Mocne wejście tanich linii
2006-02-11 00:05
W 2005 roku wielkość regularnego ruchu pasażerskiego w polskich portach lotniczych wyniosła ponad 10,3 mln pasażerów - wynika z danych zebranych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Udział przewoźników niskokosztowych wyniósł w tym okresie 31,3 procent. Rok wcześniej linie niskokosztowe posiadały jedynie 13 proc. udziału w rynku.
Przeczytaj także: Ranking linii lotniczych 2008
Ciągle zdecydowanie największy udział w polskich portach lotniczych mieli pasażerowie PLL LOT. Stanowili oni ponad 43 proc. wszystkich obsłużonych pasażerów w rynku przewozów regularnych. Na drugim miejscu znalazł się niskokosztowy przewoźnik Wizz Air, który zwiększył swój udział w rynku o 7,4 pkt. proc. w stosunku do ubiegłego roku (12 proc. w całym rynku przewozów regularnych). Kolejne miejsca zajmują: Lufthansa, Centralwings oraz SkyEurope.Swój udział w rynku przewozów regularnych zdecydowanie zwiększyły linie niskokosztowe. W pierwszej dziesiątce największych przewoźników w Polsce znalazło się aż pięć tanich linii lotniczych: węgierski Wizz Air, polskie linie Centralwings, słowacki Sky Europe, brytyjski easyJet oraz irlandzki Ryanair. W sumie tani przewoźnicy przewieźli w całym 2005 r. 3,23 mln osób, czyli 31,3 proc. wszystkich pasażerów korzystających z przewozów w ruchu rozkładowym. Dla porównania, rok wcześniej linie niskokosztowe posiadały jedynie 13 proc. udziału w rynku przewozów regularnych.
Tanie linie lotnicze w 2005 roku wygenerowały 95,34 procent ogólnego wzrostu w ruchu regularnym, a tylko 4,66 procent przewoźnicy tradycyjni. Udział przewoźników niskokosztowych w rynku przewozów pasażerskich zwiększył się o 18,3 pkt. proc. w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego.
Przeczytaj także:
Tanie linie lotnicze mają 50 proc. rynku
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl