eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 17/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 17/2016

2016-04-30 17:10

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 16/2016

  • Światowy rynek inwestycyjny z uwagą, ale też z obawą obserwuje chińskie inwestycje w świecie. W I kwartale 2016 r. chińskie przedsiębiorstwa poinformowały o biznesowych przejęciach w świecie wydając na nie 101 mld USD. Już teraz Chińczycy nie inwestują tylko w firmy surowcowe. Ostatnio chiński gigant ChemChina zaoferował za zakup Syngenty (to szwajcarski producent i potentat na rynku środków ochrony roślin) 43 mld USD.
  • Państwa Zatoki Perskiej zapowiedziały modyfikację swojej polityki gospodarczej. Chcą zdywersyfikować źródła dochodu (oprócz dochodów z ropy) i ograniczyć wydatki. Arabia Saudyjska zapowiedziała utworzenie największego na świecie państwowego funduszu majątkowego o wartości 2 bln USD.
  • Zgodnie z prognozami ekspertów Fed pozostawił stopy procentowe bez zmian. W komunikacie Fed wskazał na spowolnienie wzrostu w gospodarce USA. Utrzymano akomodacyjne nastawienie w polityce pieniężnej.
  • Po okresie napięcia sygnał o możliwości porozumienia. Unia Europejska poinformowała o gotowości do współpracy z Rosją w sprawie przyszłości Arktyki.
  • Chińczycy zmieniają swoją politykę rodzinną. Teraz Chińczycy będą mogli posiadać dwoje dzieci.
  • Łotewska policja (we współpracy z amerykańskim Ministerstwem Bezpieczeństwa Krajowego) zlikwidowała w Rydze zaawansowaną technologicznie wytwórnię fałszywych dolarów amerykańskich. Aresztowano członków gangu i przejęły 3,5 mln sztuk fałszywych banknotów.
  • Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku już są powyżej 45 USD/baryłkę. Zapasy surowca w USA wzrosły, ale spadła jej produkcja - do najniższego poziomu od 18 miesięcy.
  • Ceny miedzi na giełdzie metali w Szanghaju mocno spadły - o 1,7 proc. Natomiast na LME w Londynie tona miedzi (w dostawach 3-miesięczych) podrożała o 0,8 proc. do 4.940 USD.
  • Ciekawa sytuacja na światowym rynku srebra, platyny i palladu. Cena każdego z nich pokonała ważne psychologiczne poziomy oporu (srebro - 17 USD /uncję, platyny - 1000 USD / uncję, palladu - 600 USD /uncję).
  • Dobre informacje nadeszły z amerykańskiego rynku producenckiego w sektorze motoryzacyjnym. Ford zanotował w I kw. 2016 r. zysk przed opodatkowaniem w wysokości 3,8 mld USD. To rekordowy rezultat. Koncern uzyskał ten wynik dzięki bardzo dobrym wynikom sprzedażowym w Europie i Północnej Ameryce.
  • Kradzież wartości intelektualnych to dziś jedna z chorób współczesnej, globalnej gospodarki. Jeden z największych amerykańskich producentów stali U.S. Steel oskarża chińską firmę o atak na sieć komputerową i zarzuca Chińczykom kradzież patentu na produkcję lekkiej stali.
  • Chiński internetowy serwis zakupowy AliExpress okazuje się być pierwszą zagraniczną firmą, która będzie akceptować płatności poprzez rosyjski system płatniczy "MIR".
  • Francuski koncern DCNS wygrał kontrakt (o wartości 43 mld USD) na budowę dla Australii 12 okrętów podwodnych nowej generacji. To największy w historii kontrakt obronny Australii. DCNS liczy także na udział w modernizacji polskiej armii.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

DOBRE PERSPEKTYWY GOSPODARKI USA

Co staje się już niemal tradycją, w I kw. PKB w Stanach Zjednoczonych zanotował słaby wynik, ale w dalszej części roku wynik się poprawi. Odczyty nie zacienią scenariusza podwyżki stóp procentowych wcześniej, niż tego oczekuje rynek. Do­lar w II poł. roku będzie zyskiwał. Czas działa na korzyść waluty USA.

W I kw. br. amerykańska gospodarka rozwijała się w najwolniejszym tempie od dwóch lat, głównie za sprawą zahamo­wania inwestycji firm. PKB zwiększyło się o 0,5 proc. w ujęciu anualizowanym (an.) wobec 1,4 proc. an. kwartał wcze­śniej. Oczekiwano wzrostu o 0,7 proc. Konsumpcja rosła w tempie 1,9 proc. an., czyli lepiej, niż prognoza (1,7 proc.). Za słaby wynik odpowiadają przede wszystkim nakłady brutto na środki trwałe. Odnotowano najgorszy rezultat od 7 lat (spadek o 3,5 proc. an.). Słabo zachowywał się także eksport (pokłosie umocnienia dolara z II poł. 2015 r.). Te elementy zostały zrekompensowane przez wzrost wydatków rządowych (1,2 proc. an.). Ogółem konsumpcja odpowiadała za 1,27 pkt proc. (pp.) wzrostu, a wydatki publiczne 0,2 pp. Handel odjął od dynamiki PKB 0,34 pp., inwestycje 0,6 pp. Wpływ zapasów to -0,33 pp. po -0,22 pp. w IV kw.

Słaby wynik PKB za okres styczeń-marzec nie jest zaskoczeniem. Już niemal tradycyjnie w I kw. amerykańska gospodar­ka wykazuje najsłabsze tempo rozwoju. Tak było w ubiegłym roku (0,6 proc.) i w 2014 (-0,9 proc.). Z podobną anomalią mieliśmy do czynienia 3 lata wcześniej (I kw. 2011 r. -1,5 proc.). W kolejnych kwartałach aktywność wyraźnie przyspie­szała. I wszystko wskazuje na to, że tak też będzie i tym razem. Dane o dużej amplitudzie wahań i opóźnione w stosunku do koniunktury są w ostatnich tygodniach względnie słabe, ale wskaźniki wyprzedające sugerują poprawę koniunktury. Dobrze zapowiada się zarówno konsumpcja, jak i inwestycje. W przypadku tej pierwszej bazę pod dalszą odbudowę two­rzą rosnące w tempie 2,9 proc. (po uwzględnieniu inflacji) dochody do dyspozycji. Dla tych drugich ważny jest wzrost stopy oszczędności o 5,2 proc. w I kw.

Naszym zdaniem tak wczorajsze, jak i przede wszystkim publikowane obecnie wskaźniki aktywności ekonomicznej w USA sugerują stabilne tempo rozwoju do końca roku. Bazujący na bieżących wynikach gospodarki bank centralny nie będzie zaskoczony nagłym pogorszeniem koniunktury. Kolejne publikacje w II i III kw. będą wspierać scenariusz kontynuowania procesu zacieśniania polityki pieniężnej w tempie 1 podwyżki o 25 pkt bazowych raz na 6-9 miesięcy. Szczególnie istotne będzie w tym kontekście oczekiwane przez nas przyspieszenie wskaźników inflacji w związku z odbiciem cen ropy nafto­wej i pozostałych surowców, w tym rolnych. Fed nie pozostanie obojętny na wzrost CPI i podniesie stopy procentowe wcześniej, niż na ten moment oczekują tego rynki (przełom 2016 i 2017 r.). Przybliżanie tego scenariusza będzie z cza­sem wywoływać presję na umocnienie waluty USA, która w II poł. roku ponownie pokaże siłę.

Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: