eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2016

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2016

2016-05-04 13:29

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2015

W sektorze przedsiębiorstw spodziewamy się w najbliższych kwartałach wzrostu awersji do ryzyka i ograniczenia wydatków inwestycyjnych. W roku 2017 popyt krajowy rósł będzie wolniej (3,1 proc.) – przede wszystkim za sprawą wolniejszego wzrostu spożycia indywidualnego (3,1 proc.). Nakłady brutto na środki trwałe także rosły będą wolniej (5,4 proc.), ale w tym wypadku różnica w stosunku do roku poprzedniego nie będzie znacząca.

W roku 2016 sytuacja na rynku pracy będzie się nadal poprawiać, co będzie efektem utrzymującego się stosunkowo wysokiego wzrostu gospodarczego. Spadek stopy bezrobocia będzie jednak mniej wy-raźny niż w roku ubiegłym – na koniec grudnia wyniesie ona 8,7 procent. Byłby to najlepszy grudniowy wynik od roku 1990. Sytuacja zmieni się nieco w roku 2017, kiedy to na skutek spowolnienia wzrostu PKB oraz prawdopodobnych zwolnień pracowników, w istotnym z punktu widzenia rynku pracy, sektorze handlowym, bezrobocie ponownie zacznie rosnąć. Na koniec 2017 roku stopa bezrobocia wynieść może 9,2 procent. Trzeba jednak podkreślić, że mimo prognozowanego nieznacznego wzrostu bezrobocia w roku 2017, w ciągu najbliższych 5-6 kwartałów sytuacja na rynku pracy pozostawała będzie w bardzo korzystna.

Według prognozy IBnGR, niemal do końca trzeciego kwartału 2016 roku utrzymywała się będzie w Polsce deflacja. W drugim kwartale ceny konsumpcyjne zmniejszą się średnio o 0,6 pro-cent, natomiast w trzecim kwarta- ich poziom będzie taki sam jak w trzecim kwartale roku poprzedniego. Inflacja pojawi się dopiero w czwartym kwartale, kiedy to średni poziom cen wzrośnie o 0,7 procent. Wzrost cen w drugiej połowie roku warunkowany będzie przede wszystkim rosnącymi cenami paliw oraz większą presją popytową wynikającą z pojawienia się na rynku środków przekazanych w ramach programu 500+.

fot. mat. prasowe

Inflacja w Polsce

Do końca trzeciego kwartału 2016 roku utrzymywała się będzie w Polsce deflacja


Według prognozy Instytutu, w całym 2016 roku ceny zmniejszą się średnio o 0,2 procent w sto-sunku do roku poprzedniego. W 2017 roku średnioroczny poziom inflacji wyniesie natomiast 1,5 procent, a więc wzrost cen będzie nadal pozostawał poniżej celu inflacyjnego NBP

Według prognozy IBnGR, w roku 2016 tempo wzrostu eksportu wyniesie 8,0 proc., natomiast import w tym samym czasie wzrośnie o 7,8 proc. Oznacza to, że wkład handlu zagranicznego w tworzenie PKB będzie w tym czasie dodatni. W roku 2017 spodziewać się należy nieznacznego przyspieszenia wzrostu eksportu, którego przyrost wyniesie 8,5 proc. oraz także dodatniej dyna-miki importu, który wzrośnie o 8,0 proc. Sytuacja w handlu zagranicznym kształtowana będzie przede wszystkim przez stan koniunktury w Unii Europejskiej. Czynnikiem sprzyjającym wzrostowi polskiego eksportu będzie także w najbliższych kwartałach utrzymujący się wysoki kurs euro względem złotego.

W ocenie Instytutu, w roku 2016 spodziewać się należy stabilizacji kursu euro i dolara na względnie wysokich poziomach wobec złotego. Utrzymywanie się słabego kursu złotego powodowane będzie przede wszystkim dużą niepewnością co do rozwoju sytuacji gospodarczej w Polsce, kontrowersjami wokół istotnych elementów polityki gospodarczej rządu oraz negatywnymi ocena-mi sytuacji w Polsce formułowanymi przez opiniotwórcze organizacje międzynarodowe. Tendencje na rynku walutowym w sposób istotny będą również kształtowane przez wydarzenia w polityce międzynarodowej – przede wszystkim decyzję Wielkiej Brytanii na temat dalszej obecności w UE. Według prognozy IBnGR, średni kurs euro w roku 2016 wyniesie 4,3 złotego, a dolara 3,9 złotego. W roku 2017 może mieć miejsce nieznaczna aprecjacja złotego - kursy wobec euro i dolara wynosić będą odpowiednio 4,1 oraz 3,8 złotego.

dr Bohdan Wyżnikiewicz, Jacek Fundowicz, Krzysztof Łapiński, Marcin Peterlik,

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: