eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2016

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2016

2016-05-04 13:29

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2016

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2016 © taa22 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Według szacunków Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, w pierwszym kwartale 2016 roku tempo wzrostu produktu krajowego brutto w odniesieniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego wyniosło 3,2 proc. Oznacza to, że po okresie wzrostów przyszedł czas na spowolnienie. Uwzględniając czynniki sezonowe, tempo wzrostu PKB w okresie od stycznia do marca wyniosło 0,7 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2015

Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale był popyt krajowy. Tempo wzrostu popytu krajowego Instytut szacuje na 3,3 proc. Oznacza to, że także dynamika popytu krajowego obniżyła się w porównaniu z dynamiką notowaną kwartał wcześniej. Spośród składników popytu krajowego, najwyższą dynamiką w pierwszym kwartale odznaczały się nakłady brutto na środki trwałe, czyli wydatki inwestycyjne. W okresie od stycznia do marca wzrosły one o 4,0 proc., pomimo trudniejszych warunków pogodowych niż w poprzednim roku, a co z tego wynika z ograniczoną możliwością prowadzenia prac budowlanych.

Na poziomie niższym niż w ostatnim kwartale 2015 roku kształtowało się tempo wzrostu spożycia ogółem. IBnGR szacuje, że wyniosło ono w pierwszym kwartale 2016 roku 3,3 proc. Nieco wolniej, bo w tempie 3,2 proc., wzrastało spożycie indywidualne, czyli konsumpcja, ale tempo to było wyższe niż w końcu 2015 roku. Spadek tempa wzrostu spożycia ogółem stanowił zatem konsekwencję obniżenia się tempa wzrostu spożycia publicznego, które rosło w czwartym kwartale 2015 roku bardzo dynamicznie (o 8,7 proc.).

W ujęciu sektorowym najszybciej rozwijającą się częścią gospodarki był w pierwszym kwartale przemysł. Tempo wzrostu wartości dodanej w przemyśle wyniosło w pierwszych trzech miesiącach roku 4,6 proc., a produkcji sprzedanej przemysłu 3,0 proc. Wolniej niż w przemyśle wzrastała wartość dodana w budownictwie. Jej tempo wzrostu w pierwszym kwartale Instytut szacuje na 3,5 proc. Według wstępnych danych, na podstawie wyników z dużych przedsiębiorstw budowlanych, produkcja sprzedana budownictwa obniżyła się w pierwszym kwartale o 13,3 proc. Jak wspomniano wcześniej, wpływ na słabe wyniki budownictwa w pewnym zakresie miały warunki pogodowe, ponieważ rok wcześniej obserwowano łagodną zimę.

fot. taa22 - Fotolia.com

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2016

Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale był popyt krajowy. Tempo wzrostu popytu krajowego Instytut szacuje na 3,3 proc.


Prawdopodobnie dane dla całej zbiorowości przedsiębiorstw budowlanych wskażą jednak mniejszy spadek, niż obecnie szacowany. Najwolniej rozwijającą się częścią gospodarki były usługi rynkowe. Tempo wzrostu wartości dodanej w usługach rynkowych w pierwszym kwartale 2016 roku kształtowało się, zdaniem IBnGR, na poziomie trochę wyższym od odnotowanego w czwartym kwartale 2015 roku i wyniosło 3,1 proc.

Tempo wzrostu eksportu (w ujęciu rachunków narodowych) było w pierwszych trzech miesiącach roku nieznacznie wyższe niż tempo wzrostu importu. W ocenie Instytutu, eksport wzrósł w tym czasie o 7,5 proc., a import zwiększył się o 7,4 proc. Oznacza to poprawę salda handlowego Polski z zagranicą. Obrotom handlowym kraju sprzyjała deprecjacja średniego kursu złotego względem euro oraz dolara amerykańskiego. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2015 roku średni kurs euro w pierwszym kwartale 2016 roku wzrósł o 10 groszy, a średni kurs dolara wzrósł o 18 groszy.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: