Plany polskich pracodawców VI 2016
2016-06-14 14:01
Zamiar zatrudniania nowych ludzi deklaruje 35% ankietowanych © Photographee.eu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców III 2016
Apetyt na pracowników – drugi wynik w historii
Ostatnia edycja cyklicznego badania „Plany Pracodawców” okazał się rekordowa pod względem planowanych rekrutacji. Chęć zatrudniania nowych kadr sygnalizowało wówczas 36% badanych, a zaledwie 6% zapowiadało redukcję zatrudnienia. Najświeższe wyniki z ankiet realizowanych w maju br. dowodzą, że zamiar zatrudniania nowych ludzi dotyczy obecnie 35% ankietowanych. Wynik ten jest więc nieco niższy względem osiągniętego w poprzednim kwartale, niemniej lepszego maja nie odnotowano od pierwszej edycji „Planów pracodawców”.
- Na rynku pracy utrzymuje się optymizm pracowników, a pracodawcy choć chcą coraz więcej zatrudniać, zaczynają już odczuwać problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, a nawet w ogóle chętnych do podjęcia pracy. Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności GUS w I kw. 2016 mieliśmy niemal 360 tys. wolnych miejsc pracy w gospodarce. To o 26,5% więcej niż przed rokiem i niemal 30% więcej niż w poprzednim kwartale. Sądząc po wynikach ankiet Planów Pracodawców wolnych miejsc pracy jeszcze dużo przybędzie. Ponad 82% wakatów pochodziło z sektora prywatnego, co wskazuje na rynkowy i koniunkturalny charakter wzrostu popytu na pracę. – komentuje Grzegorz Baczewski, Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan.
fot. mat. prasowe
Ocena tempa wzrostu gospodarczego kraju w okresie najbliższych 6 miesięcy
Najczęściej o zwiększaniu zatrudnienia myśleli przedsiębiorcy działający we wschodniej i centralnej części kraju (38% i 37% deklarowało plany rekrutacji). Dla porównania: w regionie północnym i południowym takich wskazań było 33%, a w zachodnim – 34%. W obszarze branż i sektorów największe plany zwiększania zatrudnienia – na poziomie 37%-38% - zakładali przedstawiciele firm przemysłowych, budownictwa, handlu i napraw oraz transportu, gospodarki magazynowej i łączności.
fot. mat. prasowe
Ocena aktualnej sytuacji finansowej firmy
- Rynek pracy w ostatnim czasie należy przede wszystkim do sektora usług dla biznesu - Business Service Sector. To dziś, jak wynika z nowego raportu PAIiIZ, najszybciej rozwijający się i generujący najwięcej miejsc pracy obszar polskiej gospodarki – podkreślił prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Bartłomiej Pawlak. - W 852 ośrodkach tego typu pracuje już 193 tysiące osób. Możemy więc śmiało mówić, że Polska stała się ważnym w skali globalnej graczem sektora BSS, co potwierdzają także m.in. wyniki badania Randstad – zauważył. – Wg Instytutu w najbliższym półroczu aż 1/3 firm planuje zwiększyć zatrudnienie, a największy wzrost liczby pracowników planuje aż 50% firm należących właśnie do sektora SSC/BPO – zaznaczył szef PAIiIZ.
fot. mat. prasowe
Planowane zmiany poziomu zatrudnienia w firmach w okresie najbliższych 6 miesięcy
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)