Cyberprzestępcy szukają pracowników
2016-06-17 11:41
Przeczytaj także: Ransomware, czy 167 razy więcej zagrożeń
5. Jest prosto, będzie prościej
Od początku 2015 zauważono co najmniej 8 zagrożeń działających w modelu RaaS: Tox, FAKBEN, Encryptor RaaS, Hidden Tear, ORX Locker, Ransom32, Janus, Alphalocker. Nie wszystkie były bezpłatne, nie wszystkie były proste w obsłudze. Ale to się zmienia, bo jak każda nowoczesna usługa ransomware ma być przyjazny - na tyle, by użytkownik bez specjalistycznej wiedzy mógł szybko zarobić na jego rozprowadzaniu. Zagrożenia szyfrujące to rynek jak każdy inny. Sukces odniosą na nim ci, którzy dostarczą najprostszych, najskuteczniejszych zagrożeń popartych dodatkowo świetną i szybką obsługą klienta. Im więcej zadowolonych dystrybutorów, tym większa szansa autora zagrożenia na udział we wpłacanych przez ofiary haraczach.
A jakie szanse mają same ofiary? Na szczęście wcale nie takie małe, jeśli tylko będą pamiętać o podstawowych środkach bezpieczeństwa. Ponieważ ataki szyfrujące rozprowadzane są głównie przez spam, należy zachować szczególną ostrożność klikając podejrzane wiadomości mailowe. Otwarcie załącznika udającego fakturę może w najgorszym przypadku skończyć się zaszyfrowaniem nie jednego komputera, ale całego segmentu firmowej sieci generując olbrzymie straty finansowe. A jeśli już padliśmy ofiarą szantażystów to jedynym sposobem wymigania się od haraczu będzie przywrócenie kopii bezpieczeństwa. Firma ANZENA przypomina, że regularne tworzenie backupu uchroni przed skutkami ataków każdą maszynę i każdą sieć. Dysponując odpowiednim systemem backupu np. StorageCraft ShadowProtect SPX można w kilka sekund odzyskać z backupu konkretne pliki czy foldery a w razie poważniejszej awarii uruchomić wirtualną kopie uszkodzonego komputera lub serwera tak aby przestój w dostępie do danych był minimalny. Śledząc aktualności należy przypuszczać, że na komputerach bez backupu taki przestój będzie miał miejsce coraz częściej.
Przeczytaj także:
Dzieje cyberprzestępczości: era nowoczesnego ransomware’u
![Dzieje cyberprzestępczości: era nowoczesnego ransomware’u Dzieje cyberprzestępczości: era nowoczesnego ransomware’u](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/cyberprzestepczosc/Dzieje-cyberprzestepczosci-era-nowoczesnego-ransomware-u-244928-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
ransomware, RaaS, złośliwe oprogramowanie, cyberprzestępczość, wirusy, szyfrowanie danych
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)