Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2016
2016-05-04 13:29
Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2015
Stopa bezrobocia na koniec pierwszego kwartału wyniosła 10 proc. Była to najniższa stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec pierwszego kwartału od 1991 roku, czyli od 25 lat. W porównaniu z końcem 2015 roku stopa bezrobocia wzrosła o 0,2 punktu procentowego, a w porównaniu z sytuacją sprzed roku obniżyła się o 1,5 punktu procentowego. Wzrost stopy bezrobocia w porównaniu z końcem po-przedniego kwartału tłumaczyć należy efektem sezonowości. Podstawowym czynnikiem wpływającym na zachowanie stopy bezrobocia miała poprawa na rynku pracy wynikająca ze stabilnej sytuacji gospodarczej. Korzystną charakterystyką rynku pracy w pierwszych trzech miesiącach roku był również wzrost przeciętnego realnego wynagrodzenia brutto. Tempo wzrostu wynagrodzeń w tym okresie Instytut szacuje na 4,3 proc.
fot. mat. prasowe
Stopa bezrobocia w Polsce
Średnie tempo wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych, czyli inflacja, wyniosło w okresie od stycznia do marca -0,9 proc., przy czym na koniec marca wyniosło ono również -0,9 proc. (w skali roku). Oznacza to, że już siódmy kwartał z rzędu obserwowana jest deflacja, czyli spadek przeciętnego poziomu cen konsumpcyjnych, a zjawisko to na początku 2016 roku pogłębiło się w porównaniu z drugą połową 2015 roku. W pierwszym kwartale, w porównaniu z sytuacją sprzed roku, najbardziej spadły ceny transportu (o 7,4 proc.), w tym paliwa do prywatnych środków transportu (o 11,5 proc.), odzieży i obuwia (o 4,2 proc.) oraz żywności (o 0,9 proc.).
Prognoza na lata 2016 – 2017
Tempo wzrostu produktu krajowego brutto w 2016 roku wyniesie w Polsce 3,6 proc., co oznacza, że będzie ono takie samo jak w roku ubiegłym. Według prognozy Instytuu, kwartalne tempo wzrostu będzie dość ustabilizowane, przy czym w drugiej połowie roku może być nieco wyższe niż w pierwszej. Wzrost PKB wynosił będzie od 3,4 procent w drugim kwartale, do 3,8 procent w czwartym kwartale. W roku 2017 spodziewamy się nieco słabszej koniunktury makroekonomicznej w Polsce, choć PKB rósł będzie tylko nieco wolniej niż w bieżącym roku. Według prognozy IBnGR, wzrost gospodarczy w roku 2017 wyniesie 3,3 procent.
fot. mat. prasowe
Kwartalne tempo wzrostu PKB
W 2016 roku wartość dodana w przemyśle wzrośnie, według prognozy IBnGR, o 5,2 proc. W tym samym czasie podobny wynik odnotuje sektor budowlany, gdzie wartość dodana wzrośnie o 5,6 proc. W sektorze usług rynkowych, mającym największy udział w tworzeniu PKB, wzrost wartości dodanej wyniesie w 2016 roku 3,4 proc. Pogorszenie koniunktury w roku 2017 widoczne będzie szczególnie w przemyśle, gdzie wartość dodana zwiększy się 4,5 proc. oraz w usługach rynkowych – w tym sektorze prognozowany wzrost wynosi 3,2 proc. W sektorze budowlanym wzrost będzie także słabszy niż w roku 2016 (5,4 proc.), ale różnica w porównaniu z rokiem bieżącym będzie mniejsza niż w przemyśle. Koniunktura w budownictwie będzie bowiem wspierana przez projekty inwestycyjne realizowane w drogownictwie i kolejnictwie.
Tempo wzrostu popytu krajowego w 2016 roku wyniesie 3,4 proc., czyli tyle samo co w roku 2015. Według prognozy Instytutu, spożycie indywidualne wzrośnie w tym czasie o 3,4 proc., między innymi za sprawą środków finansowych przekazanych w ramach programu 500+. Wartość nakładów brutto na środki trwałe zwiększy się natomiast o 5,5 proc. Czynnikiem wspierającym inwestycje będą środki europejskie przeznaczone na finansowanie projektów infrastrukturalnych.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)