Rynek private equity w Polsce 2016: trendy i szanse
2016-06-09 10:31
Przeczytaj także: Rynek private equity w Polsce
Polski rynek PE na pierwszym miejscu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej
Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Private Equity i Venture Capital (EVCA) w ubiegłym roku wartość inwestycji PE w Polsce wyniosła 803,5 mln euro – ponad trzy razy tyle, co w roku 2014. W 2015 roku udział naszego kraju w całkowitej wartości inwestycji PE w państwach CEE wyniósł 53%. Wartość inwestycji PE w stosunku do PKB wyniosła w Polsce 0,19%, co jest wynikiem porównywalnym do wyników takich krajów jak Szwajcaria (0,21%) czy Niemcy (0,22%).
fot. mat. prasowe
Polska na tle krajów CEE
Z przeprowadzonej przez KPMG analizy portfeli ponad 30 funduszy PE w Polsce (z wyłączeniem funduszy specjalizujących się w inwestycjach typu venture capital) wynika, że wśród aktualnych spółek portfelowych najliczniej reprezentowane są spółki z sektora technologii informacyjnych, mediów i komunikacji (21%). Nieco mniejszy udział mają spółki z sektora produkcji przemysłowej (18%). Na trzecim miejscu uplasowały się spółki z branży handlu detalicznego i dóbr konsumpcyjnych (14%), natomiast czwarte miejsce zajmują firmy działające w obszarze medycyny i farmacji (13%). Wymienione cztery sektory obejmują razem dwie trzecie wszystkich aktualnych spółek portfelowych w Polsce. Istotnymi sektorami z udziałem na poziomie blisko 10% są też usługi dla biznesu oraz rolnictwo i produkcja żywności. Według obliczeń dokonanych m.in. na podstawie danych przekazanych przez fundusze PE w Polsce, KPMG szacuje, że w spółkach, które na koniec kwietnia 2016 roku znajdowały się w portfolio badanych funduszy, zatrudnienie w 2015 roku wyniosło w sumie 100,8 tys. osób, a przychody były na poziomie 44,9 mld zł.
Informace o badaniu:
„Rynek private equity w Polsce: trendy i szanse rozwoju” to druga edycja raportu KPMG na temat funkcjonowania funduszy private equity (PE) na polskim rynku. Celem raportu jest pokazanie rzetelnego obrazu sytuacji na polskim rynku PE oraz trendów, które będą wpływać na jego rozwój w najbliższych latach. Raport bazuje m.in. na analizie danych wtórnych publikowanych przez Eurostat, Komisję Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Europejskie Stowarzyszenie Private Equity & Venture Capital (EVCA), analizie blisko 180 spółek portfelowych nalężących do ponad 30 funduszy PE w Polsce oraz na badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród 26 funduszy działających na polskim rynku. Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w okresie od lutego do kwietnia 2016 r. Raport powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Inwestorów Kapitałowych PSIK.
Przeczytaj także:
33 przejęcia z udziałem funduszy private equity w 2023 roku
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
private equity, fundusze private equity, venture capital, inwestycje private equity
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)