Świat: wydarzenia tygodnia 18/2016
2016-05-07 21:41
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 17/2016
- Arabia Saudyjska zapowiedziała zmianę modelu gospodarczego. Dotąd ponad 90 proc. przychodów Arabii Saudyjskiej pochodzi z wydobycia ropy i gazu. Obecnie rządzący planują czterokrotnie zwiększyć wpływy z innych źródeł. Planują też stworzy państwowy fundusz majątkowy o docelowej wartości 3 bln USD (do tego funduszu wpłyną także środki pozyskane m.in. ze sprzedaży akcji saudyjskiego koncernu paliwowego Saudi Aramco.
- Chiński program kosmiczny dynamicznie rozwija się. Według planów już za 5 lat (czyli na 100-lecie komunistycznej partii Chińczycy) Chińczycy wyślą na Marsa badawczy łazik. Ostatnio ogłoszono wysłanie załogowej misji na Księżyc.
- Administracja Białego Domu aktywnie przeciwdziała powstaniu gazociągu Nord Streem2. Zdecydowane stanowisko w tej sprawie przedstawił sekretarz stanu USA John Kerry w trakcie posiedzenia Rady UE-USA ds. energii, która spotkała się w Waszyngtonie.
- Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,80 USD. Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie też drożeje i jest wyceniana po 45,47 USD za baryłkę.
- Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, a cały tydzień zakończą zniżką o ponad 5 proc. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 4.838,00 USD za tonę.
- W listopadzie 2015 r. doszło do największej w historii Brazylii katastrofy ekologicznej. Pękła zapora górnicza i gigantyczny potok błota z odpadów górniczych całkowicie zalała miejscowość Bento Rodrigues. Zginęło 19 osób, a setki ludzi musiały opuścić swe domy. Błoto, które zalało rozległe tereny i spowodowało to duże szkody wzdłuż 650-kilometrowego dorzecza rzeki Doce i dostało się do Oceanu Atlantyckiego. Prokuratura domaga się ok. 43 mld USD.
- Francuski koncern DCNS (producent okrętów podwodnych) ubiega się o zamówienie MON na dostawę trzech okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Jeśli będzie ono realizowane w Polsce, to stworzy to około tysiąca miejsc pracy na okres 9 lat, a okres budowy okrętów. Dodatkowo 300 stanowisk pracy powstanie dla serwisowania okrętów przez 30 lat ich eksploatacji. DCNS poinformował, że otrzymał zamówienie na 12 okrętów podwodnych dla Australii (wartość kontraktu ok. 40 mld USD).
- Koncern Pfizer Inc. jest zainteresowany przejęciem producenta leków przeciwnowotworowych Medivation. Wzrosło też prawdopodobieństwo złożenia oferty konkurencyjnej przez Sanofi SA Oferta jest szacowana na 9,3 mld USD).
- Tesla Motors to przodujący amerykański koncern produkujący samochody elektryczne. Wobec wzrostu zamówień zapowiedział osiągnięcie planowanej wielkości produkcji dwa lata wcześniej niż planowano.
- Apple - Amerykański gigant elektroniki przegrał z chińską firmą spór o znak handlowy. Proces dotyczył korzystania z nazwy "iPhone" zastrzeżonego dla smartfonów Apple'a.
- Z opublikowanego przez Facebook "Raportu dotyczącego nakazów od instytucji państwowych" wynika, że w drugiej połowie ub.r. polskie służby złożyły 611 wniosków do Facebooka o ujawnienie danych właścicieli profili. Firma pozytywnie rozpatrzyła ponad 40 proc. polskich wniosków.
- Saudyjski gigant budowlany Binladen Group z powodu wzrastających trudności finansowe, zwolnił 77 tys. zagranicznych pracowników. Prawdopodobnie będzie zmuszony zwolnić jeszcze 12 tys. Saudyjczyków.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
KONIEC TYGODNIA DLA DOLARA
Choć pretendentów do głównej roli jest dziś kilku, piątek ma w rzeczywistości tylko jednego aktora: są nimi dane z amerykańskiego rynku pracy, czyli nonfarm payrolls. Rynek oczekuje wzrostu zatrudnienia o 200 tys. osób, choć wątpliwości, że taki wynika uda się osiągnąć, jest sporo. Dzisiejsze dane są ważniejsze niż zwykle, bo rynki pamiętają o przestawieniu akcentów w kwietniowym komunikacie FOMC i gorszym od oczekiwań wzroście PKB. Od tego, czy rynek pracy utrzyma się we wzorowej kondycji, czy wzrost zatrudnienia będzie wysoki, a dynamika wynagrodzeń osiągnie poziom konsensusu, zależy siła dolara.
Reszta dzisiejszych wydarzeń jest tłem dla NFP. Nawet Donad Trump, deklasujący rywali i coraz pewniej zmierzający do nominacji Partii Republikańskiej, zszedł na plan dalszy. Rynek jednak coraz poważniej dyskutuje o jego zwycięstwie w wyborach prezydenckich, a nawet pojawiły się opinie, że należy pomyśleć o przetasowaniach aktywów, bardziej stawiając na spółki zbrojeniowe, a zdecydowanie mniej na handlujące z Chinami i Meksykiem. Trump nie będzie miał problemu ze zwiększeniem deficytu budżetowego, co rynki finansowe muszą wziąć pod uwagę.
Brytyjczycy czekają na wyniki wyborów samorządowych. Listy zwycięzców i przegranych pojawiają się od rana, i tak będzie przez cały dzień. Dane z Londynu powinny być znane wieczorem. Już teraz wiadomo, że Szkocka Partia Narodowa (SNP) zwyciężyła – po raz trzeci z rzędu - w wyborach do regionalnego parlamentu. SNP zapowiadała, że w przypadku Breksitu, będzie zabiegać o przeprowadzenie po raz kolejny referendum niepodległościowego. Funt może być dzisiaj nerwowy, bo ewentualna zmiana układu politycznego tuż przed referendum wprowadzi na rynek kolejny element niepewności.
dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)