eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolskie firmy: portfel należności IV 2016

Polskie firmy: portfel należności IV 2016

2016-05-11 13:41

Polskie firmy: portfel należności IV 2016

Polskie firmy: portfel należności IV 2016 © denisfilm - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W kwietniu 2016 r. Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) nieznacznie spadł. Pomimo spadku jego wskazanie znajduje się wciąż na bardzo wysokim poziomie, a obecnie obserwowana wartość – 91,3 punktu – jest trzecią najwyższą w ponad siedmioletniej historii badania i jest jedynie nieznacznie niższa (o 0,4 punktu) od maksimum odnotowanego w styczniu 2016 r.

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności I 2016

Korzystna koniunktura gospodarcza i bardzo wysoki wzrost gospodarczy na koniec 2015 r. (4,3% w skali rok do roku) pokazują bardzo duży impet polskiej gospodarki pozwalający firmom bezproblemowo wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Bardzo wysokie wskazania INP są dobrym prognostykiem dalszego wzrostu PKB, a obecnie obserwowane wartość wskazują na możliwość podtrzymania tempa wzrostu również w kolejnych kwartałach. Warto odnotować, że pomimo sceptycyzmu znaczącej części komentatorów, przyspieszenie dynamiki wzrostu w III i IV kw. 2015 r. było w znacznej mierze prognozowane przez INP.

Bardzo nieznaczny spadek wartości wskaźnika w bieżącym badaniu jest odbiciem niepewności czy na obecnym etapie, po dwóch latach ciągle rosnącej dynamiki PKB, możliwa jest jeszcze dalsza poprawa. W konsekwencji trzy spośród sześciu komponentów INP spadają, a trzy odnotowują wzrost. W bieżącym kwartale w kierunku wzrostu INP w największym stopniu oddziaływała poprawa w obszarze subiektywnych wskaźników jakości portfela należności – stanu i prognozy, a także zmniejszenie skali kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców, a związanych z przeterminowanymi należnościami. W niekorzystnym kierunku podążały natomiast wskazania obiektywne – udział przeterminowanych należności w portfelu, przeciętny okres oczekiwania, a także odsetek firm mających problemy z terminowym regulowaniem własnych zobowiązań. Można stąd wysnuć wniosek, że przedsiębiorcy są coraz lepiej przystosowani do radzenia sobie w sytuacji opóźnień, co dodatkowo hamuje wpływ nieznacznego pogorszenia w obszarze wskaźników obiektywnych.

fot. mat. prasowe

Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP)

W kwietniu 2016 r. Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) zanotował delikatny spadek.


Jak wspomniano przy opisie INP, badanie przeprowadzone w kwietniu 2016 r. wykazało poprawę subiektywnej oceny sytuacji w obszarze portfela należności. Grupa przedsiębiorstw wskazujących, że problem należności u nich nie występuje albo się zmniejsza zwiększyła się z 41,5% do 43,8%. Wzrost skali problemu przeterminowanych należności obserwuje natomiast zaledwie 11,5% badanych. Odsetek przedsiębiorstw wskazujących na spadek problemu należności jest największy w historii badania, co odbija bardzo dynamiczny wzrost w obszarze Produktu Krajowego Brutto – przypomnijmy, że w okresie od III kw. do IV kw. 2015 r. dynamika wzrosła z 3,4% do 4,3%.

Warto również przypomnieć, że obecny wzrost ma zupełnie inny charakter niż przyspieszenie z okresu 2010-2011, kiedy to sytuacja w obszarze należności pozostawała mocno pesymistyczna. W konsekwencji, tamto przyspieszenie zakończyło się bardzo znaczącym tąpnięciem. Obecnie można spodziewać się, że nawet jeśli dojdzie do wyhamowania, będzie ono przebiegało o wiele łagodniej.

fot. mat. prasowe

Skala problemów z regulowaniem zobowiązań przez klientów/kontrahentów

Grupa przedsiębiorstw wskazujących, że problem należności u nich nie występuje albo się zmniejsza zwiększyła się z 41,5% do 43,8%.


Prognoza spływu należności również poprawiła się względem poprzedniego kwartału. Udział przedsiębiorców, którzy spodziewają się wzrostu problemów z należnościami w nadchodzących miesiącach spadł z 15,7% do 13,9%. Dla porównania, na początku kryzysu był on ponad trzykrotnie wyższy. Co bardziej znaczące, zwiększył się odsetek tych, którzy spodziewają się, że w nadchodzących miesiącach problem należności będzie występować w skali mniejszej niż do tej pory. Udział takich firm wzrósł do 21,8% i jest na najwyższym poziomie w historii. Przy braku szoków zewnętrznych dla prowadzonej działalności gospodarczej, obecna sytuacja stwarza trwałe fundamenty wzrostu gospodarczego.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: