Europa: wydarzenia tygodnia 21/2016
2016-05-29 11:29
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 20/2016
- Nadchodzą kolejne sygnały o pojawieniu się kolejnych przeszkód w negocjacjach dot. umowy o wolnym handlu między USA i UE (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji - TTIP). Obie strony mają świadomość tego, że ta strategiczna umowa miałaby duże znaczenie geopolityczne, poprawiłaby globalną pozycję Zachodu wobec Dalekiego Wschodu. Wśród europejskich polityków coraz częstsze są opinie, że USA i Unia Europejska są dalekie od osiągnięcia pełnego porozumienia i ryzyko, że nie dojdzie do zawarcia umowy TTIP, jest w tej chwili poważne.
- Ministrowie finansów państw UE przyjęli nowe przepisy o przekazywaniu przez duże międzynarodowe korporacje informacji dotyczących podatków płaconych w każdym państwie unijnym. Nowe regulacje mają pomóc uszczelnić systemy podatkowe w ramach Unii.
- Turcja zagroziła "dokonaniem całościowej rewizji stosunków z UE", w tym porozumień o unii celnej i o ponownym przyjmowaniu migrantów" a także może zawiesić wszystkie porozumienia zawarte z Unią Europejską, w tym o unii celnej. To reakcja na opóźnienia w realizacji zobowiązań przez UE. Jak wiadomo w połowie marca Turcja i UE zawarły porozumienie dotyczące sposobu rozwiązania kryzysu migracyjnego. W nim Ankara ma przyjmować z powrotem wszystkich migrantów, którzy przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy. W zamian Turcji obiecano wsparcie finansowe i liberalizację wizową po spełnieniu 72 kryteriów.
- Trwa wyjaśnianie sprawy afery LuxLeaks. Jest podejrzenie, że Luksemburg oferował globalnym firmom ustne porozumienia podatkowe, co w konsekwencji miało im umożliwić płacenie w Luksemburgu niskich podatków. Traciły na tym kraje, w których te zyski były wypracowywane i nie były w nich należycie opodatkowane. Faktem pozostaje to, że korzystały z tego takie firmy, jak Apple, Ikea, Deutsche Bank czy Pepsi, które zaoszczędziły miliardy euro. W tym okresie premierem Luksemburga był J.C. Junker, obecny szef Komisji Europejskiej. Warto przypomnieć, że w końcu 2014 roku Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) ujawniło, że przez wiele lat z takich umów zawieranych rządem Luksemburga korzystało ponad 300 koncernów płacąc bardzo niskie podatki. Według luksemburskiego prawa nie było to nielegalne.
- Przygotowywany przez Markit Economics -Indeks PMI composite w strefie euro, wyniósł w maju 52,9 pkt. (wobec 53,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca). Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro wyniósł w maju 53,1 pkt. (wobec 53,1 pkt. w poprzednim miesiącu). Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w maju 51,5 pkt. (wobec 51,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca).
- Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w I kwartale 2016 r. o 0,7 proc. kw/kw.
- Parlament Grecji przyjął kolejny pakiet oszczędnościowy na kwotę 1,8 mld euro. To pozwoliło na odblokowanie dalszej pomocy od międzynarodowych wierzycieli. Ministrowie finansów państw strefy euro osiągnęli porozumienie z Grecją i zgodzili się na wypłacenie temu krajowi kolejnej transzy pomocy w wysokości 10,3 mld euro.
- Przy okazji zbliżającego się terminu referendum Wielka Brytania prezentuje informacje dot. bilansu pomiędzy osobami przyjeżdżającymi i wyjeżdżającymi. Według Urzędu Statystycznego ONS w ciągu całego 2015 roku do Wielkiej Brytanii imigrowało 630 tys., a z kraju wyjechało 297 tys. osób. Warto wiedzieć, że od 2004 roku liczba mieszkańców kraju, którzy urodzili poza granicami Wielkiej Brytanii, wzrosła z 5,3 miliona (9 proc. populacji) do 8,3 miliona (13 proc.). Populacja Polaków wzrosła w tym czasie z niespełna 50 tys. w momencie otwarcia granic do blisko 853 tys. obecnie.
- Komisja Europejska pozwała w Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektywy w sprawie systemów gwarancji depozytów z 2014 roku, która wzmacnia ochronę deponentów. Warto dodać, że termin wdrożenia dyrektywy upłynął 3 lipca 2015 roku. Polska została też pozwana do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z wprowadzonymi w polskim prawie ograniczeniami dotyczącymi importu niektórych biopaliw i surowców do ich produkcji.
- Agencja ratingowa Fitch zdecydowała o podniesieniu ratingu Węgier z poziomu BB plus do BBB minus. W rezultacie forint umocnił się.
- Kolejny krok sprzyjający pogłębieniu współpracy Rosji z Węgrami. Rosja potwierdziła informacje o udzieleniu Węgrom kredytu w wysokości 10 mld euro na rozbudowę elektrowni jądrowej w Paks.
- Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie browaru SABMiller (do niego należy Kompania Piwowarska) przez największą firmę browarniczą na świecie Anheuser-Busch InBev. Warunkiem jest jednak sprzedanie praktycznie całego biznesu w Europie przez SABMillera.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
NIEMIECKA GOSPODARKA NABIERA TEMPA. SKORZYSTAJĄ NA TYM TAKŻE POLSKIE PRZEDSIĘBIORSTWA
Gospodarka niemiecka stoi na progu ożywienia, oceniają eksperci. Ich zdaniem potwierdzają to ostatnie dane. W pierwszym kwartale 2016 r. niemiecka gospodarka, głównie za sprawą inwestycji, wzrosła o 0,7 proc. i był to najsilniejszy progres od przeszło dwóch lat. Indeks Ifo obrazujący nastroje przedsiębiorców za Odrą jest na najwyższym poziomie w tym roku. Również zamówienia w przemyśle u naszych zachodnich sąsiadów rosną. W ubiegłym roku udział Niemiec w polskim eksporcie przekroczył 27 proc., więc na przyśpieszeniu za zachodnią granicą skorzystają także polskie przedsiębiorstwa.
– Ostatnie dane z gospodarki niemieckiej mogą być odczytywane pozytywnie – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacji w firmie CMC Markets. – To jedna z najważniejszych, w zasadzie najbardziej istotna gospodarka w Unii Europejskiej. Zatem wszelkie dane z niej pochodzące odbiją się na innych rynkach europejskich, w tym na polskim.
Jak podał niemiecki urząd statystyczny Destatis, w pierwszym kwartale bieżącego roku gospodarka zachodniego sąsiada Polski rosła najszybciej od dwóch lat i odnotowała wzrost na poziomie 0,7 proc. (zgodnie z odczytem skorygowanym sezonowo). Takie tempo – zdaniem ekspertów – to zasługa przede wszystkim zwiększających się inwestycji (finansowe wzrosły o 1,8 proc., a działalność firm budowlanych o 2,3 proc.). Konsumpcja prywatna zwiększyła się o 0,4 proc.
Jednocześnie o 1,9 proc. wzrosły zamówienia na towary produkowane w Niemczech (w stosunku do poprzedniego miesiąca). Konsensus rynkowy zakładał znacznie słabszy progres, w wysokości zaledwie 0,7 proc. Znacznie bardziej (o 4,3 proc.) zwiększyły się przy tym zamówienia płynące zza granicy. Krajowe spadły o 1,2 proc.
– Jeżeli chodzi o zamówienia i kwestie związane z produkcją, to należy pamiętać, że Polska jest bardzo ważnym eksporterem na rynek niemiecki. To jeden z naszych głównych odbiorców – przypomina Maciej Leściorz. – Ale, oczywiście, jest to jedynie kropla w morzu wszelkich informacji, które mogą się pojawiać w najbliższym czasie. Dla krajowej gospodarki kluczowe jednak będą nastroje globalne względem Polski wśród inwestorów zagranicznych. Również w kontekście rynku walutowego.
Jak zaznacza Leściorz, pozytywny trend w niemieckiej gospodarce pokazuje także ostatni odczyt indeksu Ifo. Wskaźnik obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców za Odrą wzrósł w maju do 107,7 pkt, wobec 106,7 pkt odnotowanych w kwietniu. Odczyt był wyższy od oczekiwań analityków i jednocześnie najwyższy w tym roku, po tym, jak w lutym indeks ten osiągnął najniższą wartość od grudnia 2014 roku.
Według polskiego Ministerstwa Gospodarki krajowe firmy sprzedają do Niemiec głównie samochody i części do ich produkcji, maszyny oraz meble. Bardzo szybko rośnie także eksport produktów rolnych i spożywczych. Nasi zachodni sąsiedzi rocznie kupują np. kilkanaście tysięcy ton polskich gęsi, ponad pięć razy więcej niż wynosi ich własna produkcja.
– Większą aktywność gospodarki niemieckiej w pierwszej kolejności odczuje w Polsce produkcja zarówno detaliczna, jak i przemysłowa – uważa Maciej Leściorz. – Natomiast pozytywne dane, które będą się pojawiały w ramach reakcji łańcuchowej, zostaną dostrzeżone także przez pozostałe branże krajowej gospodarki.
Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski. Od 1995 roku obroty między krajami wzrosły ponad sześciokrotnie. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku udział tego kraju w polskim eksporcie ogółem przekroczył 27 proc. Obroty handlowe Niemiec z Polską w 2015 r. wyniosły łącznie 96,6 mld euro (import wyniósł 44,5 mld euro, eksport: 52,1 mld euro) i w stosunku do 2014 roku były wyższe o ponad 11 proc.
Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacji CMC Markets
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)