Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2016
2016-05-04 13:29
Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2016 © taa22 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2015
Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale był popyt krajowy. Tempo wzrostu popytu krajowego Instytut szacuje na 3,3 proc. Oznacza to, że także dynamika popytu krajowego obniżyła się w porównaniu z dynamiką notowaną kwartał wcześniej. Spośród składników popytu krajowego, najwyższą dynamiką w pierwszym kwartale odznaczały się nakłady brutto na środki trwałe, czyli wydatki inwestycyjne. W okresie od stycznia do marca wzrosły one o 4,0 proc., pomimo trudniejszych warunków pogodowych niż w poprzednim roku, a co z tego wynika z ograniczoną możliwością prowadzenia prac budowlanych.Na poziomie niższym niż w ostatnim kwartale 2015 roku kształtowało się tempo wzrostu spożycia ogółem. IBnGR szacuje, że wyniosło ono w pierwszym kwartale 2016 roku 3,3 proc. Nieco wolniej, bo w tempie 3,2 proc., wzrastało spożycie indywidualne, czyli konsumpcja, ale tempo to było wyższe niż w końcu 2015 roku. Spadek tempa wzrostu spożycia ogółem stanowił zatem konsekwencję obniżenia się tempa wzrostu spożycia publicznego, które rosło w czwartym kwartale 2015 roku bardzo dynamicznie (o 8,7 proc.).
W ujęciu sektorowym najszybciej rozwijającą się częścią gospodarki był w pierwszym kwartale przemysł. Tempo wzrostu wartości dodanej w przemyśle wyniosło w pierwszych trzech miesiącach roku 4,6 proc., a produkcji sprzedanej przemysłu 3,0 proc. Wolniej niż w przemyśle wzrastała wartość dodana w budownictwie. Jej tempo wzrostu w pierwszym kwartale Instytut szacuje na 3,5 proc. Według wstępnych danych, na podstawie wyników z dużych przedsiębiorstw budowlanych, produkcja sprzedana budownictwa obniżyła się w pierwszym kwartale o 13,3 proc. Jak wspomniano wcześniej, wpływ na słabe wyniki budownictwa w pewnym zakresie miały warunki pogodowe, ponieważ rok wcześniej obserwowano łagodną zimę.
fot. taa22 - Fotolia.com
Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2016
Prawdopodobnie dane dla całej zbiorowości przedsiębiorstw budowlanych wskażą jednak mniejszy spadek, niż obecnie szacowany. Najwolniej rozwijającą się częścią gospodarki były usługi rynkowe. Tempo wzrostu wartości dodanej w usługach rynkowych w pierwszym kwartale 2016 roku kształtowało się, zdaniem IBnGR, na poziomie trochę wyższym od odnotowanego w czwartym kwartale 2015 roku i wyniosło 3,1 proc.
Tempo wzrostu eksportu (w ujęciu rachunków narodowych) było w pierwszych trzech miesiącach roku nieznacznie wyższe niż tempo wzrostu importu. W ocenie Instytutu, eksport wzrósł w tym czasie o 7,5 proc., a import zwiększył się o 7,4 proc. Oznacza to poprawę salda handlowego Polski z zagranicą. Obrotom handlowym kraju sprzyjała deprecjacja średniego kursu złotego względem euro oraz dolara amerykańskiego. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2015 roku średni kurs euro w pierwszym kwartale 2016 roku wzrósł o 10 groszy, a średni kurs dolara wzrósł o 18 groszy.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)