eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGospodarstwa domowe w 2015 roku

Gospodarstwa domowe w 2015 roku

2016-05-31 09:55

Przeczytaj także: Gospodarstwa domowe w 2016 roku


W 2015 roku dochód rozporządzalny na osobę wyższy od średniej krajowej wystąpił w pięciu województwach: mazowieckim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, śląskim i lubuskim. Podobnie jak w roku poprzednim, zdecydowanie najwyższymi przeciętnymi dochodami na 1 osobę dysponowały gospodarstwa domowe z województwa mazowieckiego (1756 zł) i były one o 26,7% wyższe niż przeciętny krajowy dochód na osobę. Najniższe dochody zarejestrowano natomiast w województwie podkarpackim (1082 zł) - plasowały się one o 22,0% poniżej średniej krajowej.

Rozpiętość pomiędzy najwyższym a najniższym średnim dochodem na osobę w województwach w 2015 roku wyniosła 48,7 p. proc. (w 2014 r. - 48,5 p. proc.).

Przeciętne miesięczne wydatki powyżej średniej dla Polski w 2015 r. odnotowano w pięciu województwach z wyższym niż przeciętny dla Polski dochodem rozporządzalnym: mazowieckim, dolnośląskim, śląskim, lubuskim i zachodniopomorskim, a także w województwach łódzkim i opolskim.

W województwie mazowieckim przeciętne miesięczne wydatki na osobę, tak jak i w roku poprzednim, były wyższe niż przeciętne dla Polski ogółem o 25,6%. Najniższe przeciętne wydatki na 1 osobę odnotowano w województwie świętokrzyskim – mniejsze o 17,2% od średniej dla całego kraju.

Rozpiętość pomiędzy najwyższymi a najniższymi średnimi wydatkami na osobę w województwach w stosunku do średniej krajowej w 2015 roku wyniosła 42,8 p. proc. (w 2014 r. – 42,1 p. proc.).

Sytuacja budżetowa gospodarstw domowych zamieszkujących Warszawę w porównaniu do gospodarstw domowych zamieszkujących województwo mazowieckie poza Warszawą była istotnie różna. Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w gospodarstwach domowych mieszkańców Warszawy stanowił 183,1% średniej krajowej, a wydatki – 178,0% średniej krajowej. Natomiast w przypadku gospodarstw domowych z województwa mazowieckiego (bez Warszawy) przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny i wydatki na 1 osobę były nieznacznie niższe od średniej krajowej i ukształtowały się odpowiednio na poziomie 96,9% i 97,9%. W porównaniu z rokiem poprzednim dochody i wydatki mieszkańców województwa mazowieckiego (bez Warszawy) oraz dochody mieszkańców Warszawy w odniesieniu do średniej krajowej były nieco niższe (różnice nie przekraczały 0,9 p. proc.), natomiast wydatki mieszkańców Warszawy były wyższe o 1,3 p. proc.

Biorąc pod uwagę typ biologiczny gospodarstwa domowego w najlepszej sytuacji materialnej znajdowały się małżeństwa bez dzieci na utrzymaniu, których przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę utrzymywał się na poziomie 40,1% powyżej średniej krajowej, a przeciętne miesięczne wydatki były wyższe o 37,6% niż przeciętne wydatki na osobę w gospodarstwach domowych ogółem.

Nadal w najgorszej sytuacji materialnej były małżeństwa posiadające troje lub większą liczbę dzieci na utrzymaniu, których przeciętny dochód rozporządzalny na osobę był niższy o 39,4%, a wydatki na osobę były niższe o 35,4% niż średnia krajowa.

Jednak dynamika realna dochodów i wydatków była wyższa w gospodarstwach osób z trójką lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu niż w gospodarstwach małżeństw bez dzieci na utrzymaniu (odpowiednio 105,0%, 103,5% wobec 103,1%, 100,0%).

Poniżej przeciętnej krajowej o 15,9% (w 2014 r. o 15,6%) kształtował się średni miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w gospodarstwach domowych, które miały w swoim składzie osobę niepełnosprawną. W grupie tej aż 52,3% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę stanowiły dochody ze świadczeń społecznych i było to o 23,6 p. proc. więcej niż w gospodarstwach domowych ogółem.

Wydatki gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi były również niższe od przeciętnych miesięcznych wydatków w gospodarstwach ogółem – o 13,3% (w 2014 r. o 15,0%).

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 7

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: