Prywatna opieka medyczna: stabilny rozwój
2016-05-02 12:20
Przeczytaj także: Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma blisko 4,7 mln Polaków
W obliczu niedoboru podaży usług publicznej służby zdrowia i rosnących kolejek do specjalistów w ramach abonamentów medycznych lub DUZ oraz braku perspektyw na rozwiązanie tych problemów, rośnie chęć Polaków (zwłaszcza tych zamożniejszych) do prywatnego opłacania wizyt lekarskich, pobytów w szpitalu i usług rehabilitacyjnych. Dużą rolę w rozwoju tego segmentu ma przede wszystkim zależność od płac i dochodów. Wzrost tego segmentu będzie napędzony również przez inwestycje prywatnych firm medycznych w placówki o profilu FFS.
Ofensywa prawna Ministerstwa
W ostatnich miesiącach Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało szereg reform, które mają zostać implementowane w sektorze ochrony zdrowia w Polsce. Do najważniejszych zaliczyć możemy:
- Wstrzymanie komercjalizacji szpitali i wprowadzenie zakazu zbywania większościowych udziałów w działających już spółkach Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego podmiotom prywatnym.
- Likwidacja NFZ i powrót do finansowania budżetowego.
- Tworzenie sieci szpitali.
- Wprowadzenie komplementarnych ubezpieczeń zdrowotnych.
- Wprowadzenie możliwości dopłaty do świadczeń gwarantowanych wyższej jakości.
W momencie przygotowywania raportu znane były jedynie ogólne założenia reform. Od tego, w jakiej formie zostaną ostatecznie wdrożone, zależy ich wpływ na segment prywatnej opieki zdrowotnej. Obecnie wydaje się, że zmiany, które mogą wejść w życie najszybciej, dotkną przede wszystkim te podmioty, które opierają swoją działalność na lecznictwie szpitalnym. Ministerstwo planuje również rewizję i reformę koszyka świadczeń gwarantowanych i usunięcie z niego części procedur, co może dać pole do rozwoju dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.
W 2017 r. ma mieć miejsce pierwsze od 2013 r. nowe kontraktowanie NFZ, a umowy z placówkami mają być zawierane w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych, co może być zagrożeniem dla części prywatnych graczy. Jednocześnie, placówki uruchomione w ciągu ostatnich kilku lat zyskają szansę na wejście do systemu świadczeń finansowanych przez NFZ.
Wyjaśnienia metodologiczne
Na wartość rynku składają się wydatki na leki i nieleki z kieszeni pacjenta, usługi rehabilitacyjne, badania diagnostyczne i wizyty lekarskie opłacane z własnej kieszeni, abonamenty oferowane przez firmy medyczne wraz z usługami medycyny pracy, ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, opłaty w szarej strefie, np. „dowody wdzięczności” dla lekarzy oraz inne opłaty ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta.
Agnieszka Skonieczna
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)