eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 23/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 23/2016

2016-06-11 16:13

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 22/2016

  • Według Banku Światowego globalna gospodarka zwolni. Według najnowszych prognoz w tym roku będzie się ona rozwijać w tempie 2,4 proc. (poprzednia prognoza z początku roku to 2,9 proc.). Prognoza BŚ dla Polski na ten rok została utrzymana, a spodziewany jest wzrost PKB o 3,7 proc.
  • Podczas spotkania przedstawicieli państw zrzeszonych w OPEC w Wiedniu, nie ustalono nowej wspólnej polityki organizacji. Z tego spotkania nie wyszły nowe impulsy sprzyjające zmianie limitu wydobycia surowca i wzrostowi cen ropy. W połowie tygodnia ceny ropy wydobywanej na Morzu Północnym ropy Brent sięgnęły poziomu 52,70 USD za baryłkę, a amerykańskiej ropy West Texas Intermediate zakończyły przekroczyły 51,50 USD za baryłkę.
  • Na starym Kontynencie nie maleją obawy przed negatywnymi skutkami zawarcia układu o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi ( Transatlantyckie Porozumienie Handlowo-Inwestycyjne - TTIP). Utrzymują się obawy o obniżenie się poziomu ochrony konsumenta, że stracimy autonomii i zniknie przyjęty w UE zakaz promowania żywności GMO. Przed unijną ekipą negocjacyjną Polska postawiła wymaganie uwolnienia eksportu nośników energii z USA, chce też zniesienia barier pozataryfowych i fitosanitarnych w dostępie do amerykańskiego rynku rolno-spożywczego i przemysłowego.
  • Nastąpiła zmiana na pozycji światowego lidera w dziedzinie konkurencyjności w rankingu, który powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez prestiżową szwajcarską szkołę biznesu International Institute for Managment Development (IMD). Stany Zjednoczone przez trzy ostatnie lata zajmowały pozycję na czele zestawienia. Jednak w najnowszym rankingu, gospodarka USA znalazła się jednak dopiero na trzeciej pozycji. Kolejność w pierwszej dziesiątce jest następująca: Hongkong, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Singapur, Szwecja, Dania, Irlandia, Holandia, Norwegia, Kanada . W tym rankingu na 33 znalazła się Polska, która wyprzedziła gospodarki m.in. Hiszpanii (miejsce 34.), Włoch (miejsce 35.), Słowacji (miejsce 40.) oraz Węgier (miejsce 46.). Równocześnie uważam za cepowe zwrócić uwagę na to, że lepszą konkurencyjnością od Polski charakteryzuje się Estonia (miejsce 31.), Litwa (miejsce 30.) i Czechy (miejsce 27.). Takie badania są prowadzone corocznie od 1995 r. Tegoroczny ranking pokazuje nie tylko słabnącą kondycję gospodarki Stanów Zjednoczonych, ale także to, że globalne dysproporcje między gospodarczymi możliwościami krajów stale powiększają się.
  • Postępuje spowolnienie w chińskiej gospodarce, a towarzyszy mu niepewność także w europejskim otoczeniu biznesowym. Niepokój widać także w wypowiedziach Europejskiej Izbie Handlu (European Chamber of Commerce – ECC). To stanowisko EEC bazuje na wynikach ankiety z której wynika, że 56 procent ankietowanych dostrzega wzrost trudności w robieniu interesów , że coraz trudniej jest im robić interesy na chińskim rynku. To o 5 procent więcej niż w 2015 r. - podaje ECC w Chinach (wzrost o 8 pkt. procentowych licząc r/r). Warto dodać, że w 2015 r. gospodarka Chin urosła o 6,9 proc. i jest to najgorszy jej wynik od 25 lat.
  • Według tygodnika "The Economist" Izrael jest jednym ze światowych liderów innowacyjności. W ostatnim okresie w Izraelu co roku powstawało około tysiąca nowych firm zajmujących się nowymi technologiami wg redakcji w przeliczeniu na jednego mieszkańca, to najwyższy wskaźnik na świecie). Izraelskie innowacje będą głównym tematem międzynarodowej konferencji we Wrocławiu. Chcemy poznać jak rozwijać własną w szczególnie w zakresie nowych technologii.
  • Do 2030 roku w Dubaju powstanie największa elektrownia słoneczna na świecie. Będzie ona miała moc tysiąca megawatów. Aktualnie największą elektrownię słoneczną budują Marokańczycy, ale elektrownia w Dubaju będzie produkowała sześć razy więcej energii. Będzie też oparta na innej zasadzie pozyskiwania energii słonecznej. Celem programy realizowanego przez Dubaj jest to, by za 15 lat aż 25 procent energii pochodziło ze źródeł odnawialnych.
  • Daimler traci rynek i już drugi raz w tym roku ogłosił zwolnienia swoich pracowników. Na początku roku zwolnił 700 osób z jednego z amerykańskich zakładów (gdzie montowane są samochody ciężarowe średniej ładowności), a w sumie zwolniono wówczas 1.250 osób. Teraz znowu planuje zwolnienia w 3 zakładach (2 w USA i 1 w Meksyku), w sumie zwolni ponad 1200 pracowników.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WEDŁUG AMERYKAŃSKIEJ ORGANIZACJI KONSUMENCKIEJ CONSUMER REPORTS, TOYOTA PRIUS 2016 TO NAJBARDZIEJ WYDAJNY SAMOCHÓD W HISTORII

Prius najwydajniejszym samochodem na rynku

Według wyników niezależnych testów zużycia paliwa, przeprowadzonych przez amerykańską organizację konsumencką Consumer Reports, Toyota Prius 2016 pokonuje na jednym galonie paliwa średnio 52 mile. Jest to najlepszy wynik w historii testów tej organizacji. Poprzednia generacja uzyskała zasięg 44 mil na jednym galonie paliwa. W mieście nowy Prius pokonywał na tej jednostce średnio 43 mile, o 11 więcej niż 3. generacja. Na autostradzie przy prędkości 105 km/h auto uzyskało wynik 59 mil na galon.

Już poprzednia generacja Toyoty Prius była jednym z najoszczędniejszych samochodów na amerykańskim rynku, ustępując tylko kompaktowemu Priusowi C. Model 2016 uzyskał znacząco lepszy wynik dzięki nowej generacji napędu hybrydowego oraz wielu udoskonaleniom w niemal wszystkich elementach konstrukcji. Nadwozie Priusa IV jest bardziej aerodynamiczne, silnik spalinowy osiągnął sprawność cieplną na poziomie 40%, co jest najlepszym wynikiem dla silników benzynowych na świecie, bardziej wydajne są także silniki elektryczne, przekładnia, baterie i układ odzyskiwania energii z hamowania. Oprogramowanie układu hybrydowego zostało zmodyfikowane tak, by samochód częściej wykorzystywał silnik elektryczny.

Restrykcyjne testy Consumer Reports

Consumer Reports co roku wykonuje testy około 70 samochodów. Pracownicy pokonują nimi wiele tysięcy mil i oceniają je z punktu widzenia potrzeb konsumenta. Zespół ekspertów mierzy zużycie paliwa za pomocą własnych urządzeń pomiarowych. Każdy testowany samochód pokonuje tę samą trasę z tymi samymi prędkościami.

Cykl składa się z 50 testów, które odbywają się na publicznych drogach w okolicy ośrodka badawczego w stanie Connecticut. Do badań wykorzystywana jest najnowocześniejsza na rynku aparatura pomiarowa, co obiektywizuje wyniki.

Consumer Reports działa od 1936 roku. Organizacja jest znana z bardzo restrykcyjnej i transparentnej polityki niezależności, m.in. nie przyjmuje reklam, a wszystkie testowane produkty kupuje na rynku.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: