Branża motoryzacyjna: najważniejsze trendy 2016
2016-05-19 12:42
Przeczytaj także: Branża motoryzacyjna: najważniejsze trendy 2015
Sporna kwestia praw do wykorzystywania danych generowanych przez samochody
Z badania KPMG wynika, że większość zarządzających z branży motoryzacyjnej uważa, że zarówno wykorzystanie danych generowanych przez samochody, jak i zastosowanie technologii informacyjnych w autach jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju.
Współczesne pojazdy generują bardzo dużą ilość danych związanych m.in. ze sposobem wykorzystania pojazdów, np. lokalizacja, prędkość poruszania się, wypadkowość czy infrastrukturą (np. stan dróg). Sami użytkownicy samochodów także dostarczają wielu informacji dotyczących, np. sposobu użytkowania pojazdów, wykorzystywanych aplikacji czy systemów multimedialnych. Ważną kwestią, która pojawia się wraz z dynamicznym rozwojem technologii stosowanych w samochodach jest to, do kogo należą dane. 32 proc. przedstawicieli branży motoryzacyjnej uważa, że użytkownicy samochodów mają największe zaufanie do producentów samochodów i najprędzej zgodzą się na to, żeby właśnie im udostępnić generowane dane. Jedynie 14 proc. respondentów z branży motoryzacyjnej uważa, że użytkownicy będą najchętniej udostępniać dane firmom teleinformatycznym. Zupełnie innego zdania są konsumenci – 54 proc. respondentów deklaruje, że jedynym właścicielem danych jest użytkownik pojazdu i tylko on powinien mieć do nich dostęp. Jednocześnie zdecydowana większość konsumentów twierdzi (82 proc.), że atrakcyjną korzyścią, jaką mogliby zaoferować producenci samochodów użytkownikom w zamian za dostęp do danych, jest gratyfikacja finansowa.
Prawo do danych generowanych przez użytkownika wpisuje się w szerszą kwestię – pytanie o to, kto w przyszłości będzie głównym partnerem i usługodawcą dla właścicieli i użytkowników pojazdów. Według niektórych koncepcji rola producentów samochodów może ograniczyć się do dostarczania samego sprzętu, natomiast partnerami dla klienta miałyby być firmy teleinformatyczne, oferujące szeroki wachlarz usług i produktów związanych ze zdolnością łączenia się pojazdów z otoczeniem i digitalizacją. W 2015 roku 72 proc. ankietowanych przedstawicieli firm z sektora motoryzacyjnego było zdania, że głównym właścicielem relacji z klientem będą w dalszym ciągu producenci pojazdów. W najnowszym badaniu tego zdania jest już tylko 33 proc. respondentów, a 22 proc. wskazało na firmy teleinformatyczne (rok temu – 4 proc.) – mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.
Usługi mobilnościowe na żądanie versus posiadanie własnego samochodu
W badaniu KPMG 32 proc. konsumentów wskazało, że preferuje posiadanie własnego samochodu niż korzystanie z usług mobilnościowych na żądanie. W Europie Środkowo-Wschodniej wskaźnik ten jest większy i wynosi 38 proc. Konsumenci jednocześnie wskazują, że za korzystaniem z usług mobilnościowych na żądanie przemawiają przede wszystkim względy ekonomiczne.
O RAPORCIE:
Raport KPMG International pt. „Global Automotive Executive Survey 2016. From a product-centric world to a service-driven digital universe”, powstał na podstawie wywiadów przeprowadzonych z 800 przedstawicielami kadry zarządzającej producentów samochodów, dostawców części i akcesoriów, dealerów, firm finansowych oraz dostawców usług mobilnościowych. Wywiady przeprowadzono w lipcu i listopadzie 2015 roku. Wśród przebadanych przedsiębiorstw 28 proc. pochodziło z regionu Europy, 28 proc. z Ameryki Północnej i Południowej oraz 28 proc. z Azji i Pacyfiku (w tym 12 proc. z Chin). 72 proc. przebadanych firm osiąga przychody powyżej 1 miliarda dolarów rocznie, przy czym 40 proc. firm stanowiły organizacje o przychodach przekraczających 10 miliardów dolarów.
Przeczytaj także:
Sprzedaż nowych samochodów V 2019
![Sprzedaż nowych samochodów V 2019 [© Deklofenak - Fotolia.com] Sprzedaż nowych samochodów V 2019](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/branza-motoryzacyjna/Sprzedaz-nowych-samochodow-V-2019-220082-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
branża motoryzacyjna, przemysł samochodowy, produkcja samochodów, rynek motoryzacyjny, polski rynek motoryzacyjny
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)