi Arabia Saudyjska zagroziła, że wyprzeda swe aktywa w Ameryce, jeśli całość saudyjskich aktywów w USA (wartości ok. 750 mld USA) będzie zagrożona niebezpieczeństwem ich zamrożenia przez amerykańskie sądy. Obserwatorzy przewidują, że prezydent Barack Obama w najbliższym tygodniu przyjeżdża do Arabii Saudyjskiej (będzie uczestniczył w szczycie Rady Współpracy Krajów Zatoki Perskiej) i na pewno ten temat będzie omawiany. Arabia Saudyjska to ważny partner Stanów Zjednoczonych w tym regionie świata.
- Z informacji opublikowanych przez Lion's Bank wynika, że 35% majątków najbogatszych lokowana jest w nieruchomościach, a podobną kwotę lokują oni na rynkach finansowych. Warto dodać, że tylko ok. 1 proc. lokują w metalach szlachetnych.
- Niedawny bankrut, Argentyna odzyskał zaufanie rynków. Sukcesem okazała się sprzedaż obligacji (po raz pierwszy od 14 lat) o wartości 16,5 mld USD.
- Kubański rząd zdecydował o obniżeniu (nawet o 20 proc.) cen niektórych towarów, głównie żywnościowych. Zdaniem rządu ma to doprowadzić do zwiększenia siły nabywczej zarobków obywateli. Przeciętny mieszkaniec Kuby zarabia średnio w przeliczeniu 20-24 USD miesięcznie. Po złagodzeniu embarga gospodarczego USA wobec Kuby limit prywatnych transferów finansowych dokonywanych przez liczne rodziny kubańskie zamieszkałe w USA na rzecz członków rodzin i krewnych na Kubie został zwiększony z dotychczasowych 500 do 2 tys. USD.
- Podrabiane towary na światowych rynkach to coraz poważniejszy problem. Szacuje się, że rocznie światowy handel tymi towarami ma wartość 461 mld USD i jest to ok. 2,5 proc. całej międzynarodowej wymiany handlowej. Głównym źródłem ich pochodzenia są Chiny, z których pochodzi ok. dwie trzecie wszystkich podróbek.
- Utrzymuje się kryzys na światowych rynkach stali. Jego źródłem jest światowa nierównowaga, a mówiąc precyzyjniej nadprodukcja. Przyczyną braku optymizmu jest brak zgody producentów na ograniczenie produkcji, a szczególnie utrzymywanie przez Chiny produkcji w hutach przynoszących straty.
- Zmiany zachodzą też na światowych rynkach produkcji piwa. Japoński koncern browarniczy Asahi Group Holdings Ltd. przejmie europejskie marki piwa Grolsch i Peroni za prawie 3 mld USD.
- W wyniku afery spalinowej koncern Volkswagen notuje spadki sprzedaży. Największe spadki są na rynku brazylijskim (o ok. 36 proc. do 71,1 tys. szt. z 110,9 tys. przed rokiem) i w Rosji (gdzie spadek wyniósł 16,3 proc. a sprzedaż wyniosła 43,5 tys.).
- Z raportu francuskiej Dyrekcji Generalnej Lotnictwa Cywilnego (DGAC) za 2015 rok wynika, że należał on do najbezpieczniejszych w historii lotnictwa cywilnego. W zarejestrowanych pięciu wypadkach zginęły tylko 264 osoby.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
TYGODNIOWY PRZEGLĄD RYNKU OBLIGACJI: KONIEC PŁACZU NAD ARGENTYNĄ
- Argentyna powraca na międzynarodowy rynek obligacji
- Buenos Aires rozstrzyga długi spór z wierzycielami
- Olbrzymi popyt na nową emisję
W tym tygodniu Argentyna mocnym akcentem zaznaczyła swoją ponowną obecność na międzynarodowych rynkach obligacji, po raz pierwszy od ponad 15 lat dokonując emisji papierów dłużnych.
Dotychczas długotrwały konflikt z inwestorami dotyczący restrukturyzacji zadłużenia po pierwszym bankructwie w 2001 r. uniemożliwiał Argentynie obsługę długu, przez co w 2014 r. kolejny raz znalazła się w stanie technicznej niewypłacalności.
Rozstrzygnięcie sporu z wierzycielami – jedna z obietnic wyborczych nowego prezydenta, Mauricio Macriego – utorowało drogę do wczorajszej emisji, która umożliwi rządowi spłatę zaległych odsetek, długów, a także sfinansowanie znacznego deficytu budżetowego.
fot. Bloomberg
Średnia rentowność argentyńskich obligacji denominowanych w USD w 2024 r.
Inwestorzy wywindowali ceny będących już w obiegu obligacji w nadziei na pozytywne zmiany, jednak najnowsza emisja spotkała się z olbrzymim popytem i pięciokrotną nadsubskrypcją. Wyemitowane obligacje mają terminy zapadalności od trzech do trzydziestu lat i rentowności od 6,4% do 8,0%, co daje wpływy do budżetu o wartości 15 mld USD, a obecnie, po rozpoczęciu obrotu wtórnego, ich ceny nieco wzrosły.
Biorąc pod uwagę problemy ze wzrostem gospodarczym i wysoką inflacją, centroprawicowy rząd, zasadniczo chwalony przez społeczność inwestorów za prowadzenie przyjaznej dla rynku polityki, nie może jeszcze mówić o pełnym sukcesie, jednak nowa fala optymizmu na rynku najprawdopodobniej przyczyni się do wsparcia starań rządu o przywrócenie argentyńskiej gospodarki do stanu dawnej świetności.
Michael Boye, Saxo Bank
![Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019 [© Alexandr Mitiuc Fotolia.com] Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019](https://s3.egospodarka.pl/grafika/gospodarka/Swiat-wydarzenia-tygodnia-49-2019-12AyHS.jpg)
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)