Nadchodzi weekend majowy. Grillowanie tańsze niż przed rokiem
2016-04-27 11:06
Grillowanie tańsze niż przed rokiem © Photographee.eu - Fotolia.com
Weekend majowy za pasem. Dla wielu Polaków to pierwsza w tym roku okazja do dłuższego odpoczynku. Ci, którzy planują majówkę z grillem, powinni mieć powody do zadowolenia - okazuje się bowiem, że tegoroczne grillowanie będzie nas kosztować mniej niż w zeszłym roku. Z wyliczeń Banku BGŻ BNP Paribas, że niezbędne produkty są o 0,8% tańsze niż przed dwunastoma miesiącami, a średnie wynagrodzenie o 3% wyższe.
Przeczytaj także: Sezon grillowy 2024 rozpoczęty. Co się zmieniło?
W tym roku tańsze jest przede wszystkim mięso. W marcu bieżącego roku średnie ceny surowej wieprzowiny były o niemal 4 proc. niższe niż przed rokiem. Za drób płaciliśmy z kolei o 1,6 proc. mniej. Wyjątek wśród mięs stanowi wołowina, której cena poszybowała o 0,4 proc. w górę. Mniej (-0,9 proc.) zapłacimy za wody mineralne, soki i napoje niegazowane. Najwyższe wzrosty cen dotyczą warzyw - ich marcowy poziom okazał się o 6,9 proc. wyższy niż przed rokiem. Stabilnością charakteryzują się natomiast ceny pieczywa, które były zaledwie o 0,2 proc. wyższe od zeszłorocznych.
– Zrealizowane przez Gfk badanie „Polska na widelcu” pokazało, że w sezonie letnim co piąty Polak grilluje minimum raz w tygodniu. Najczęściej robią to osoby pomiędzy 20 a 29 rokiem życia. Z drugiej strony, co trzeci ankietowany deklaruje, że nie praktykuje takiej formy spędzania wolnego czasu – powiedział Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas. – Odsetek osób, które grillują przynajmniej raz w tygodniu wzrasta wraz z poziomem dochodów i wykształcenia. W sezonie letnim grilluje przynajmniej raz w tygodniu aż połowa gospodyń domowych. Odsetek ten był również wysoki w przypadku osób określających się jako dyrektorzy, kierownicy i właściciele i wyniósł 45 proc. – dodaje Paweł Wyrzykowski.
fot. Photographee.eu - Fotolia.com
Grillowanie tańsze niż przed rokiem
Ceny piwa, które kojarzy się z grillem, również w marcu br. zanotowały obniżki - o ok. 0,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jest to związane z jednej strony z konkurencją cenową producentów w segmencie piw tradycyjnych, z drugiej ze wzrostem popularności cydru i win.
W przypadku cen artykułów mięsnych, spadkowe tendencje w Polsce są odzwierciedleniem sytuacji panującej w Unii Europejskiej. Według danych Eurostat, w UE, w marcu br. ceny detaliczne artykułów mięsnych obniżyły się o 1,3 proc. Niższy poziom cen artykułów mięsnych w krajach UE spowodowany jest zarówno dużą podażą mięsa wieprzowego i problemami z jego eksportem poza granice Wspólnoty (ze względu na afrykański pomór świń) jak również większą produkcją mięsa drobiowego.
Przeczytaj także:
Jak będzie wyglądać sezon grillowy 2021?
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
weekend majowy, Majówka 2016, grillowanie, grill, ceny piwa, ceny mięsa, czas wolny
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)