eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySektor MŚP: ocena I kw. 2016 i prognoza II kw. 2016

Sektor MŚP: ocena I kw. 2016 i prognoza II kw. 2016

2016-06-02 12:58

Sektor MŚP: ocena I kw. 2016 i prognoza II kw. 2016

Nastroje przedsiębiorców uległy poprawie © Minerva Studio - Fotolia.com

W II kwartale br. nastroje przedsiębiorców uległy poprawie - donosi najnowszy "Skaner MŚP", cyklicznie opracowywany przez Instytut Keralla Research. Wskaźnik KERNA ilustrujący kierunek zmian, wyniósł w tym pomiarze 55,43 pkt. na minusie. Wobec ostatniego odczytu to wzrost o 17,24 pkt., co oznacza najlepszy odczyt od roku.

Przeczytaj także: Bibby MSP Index IV 2016

Na wynik największy wpływ mają korzystne prognozy dotyczące przede wszystkim sytuacji ekonomicznej własnych firm. Pozytywny scenariusz zakłada aż o 20 pkt. proc. więcej respondentów niż podczas styczniowego odczytu.
Nowością w tym badaniu jest bardzo wyraźna zmiana w nastrojach mikro przedsiębiorców, którzy przeważnie swoimi opiniami „ciążą w dół”. Pytani o przeszłą lub prognozowaną ocenę koniunktury w większości pomiarów postrzegają ją słabiej, niż szefowie firm małych i średnich. Tymczasem w obecnym odczycie Skanera MŚP nie tylko małe i średnie przedsiębiorstwa, ale również mikro firmy, prognozują polepszenie kondycji swoich firm – mówi Izabella Młynarczyk, analityk rynków Instytutu Keralla Research.

Przedsiębiorcy jednoznacznie spodziewają się większej sprzedaży i dobrej koniunktury. Na wzrost nastrojów najmocniej zaważyły odczuwane już efekty zwiększonej siły nabywczej Polaków, będącej między innymi skutkiem uruchomienia programu „Rodzina 500 plus”.

O poprawie nastrojów właścicieli firm informuje także GUS, który podaje, że wskaźniki koniunktury w kwietniu uległy poprawie we wszystkich sektorach gospodarki, a najbardziej – w handlu. Również w badaniu Skanera MŚP dużym optymizmem cechuje się handel – który przypomnijmy – jeszcze kilka miesięcy wcześniej protestował przeciw planom opodatkowania wielkopowierzchniowych punktów wskazując na liczne pułapki, które rykoszetem odbiją się na małym handlu. Odroczenie decyzji w tym zakresie i zauważalny już w sprzedaży zastrzyk gotówki, który pojawił się w portfelach Polaków okazał się być mocnym czynnikiem wzrostu nastrojów.

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Nastroje przedsiębiorców uległy poprawie

Opracowywany przez Instytut Keralla Research. Wskaźnik nastrojów KERNA wzrósł aż o 17,24 pkt i sięgnął - 55,43 pkt, co jest pierwszym tak dobrym wskazaniem od roku.


Z badania Keralla Research wynika, że drugi kwartał to także znacznie większa skłonność przedsiębiorców do inwestycji. Indeks ZAIR wzrósł o 16,50 pkt. w porównaniu do pomiaru styczniowego i wynosi 59,90 pkt. na minusie.
- Należy odnotować, że jest to najwyższy uzyskany odczyt od 2011 roku, czyli od 5 lat – dodaje Izabella Młynarczyk.

Głównie inwestować będą przedsiębiorstwa produkcyjne i firmy o zatrudnieniu od 50 do 249 osób. Przedsiębiorstwa te będą wydatkować przede wszystkim na nowe maszyny i urządzenia oraz modernizację już istniejących, a także oprogramowanie oraz tak jak zawsze na działania marketingowe i podnoszenie kompetencji pracowników. Firmy średnie zamierzają także odnowić hale i pomieszczenia oraz ponieść koszty na infrastrukturę telekomunikacyjną i serwis www.

Informacje szczegółowe z badania „Skaner MŚP”

KRAJOWA GOSPODARKA W OCENIE MŚP – Przedsiębiorcy nieznacznie lepiej ocenili pierwszy kwartał w krajowej gospodarce


Wzrosła liczba przedsiębiorców wskazujących na poprawę sytuacji gospodarczej Polski w pierwszym kwartale. Jako lepszą kondycję kraju postrzega 9,2 proc. badanych. To wzrost pozytywnych opinii o 2,5 pkt. proc. w relacji do styczniowego odczytu.

Firmy branży budowlanej oraz transportowej częściej niż pozostałe branże zauważyły korzystniejszą sytuację w krajowej gospodarce w pierwszym kwartale.

Pesymistów jest podobny odsetek jak w pomiarze styczniowym. 33,2 proc. respondentów ocenia kondycję ekonomiczną Polski jako gorszą, a trzy miesiące temu 33 proc.

OCENA KONDYCJI FIRMY – Przedsiębiorcy lepiej oceniają sytuację własnej firmy w pierwszym kwartale


Przybyło badanych pozytywnie oceniających kondycję ekonomiczną swojego przedsiębiorstwa w pierwszym kwartale. 16,5 proc., uważa, że to był lepszy kwartał niż poprzedni. To wzrost optymistów o 4,2 pkt. proc. O poprawie sytuacji w firmie częściej informują eksporterzy niż firmy, które nie prowadzą działalności eksportowej.

Symbolicznie wzrósł odsetek badanych, zdaniem których w pierwszym kwartale pogorszyła się kondycja ich firmy. Pesymistów jest obecnie 23,8 proc. przedstawicieli sektora MŚP, co oznacza zwyżkę o 1,3 pkt. proc. w porównaniu do styczniowego pomiaru. Krytyczne opinie wyrażali przede wszystkim przedsiębiorcy mikro i małych firm oraz przedsiębiorstwa działające w branży handlowej oraz transportowej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: