eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetAplikacje mobilne: zastanów się zanim naciśniesz "dalej"

Aplikacje mobilne: zastanów się zanim naciśniesz "dalej"

2016-05-06 12:19

Aplikacje mobilne: zastanów się zanim naciśniesz "dalej"

Urządzenie mobilne © fot. mat. prasowe

Kaspersky Lab postanowił sprawdzić zachowania użytkowników instalujących aplikacje na swoich urządzeniach mobilnych. Wyniki przeprowadzonego quizu niestety nie napawają optymizmem - okazuje się, że w niemal 2/3 przypadków badani nie zadają sobie trudu, aby przed instalacją zapoznać się z umową licencyjną. Bezrefleksyjne naciskanie "dalej" i "zgadzam się" jest niemal standardem. Co więcej, aż jedna na pięć osób przyznaje, że nigdy nie czyta żadnych komunikatów.

Przeczytaj także: Popularne aplikacje mobilne wciąż zagrożone

Przeprowadzony przez Kaspersky Lab quiz pt.: „Czy jesteś cyber-łebski?”, w którym ponad 18 tysięcy użytkowników udzieliło odpowiedzi na pytania związane z ich zwyczajami online, obnażył dużą nieroztropność właścicieli urządzeń mobilnych, Okazuje się bowiem, że niepokojąco duża rzesza osób wystawia swoją prywatność i dane na ogromną próbę - cyberzagrożenia. Co stoi za tą niefrasobliwością? Przede wszystkim dość beztroskie podejście do kwestii związanych z instalacją aplikacji.

Nieczytanie umów licencyjnych lub komunikatów, które zwykły pojawiać się podczas instalacji aplikacji sprawia, że użytkownicy nie mają w istocie zielonego pojęcia, na co wyrażają zgodę. Tymczasem nie brak jest aplikacji, które nie dość, że mają wpływ na prywatność użytkownika, to jeszcze prowadzą do instalacji innych programów, a nawet do zmiany ustawień systemu. A wszystko to za "zgodą" samego właściciela urządzenia.

Z quizu wynika również, że nieco mniej niż połowa (43%) użytkowników może narażać się na potencjalne zagrożenia w wyniku braku wiedzy na temat uprawnień aplikacji instalowanych na urządzeniach mobilnych. 15% respondentów biorących udział w quizie nie wprowadza żadnych ograniczeń odnośnie działań, jakie aplikacje mogą wykonywać w ich telefonach, a 17% udziela aplikacjom wymaganych uprawnień, kiedy o nie proszą, a następnie zapomina o tym. Z kolei 11% uważa, że zmiana uprawnień aplikacji nie jest możliwa.

Gdy uprawnienia pozostają bez kontroli, aplikacje mogą w legalny sposób uzyskać dostęp do danych prywatnych i osobowych znajdujących się na urządzeniach mobilnych, od informacji kontaktowych po zdjęcia i dane dotyczące lokalizacji.

fot. mat. prasowe

Urządzenie mobilne

Bezrefleksyjna instalacja aplikacji w telefonie lub tablecie jest standardem


Komentując wyniki badania, David Emm, główny badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab, powiedział:
„Użytkownicy internetu powierzają swoim urządzeniom poufne informacje dotyczące swojej osoby oraz innych ludzi (np. kontakty, prywatne wiadomości itd.), ale nie robią nic, aby zapewnić bezpieczeństwo tych danych. W ten sposób smartfony mogą stać się zarówno ich przyjaciółmi, jak i wrogami cyfrowymi. Wielu użytkowników nieświadomie udziela aplikacjom pozwolenia na to, aby ingerowały w ich życie prywatne, widziały, co znajduje się na ich urządzeniach i jaka jest ich lokalizacja, instalowały dodatkowe niechciane aplikacje i dokonywały zmian w ich urządzeniach już od momentu instalacji. Jednym z celów Kaspersky Lab jest pomoc użytkownikom w zyskaniu większej świadomości odnośnie cyberzagrożeń i ochrony cennych danych – i ich samych – przed tymi zagrożeniami”.

Porady bezpieczeństwa


Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad pozwalających na zwiększenie bezpieczeństwa danych przechowywanych na urządzeniach mobilnych:
  • pobieraj aplikacje jedynie z zaufanych źródeł,
  • mądrze wybieraj aplikacje, które chcesz zainstalować na swoim urządzeniu,
  • dokładnie przeczytaj umowę licencyjną podczas procesu instalacji,
  • dokładnie zapoznaj się z listą uprawnień, jakich żąda aplikacja – nie klikaj „dalej” bez sprawdzenia, na co się zgadzasz,
  • stosuj rozwiązanie cyberbezpieczeństwa, które zapewni ochronę Twojego urządzenia przed cyberzagrożeniami.

Przeczytaj także: Nowe oszustwa na Telegramie Nowe oszustwa na Telegramie

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: