10 polskich hoteli z ciekawą historią
2016-06-07 11:27
Przeczytaj także: Hotele w Polsce w 2009 r.
6. Grand Hotel (Kraków)
Grand Hotel w Krakowie przyjmuje gości do swoich progów już od ponad stu lat, a dokładnie od Średniowiecza. W 1873 roku książęca para Marcelina, najsłynniejsza uczennica Fryderyka Chopina i Aleksander Czartoryscy utworzyli miejsce, które miało stanowić siedzibę książęcą, a która z czasem została uznana za jedną z najznakomitszych w Rzeczypospolitej. W niedługim czasie, pałac stał się ośrodkiem życia artystycznego, intelektualnego i towarzyskiego ówczesnej Warszawy. W 1886 pałac został przemianowany na hotel, za sprawą spadkobiercy książąt. Prasa opisywała wówczas miejsce, jako najlepszy hotel europejski. Sama nazwa - marka „Grand Hotel” - w ogóle pojawiła się w XIX wieku i stanowi synonim usług hotelarskich na luksusowym, niespotykanym poziomie.
fot. mat. prasowe
7. Hotel Polonia Palace (Warszawa)
Hotel Polonia Palace jest jednym z najstarszych hoteli w Warszawie. Swoją działalność rozpoczął w 1913 roku. Nazwa hotelu została nadana w duchu patriotycznym, gdyż Polska w tym czasie była pod zaborami. Polonia Palace został założony przez Konstantego Przeździeckiego, który pochodził ze znanej i szanowanej arystokratycznej rodziny. Wygląd hotelu był inspirowany budownictwem francuskim. We francuskiej restauracji hotelowej znajdowały się ludwikowskie meble, a gości obsługiwali kelnerzy znad Sekwany. Wraz z legendarnym parkietem tanecznym, hotel szybko stał się jednym z głównych miejsc rozrywki międzywojennej Warszawy.
fot. mat. prasowe
Hotel Polonia Palace
Polonia Palace został założony przez Konstantego Przeździeckiego,
8. Zamek Kliczków (Kliczków, woj. dolnośląskie)
Zamek Kliczków powstał około 1297 roku, jako murowano-drewniany zamek obronny, książąt świdnicko-jaworskich (boczna linia śląskiej gałęzi dynastii Piastów, która panowała w księstwach świdnickim, ziębickim i jaworskim). Został zbudowany prawdopodobnie z woli Bolka I Surowego do obrony przed najazdami czeskimi. Przez długi czas potomkowie I Surowego kontynuowali politykę swojego przodka, a ziemie kliczkowskie stały się tym samym najbogatszymi na Śląsku. W ciągu wielu lat istnienia, Zamek Kliczków był pod panowaniem różnych władców i rodów, a tym samym zmieniała się forma obiektu. W XVII wieku ukończono renesansową przebudowę zamku, a obiekt tym samym ewoluował z obronnego na dworski. Widoczna na zamku wieża o neogotyckim charakterze została zbudowana w 1810 roku z inicjatywy Hansa Hermanna.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Hotele w Polsce: pandemia przyniosła "przemeblowanie"
![Hotele w Polsce: pandemia przyniosła "przemeblowanie" [© pixabay.com] Hotele w Polsce: pandemia przyniosła "przemeblowanie"](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/nieruchomosci-komercyjne/Hotele-w-Polsce-pandemia-przyniosla-przemeblowanie-238769-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)