Oszustwo na Ray Ban
2016-06-13 10:44
Przeczytaj także: Cyberprzestępczość 2000-2010
Czym zagrożeni są Internauci?
Efekty działań cyberprzestępców mogą być bardzo różne, podobnie jak stosowane przez nich oszustwa.
- Podejrzane sklepy mogą być tworzone dla celów phishingu. Napastnicy mogą wykorzystać dane oszukanych internautów do rozmaitych przestępstw (zakupy przy wykorzystaniu danych przechwyconych z karty, sprzedaż danych na czarnym rynku, kradzież tożsamości).
- Niezależnie od tego jak skradzione dane zostają wykorzystane, istnieje bardzo duże ryzyko, że pieniądze nie wrócą do właściciela. W przypadku płatności karą kredytową, część operatorów stosuje mechanizmy zabezpieczające nabywców. Niektóre sklepy, które analizowaliśmy, pobierają opłatę za anulowanie rezerwacji w wysokości 30 % wartości zamówienia. Nie dotyczy to jednak przypadków, kiedy towary zostały już wysłane.
- Jeśli podejrzany sklep rzeczywiście posiada w swojej ofercie okulary w atrakcyjnej cenie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są one podrabiane lub kradzione i mogą nawet zagrażać zdrowiu. Nasze badania wykazały, że istnieje bardzo wiele przypadków, w których okulary nie posiadały ochrony przez szkodliwymi promieniami UV. Naukowcy przyznają, że jest to bardziej szkodliwe dla oka niż brak okularów przeciwsłonecznych.
- Strony mogą być także specjalnie przygotowane pod kątem technicznych ataków, mających na celu zainstalowanie na komputerze nieświadomego użytkowniku szkodliwych aplikacji malware. Tego typu zdarzenie nie miało miejsca w analizowanych przypadkach, aczkolwiek jest możliwe.
Co mogą zrobić użytkownicy, aby uchronić się przed oszustami
Internet
- Używaj kompleksowych rozwiązań zabezpieczających przed malwarem i phishingiem. Rozwiązanie powinno być także wyposażone w dobry, antyspamowy filter.
- Instaluj uaktualnienia dla systemów operacyjnych, oprogramowania i innych komponentów, natychmiast po ich publikacji. To pozwala załatać luki w systemie.
- Bądź wyjątkowo ostrożny w przypadku e-maili zawierających obietnice tak dobre, że aż niemożliwe. Nie można odpowiadać na tego typu wiadomości i odwiedzać strony, które promują.
- Pamiętaj o poradach G Data dotyczących bezpiecznych zakupów online , a także pomyśl o zakupie produktu bezpośrednio u lokalnego sprzedawcy.
Portale społecznościowe
Regularnie czyść historię przeglądania i pliki cookie, aby maksymalnie utrudnić śledzenie i przekierowywanie.
- Sprawdzaj czy utworzone zakładki na mediach społecznościowych wciąż prowadzą do oryginalnych źródeł.
- Nie akceptuj z automatu każdego zaproszenia od przyjaciół, to pomoże uniknąć niepotrzebnego spamu
- Jeśli zauważysz, że coś niepokojącego dzieje się z Twoim profilem lub rozpowszechnia spam, zmień hasło dostępu
- Usuń wszystkie niepożądane oznakowania na Facebooku ze zdjęć oraz komentarzy
- Sprawdzaj zawsze czy jesteś oznakowany (otagowany) przez innych
- Wyłącz propozycje automatycznego znakowania (tagowania)
- Ogranicz widoczność znaczników
- Usuń niepożądane posty zamieszczane przez inne osoby na osi czasu. Określ, kto może zamieszczać informacje na Twojej osi czasu.
- Sprawdź zainstalowane aplikacje oraz ich status.
- Usuń podejrzane i niepożądane aplikacje
![Poseł ofiarą cyberprzestępców [© Freepik] Poseł ofiarą cyberprzestępców](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/cyberataki/Posel-ofiara-cyberprzestepcow-263867-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)