Wakacje 2016: kolejny cios w biura podróży
2016-06-15 12:33
Przeczytaj także: Wakacje 2016: Euro 2016 zabójcą zysków?
W lecie 2016 sytuacja (w porównaniach wyjazdów do tych samych obiektów) jest już korzystna dla ofert organizatorów, co jednak nie przekłada się na zmianę preferencji zakupów przez klientów i w rezultacie na popularnych obecnie kierunkach kanaryjskich tanie linie sprzedają o prawie 50 procent miejsc więcej, a na greckich więcej aż o blisko 60 procent. W tym samym czasie na tych samych kierunkach wielu touroperatorów notuje bieżące trudności ze sprzedażą. Część problemu leży w tym, że w oparciu o LCC można zorganizować oferty niższej jakości (np. do apartamentów w domach mieszkalnych), ale część jest nadal efektem swoistej inercji w myśleniu klientów i braku aktualnej wiedzy, w tym również turystycznych agentów, którzy zbyt rzadko prostują nieaktualne już poglądy turystów.
Nowym aktualnym zjawiskiem (07 czerwca) jest dezaktualizacja sytuacji tańszego wypoczynku zimowego organizowanego w oparciu o LCC. W ubiegłym tygodniu kanaryjska oferta zimowa była (średnio na rezerwację) w biurze Itaka (sezon2016/17, te same hotele oraz terminy) od kilkudziesięciu (Lanzarote i Fuerteventura) do 300 złotych (Gran Canaria) tańsza niż w LCC, pomimo faktu, że algorytmy tanich linii wyznaczają obecnie atrakcyjne warunki. Dla całości sprawy należy jednak równolegle zaznaczyć, że i biuro Itaka w pierwszym okresie sprzedaży (czyli w tzw. firstach) tradycyjnie zwykła oferować klientom wyjątkowo korzystne ceny.
Sytuacja w biurze Rainbow jest generalnie nieco mniej jednoznaczna, ale to w przypadku jego oferty na Teneryfie różnica cen na korzyść organizatora jest obecnie największa i znacznie przekracza 500 złotych.
Generalna reasumpcja tego wątku jest taka, że w kluczowej obecnie konkurencji segmentów LCC vs. wiodący organizatorzy sytuacja zmienia się powoli na korzyść tych ostatnich. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka, ale jedna z nich jest bardzo prozaiczna i była poruszana w naszych materiałach już wielokrotnie. Otóż Ryanair nie jest wcale fanem tanich lotów tylko wielkich zysków. Tak jak zaznaczaliśmy w materiałach firma ta twierdziła, że jej celem nie są setki milionów, ale miliardy euro zysków netto. Przy ograniczonej możliwości trwałego wzrostu rynku europejskiego musi to oznaczać marże na przyzwoitym poziomie. Niedawno zakończony rok obrotowy przewoźnika w całej pełni to potwierdza.
II. Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez
1. Zestawienia bazują na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia 2016 r. zebranych w dniu 10 czerwca.
W minionym tygodniu ceny spadły o średnio 27 złotych a największe zniżki wystąpiły na Cyprze, Teneryfie i w Turcji Egejskiej – o 129, 122, 79 złotych. Największe zwyżki cen miały miejsce na wyspach Fuerteventura, Lanzarote i Kos – o 55, 35 i 10 złotych.
Przebieg zmian średniej ceny w poszczególnych tygodniach tegorocznego sezonu przedstawia poniższy wykres, a zmiany cen w ostatnim tygodniu obrazuje załączona mapka.
fot. mat. prasowe
Ceny na lato 2016 vs ceny sprzed 7 dni
2. Badanie średniej ceny lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że w wyniku ostatniego spadku cen, stały się one niższe od poziomu ubiegłorocznego o 2 złote. Od pewnego czasu oscylują one w pobliżu średnich cen z sezonu 2015 stając się od nich naprzemiennie nieco niższe lub nieco wyższe.
Przebieg różnicy cen rok do roku w poszczególnych tygodniach tegorocznego sezonu przedstawia poniższy wykres, a sytuację w tym zakresie w ostatnim tygodniu obrazuje załączona mapka.
fot. mat. prasowe
Zmiany średnich cen vs poprzedni rok
Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wycieczek już piąty tydzień z rzędu zajmuje Bułgaria droższa teraz wobec średniej sprzed roku o 161 złotych (poprzednio była droższa o 204, 165, 147, 144, 129, 38, 66, 89, 69, 25, 25 i 23 złote, a wcześniej tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych). Bułgaria stała się liderem wzrostów po tym jak ceny Grecji, a szczególnie Kanarów zanotowały wtedy dość istotne spadki. Ta pierwsza utrzymuje nadal pozycję wicelidera i jest droższa o średnio 113 złotych (poprzednio była droższa o 120, 102, 99, 83, 143, 79 i 77 złotych), przy czym z jej wysp konsekwentnie największe średnie wzrosty cen wykazują Rodos i Kreta – o 228 i 125 złotych, a spadki Korfu i Zakintos – o 44 i 43 złote.
Po jednotygodniowym powrocie do kierunków droższych do mniej kosztownych niż przed rokiem kolejny raz powróciły Kanary, które są teraz tańsze o średnio 36 złotych - poprzednio Kanary były droższe o 27 złotych, wcześniej tańsze o 12 złotych i droższe o 37, 38, 141 i 3 złote, a w jeszcze wcześniejszych tygodniach tańsze o 17, 23, 23, 62, 70, 70, 57 i 46 złotych). Z tamtejszych wysp nadal kosztowniejsze niż przed rokiem pozostaje Lanzarote – o 66 złotych, a znacznie niższe ceny do zeszłorocznych prezentują Teneryfa i Gran Canaria- o 118 i 86 złotych.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)