Świat: wydarzenia tygodnia 21/2016
2016-05-29 11:28
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 20/2016
- W Japonii odbył się dwudniowy szczyt przywódców G7 (siedmiu najbogatszych państw świata: USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii, Niemiec i Kanady). W deklaracji końcowej przywódcy zwrócili uwagę na zagrożenia wynikające z potencjalnego opuszczenia UE przez Wielka Brytanię (Brexit), a także na niebezpieczeństwa natury "nieekonomicznej" - jak konflikty geopolityczne czy terroryzm. Szczyt omawiał spray kontynuowania sankcji wobec Rosji i konfliktów terytorialnych na Morzach Południowochińskim i Wschodniochińskim.
- Nadchodzą kolejne sygnały o pojawieniu się kolejnych przeszkód w negocjacjach dot. umowy o wolnym handlu między USA i UE (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji - TTIP). Obie strony mają świadomość tego, że ta strategiczna umowa miałaby duże znaczenie geopolityczne, poprawiłaby globalną pozycję Zachodu wobec Dalekiego Wschodu. Wśród europejskich polityków coraz częstsze są opinie, że USA i Unia Europejska są dalekie od osiągnięcia pełnego porozumienia i ryzyko, że nie dojdzie do zawarcia umowy TTIP, jest w tej chwili poważne.
- Uległy pogorszeniu stosunki Turcji z Unia Europejską. Ankara zagroziła zawieszeniem porozumienia zawartego z UE, w tym o unii celnej i przeciwdziałaniu migracji do Europy.
- Rozwijają się stosunki gospodarcze pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Wietnamem. Amerykański koncern lotniczy Boeing Co. uzyskał zamówienie na dostawę 100 maszyn od wietnamskiego przewoźnika lotniczego VietJet Air, a wartość transakcji szacowana jest na 11,3 mld USD. Jednocześnie USA poinformowały o zniesieniu embarga na sprzedaż amerykańskiej broni Wietnamowi. Ostatnia wizyta prezydenta B. Obamy w Hanoi kończy okres rezerwy w dwustronnych stosunkach trwający od chwili zakończenia w 1975 roku wojny między obu państwami.
- Europejskie problemy imigracyjne odegrają sporą rolę w brytyjskim referendum (23 czerwca), w którym Brytyjczycy zdecydują, czy ich kraj ma wyjść z Unii Europejskiej, czy pozostać w niej. Warto wiedzieć, że od 2004 roku liczba mieszkańców kraju, którzy urodzili poza granicami Wielkiej Brytanii, wzrosła z 5,3 miliona (9 proc. populacji) do 8,3 miliona (13 proc.). Populacja Polaków wzrosła w tym czasie z niespełna 50 tys. w momencie otwarcia granic do blisko 853 tys. obecnie.
- W wyniku badań określono związek między wzrostem bezrobocia i cięciami w służbie zdrowia, a zachorowalnością na raka. Okazało się, że w latach 2008-10 z powodu kryzysu zwiększyła się liczba zgonów spowodowanych rakiem: w UE – o 160 tys. , a na świecie o 500 tys.
- W dalszym ciągu trwają w USA sądowe sprawy wobec winnych kryzysu finansowego w 2008 roku. Ostatnio sąd apelacyjny odrzucił wyrok poprzedniej instancji uznającej winę Bank of America Corp i unieważnił zasądzoną karę w wysokości 1,27 mld USD. Jak wiadomo wcześniej BoF został uznany za odpowiedzialnego za oszustwo związane z kredytami hipotecznymi.
- Markit Economics opublikował kolejne dane i wynika z nich, że Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym USA wyniósł w maju 50,5 pkt. (wobec 50,8 pkt. W kwietniu).
- Minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel kolejny już raz opowiedział się za dialogiem z Rosją i stopniowym znoszeniem sankcji ekonomicznych wobec tego kraju. Jak wiadomo sankcje wprowadzono jako reakcję na stanowisko Kremla wobec ukraińskich seperatystów i zajęcie Krymu.
- Prezydent Władimir Putin zapowiedział kolejne zmiany w rosyjskiej gospodarce, w tym tworzenie nowej strategii rozwojowej kraju. Ma to w przyszłości umożliwić uniknięcie stagnacji. Kreml zamierza określić "nowe źródła wzrostu gospodarczego" i wprowadzić kolejne reformy.
- Kolejny krok sprzyjający pogłębieniu współpracy Rosji z Węgrami. Rosja potwierdziła informacje o udzieleniu Węgrom kredytu w wysokości 10 mld euro na rozbudowę elektrowni jądrowej w Paks
- Huawei Technologies Co Ltd złożyła pozew przeciwko Samsung Electronics Co Ltd za naruszenie patentów dotyczących smartfonów. To pierwsza sprawa, w której chiński gigant występuje przeciwko największemu na świecie producentowi telefonów komórkowych.
- Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie niewiele, ale rosną. To skutek bardzo dobrych danych z amerykańskiego rynku budowlanego.
- Międzynarodowy koncern biotechnologiczny Monsanto odrzucił ofertę przejęcia go przez niemiecki koncern chemiczny i farmaceutyczny Bayer za 62 mld euro. Nie jest to stanowisko ostateczne, Monsanto podał, że "jest otwarty na dalsze negocjacje".
- Google nie zamierza też zapłacić grzywny. W 2015 roku francuska Komisja Informatyki i Wolności stwierdziła, że Google powinien przestrzegać obowiązującego we Francji tak zwanego prawa do zapomnienia. Chodzi o usuwanie z sieci niektórych informacji o ludziach, jeśli oni sobie tego życzą. Takie prawo uznał dwa lata temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Firma Google odwołała się od werdyktu francuskiego sądu, który nakazał jej usunąć niektóre dane z internetowej wyszukiwarki.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
FED POTENCJALNĄ PRZYCZYNĄ PROBLEMÓW DLA OBLIGACJI RYNKÓW WSCHODZĄCYCH
Ponownie rosnące ceny surowców i spadające stopy procentowe wzmogły optymizm dotyczący rynków wschodzących
- Powrót Argentyny na międzynarodowe rynki obligacji spotkał się z olbrzymim popytem
- Brazylijski Petrobras skutecznie powrócił na rynku obligacji po rocznej przerwie
- Rosja walczy z amerykańskimi i unijnymi sankcjami za pomocą nowej emisji dziesięcioletnich obligacji w USD
- Wzrost optymizmu w kwestii rynków wschodzących może zostać zniwelowany agresywną polityką pieniężną Stanów Zjednoczonych
- Emitenci obligacji rynków wschodzących poradzą sobie ze stopniowymi podwyżkami amerykańskich stóp
W przeciwieństwie do tegorocznych dotychczasowych negatywnych nastrojów na rynkach rozwiniętych, na rynkach wschodzących panował optymizm, który ostatnio wzrósł po umocnieniu się cen surowców i spadkach stóp procentowych, w szczególności w Stanach Zjednoczonych.
Poza utrzymaniem niskich kosztów finansowania dla kredytobiorców, środowisko niskiego oprocentowania spowodowało również, że inwestorzy szukający wysokich rentowności podnoszą stawki w oczekiwaniu satysfakcjonujących zysków i wykazują zdrowy apetyt na nowe, egzotyczne obligacje. Nowa fala „strachu przed Fed” – tj. obawy przed dramatycznym wzrostem amerykańskich stóp procentowych – może jednak szybko zdusić ten nowy optymizm w zarodku.
Jak już wspominaliśmy, w ubiegłym miesiącu Argentyna powróciła na międzynarodowe rynki obligacji i spotkała się z olbrzymim popytem, natomiast w ubiegłym tygodniu największa prywatna spółka w Ameryce Łacińskiej – Petrobras – powróciła na rynki obligacji po rocznej przerwie, w trakcie której znalazła się w centrum poważnego kryzysu gospodarczo-politycznego w Brazylii.
Petrobras wyemitował warte 6,75 mld USD nowe pięcioletnie i dziesięcioletnie obligacje denominowane w USD, których rentowności wycenia się na 8,6% i 9,0%, wykorzystując zmianę nastrojów inwestorów po impeachmencie zawieszonej prezydent, Dilmy Rousseff. Wcześniejsze benchmarkowe dziesięcioletnie obligacje tej zmagającej się z problemami spółki naftowej – z zapadalnością w 2024 r. – już odnotowały poprawę rentowności: z maksimum w styczniu na poziomie 13% z powrotem poniżej 8% na początku maja. Biorąc pod uwagę, że ogólne zadłużenie spółki wynosi 126 mld USD, nowy prezes Pedro Parente, były minister energetyki, ma wolną rękę do restrukturyzacji finansów Petrobrasu i najprawdopodobniej jego sukces będzie zależał od dalszego wzrostu cen ropy.
Ceny brazylijskich i rosyjskich swapów ryzyka kredytowego wskazują na poprawę warunków kredytowych
Źródło: Bloomberg
W tym tygodniu na międzynarodowe rynki obligacji nieoczekiwanie powróciły obligacje kolejnego rynku wschodzącego w związku z faktem, że Rosja walczy z trwającymi od dwóch lat sankcjami Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, odmawiającymi jej dostępu do rynków kapitałowych.
Biorąc pod uwagę, że amerykańskie i europejskie banki otrzymały ostrzeżenie dotyczące zaangażowania w te transakcje, przez co rosyjskie obligacje stały się niekwalifikowalne na potrzeby systemów rozliczeń Euroclear i Clearstream (a w efekcie każdy inwestor zmuszony jest przechowywać swoje obligacje na terytorium Rosji), zainteresowanie rosyjskimi obligacjami było rzędu nawet do 7 mld USD. Wartość transakcji wyniosła ostatecznie 1,75 mld USD, a rentowność wyceniono na 4,75%, co stanowi znaczną poprawę w porównaniu z rentownością dziesięcioletnich rosyjskich obligacji w obrocie wtórnym zaledwie rok temu (8%).
Mimo iż kapitał zagraniczny z pewnością zada cios głęboko zależnej od ropy gospodarce rosyjskiej, zmagającej się z gigantycznym deficytem budżetowym, symboliczne aspekty tej emisji to być może największe zwycięstwo Kremla. Udowodnienie, że wrogie sankcje międzynarodowe nie zdołają odciąć Rosji dostępu do międzynarodowego finansowania, to kolejny sukces Władimira Putina odwracający uwagę od konsekwencji jego polityki na Ukrainie na gospodarkę Rosji. Ponadto rynki kapitałowe mogą pocieszyć się tym, że w przyszłości ryzyko refinansowania pozostałych głównych emitentów obligacji w Rosji może zostać znacznie obniżone.
Patrząc perspektywicznie nowy optymizm na rynkach wschodzących może jednak zostać poważnie naruszony ze względu na agresywną politykę pieniężną w Stanach Zjednoczonych, którą można było zaobserwować na rynkach finansowych w ubiegłym tygodniu. W związku z kolejnymi ustnymi wskazówkami ze strony kilku członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, prawdopodobieństwo podwyżki stóp w czerwcu wycenia się obecnie aż na 34% w porównaniu z 4% zaledwie tydzień temu. Wbrew naszym ostatnim prognozom, według których do końca roku Fed miała być niezdecydowana co do terminu podwyżki, obecnie rynek wycenia, że szanse podwyżki do grudnia wynoszą nawet 78%.
Obniżyło to chwilowo zainteresowanie długiem zagranicznych rynków wschodzących i mimo, iż agresywna ścieżka podwyżek stóp amerykańskich to oczywiste zagrożenie, uważamy, że Rezerwa Federalna będzie dążyć do uniknięcia nowego kryzysu zadłużenia i że stopniowa trajektoria podwyżek zarówno znajduje uzasadnienie na rynkach, jak i umożliwia emitentom obligacji z rynków wschodzących poradzenie sobie z tym wyzwaniem.
Michael Boye, Saxo Bank
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)