eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBig Data: inwigilacja i coś jeszcze

Big Data: inwigilacja i coś jeszcze

2016-06-14 13:27

Przeczytaj także: 8 zastosowań Big Data, które cię zaskoczą


Firmy, takie jak Cloud Technologies gromadzą anonimowe treści o użytkownikach, a następnie dokonują segmentacji i kategoryzacji użytkowników, dzieląc ich na konkretne, podobne pod względem profilu grupy (np. interesujących się kupnem nowego telewizora LED, butów czy perfum). Obok nich gromadzone są także dane demograficzne czy dane dotyczące indywidualnych zainteresowań (np. hobby). Dzięki powiązaniu tych informacji bank wie, że zamiast kredytu bardziej potrzebujesz ubezpieczenia, bo wybierasz się właśnie na Madagaskar a operator telekomunikacyjny, że skoro przeglądasz oferty konkurencji, to znaczy, że warto zaproponować ci ofertę utrzymaniową. Jeśli dzwoni do ciebie konsultantka infolinii jednego z operatorów z „taniej już się nie da” ofertą, mimo, że wielokrotnie tłumaczyłeś jej, że przed miesiącem skorzystałeś z oferty konkurencji a bank proponuje ci kredyt, choć na koncie nie brakuje ci pieniędzy, to takich sytuacji możesz uniknąć właśnie dzięki Big Data i analizie danych.

Bądź zdrów


Ze szczególną nadzieją należy spoglądać na wykorzystanie Big Data w medycynie. W 2008 roku, w prestiżowym magazynie „Nature”, analityka danych została określona jako „przyszłość leczenia”. Dzięki wymianie gigantycznych ilości danych między lekarzami i placówkami medycznymi, możemy usprawniać kuracje nawet najbardziej skomplikowanych chorób a także opracowywać nowe leki. W samych tylko Stanach Zjednoczonych w latach 2009-2011 szpitale podwoiły bazy danych w swoich cyfrowych kartotekach medycznych (EHR, Electronic Health Records).

Travis B. Murdoch oraz Allan S. Detsky (doktorzy medycyny) w 2013 roku w Journal of the American Medical Association (JAMA) napisali: „Zastosowanie Big Data w służbie medycznej jest nieuniknione”. Podkreślali przede wszystkim bezprecedensową możliwość generowania nowej wiedzy medycznej przy wykorzystaniu wielkich zbiorów danych. Dziś z tych możliwości korzystają już także lekarze w Polsce. Przykładem może być wdrożony w Instytucie Kardiologii w Aninie Remedizer, który monitoruje stan pacjentów z wszczepionymi pompami serca. Remedizer wykorzystując Bluetooth komunikuje się z ciśnieniomierzem, termometrem, czy glukometrem i przesyła dane do centrum monitorowania
-. Dane zebrane przez aplikację są przesyłane bezpośrednio do koordynatorów w Instytucie, gdzie podlegają analizie i ocenie. Pacjenci szybko, bo średnio w ciągu dwóch godzin otrzymują informację zwrotną na temat swoich wyników. W przypadku, gdy wyniki są niepokojące, koordynator natychmiast wysyła informację o konieczności wizyty u lekarza – wyjaśnia Michał Jakubowski, twórca Remedizera.

Podopieczni Instytutu udostępniają klika razy dziennie dane o swoim ciśnieniu, pulsie, temperaturze i zażytych lekach tworząc w pewnym sensie mapę zależności, na podstawie których lekarze są w stanie określić, jak np. pora dnia, posiłki, czy zażycie lekarstw wpływa na ich wyniki. Lekarze w USA używają algorytmów nie tylko do monitorowania stanu zdrowia, ale także zidentyfikowania w dostępnych bazach danych pacjentów ryzyka wystąpienia konkretnej choroby, a następnie dopasowują najskuteczniejsza metodę leczenia do określonego przypadku.

Dr Nuria Oliver, naukowiec z MIT specjalizujący się w naukach komputerowych oraz Scientific Director w Telefónica, zapowiada, że Big Data, a konkretnie – dane z urządzeń mobilnych, pozwolą monitorować epidemię wirusa Ebola, który spowodował śmierć ponad 5 tys. osób i ponad 13 tys. zainfekowanych. Analiza mobilnych danych pozwoli badaczom Big Data rozszerzyć wiedzę o wirusie, na bieżąco śledzić rejony jego występowania, a także antycypować kolejne potencjalne „punkty zapalne” na mapie Afryki.
Przeczytaj także: Analiza danych podbija rynek Analiza danych podbija rynek

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: