Imigranci mile widziani? Tak, ale ci z USA
2016-06-17 09:37
Polacy obawiają się napływu imigrantów © llanosgil - Fotolia.com
Przeczytaj także: Imigranci w Polsce: pracodawcy na "tak", pracownicy na "nie"
Rezultaty badań Work Service „Migracje zarobkowe Polaków” wyraźnie dowodzą, że od jesieni ubiegłego roku wzrósł poziom negatywnych nastrojów odnośnie napływu imigrantów do naszego kraju. Jeszcze pod koniec 2015 roku przybyszy zza granicy obawiało się 48% Polaków. Obecnie odsetek ten podskoczył do 55%. Podkreślenia wymaga również, że zmianie uległa także główna przyczyna tych obaw. Brak zadowolenia z przyjazdów imigrantów nie wynika, jak to miało miejsce ostatnio, głównie ze strachu o pracę (odsetek osób w ten sposób postrzegających problem obniżył się o 1/5 i wynosi teraz zaledwie 17%). O wiele ważniejszym powodem, dla którego imigranci nie są akceptowani w Polsce, okazują się wskazywane przez 65% respondentów różnice wyznaniowe oraz odmienna mentalność (64% osób).
Nasze dane wskazują, że wraz z umacnianiem się rynku pracownika w Polsce, rośnie również poczucie bezpieczeństwa wśród polskich pracowników. Obawy o utratę zatrudnienia czy strach przed długotrwałym bezrobociem to sytuacje o charakterze incydentalnym. Dlatego też nie obawiamy się napływu obcokrajowców, bo mamy pewność, że pracy starczy dla wszystkich – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. Główne powody obaw przed imigrantami takie jak różnice mentalnościowe czy wyznaniowe wyraźnie pokazują, że Polakom bardziej po drodze z obcokrajowcami pochodzącymi z bliskich polskim kręgów kulturowych. Z tego powodu wśród najbardziej preferowanych narodowości, z którymi chcielibyśmy współpracować, znalazły się te narodowości, które Polacy znają ze względu na własne doświadczenia migracyjne lub bliskość geograficzną – dodaje Krzysztof Inglot.
Polacy z jednej strony mają spore obawy związane z przyjezdnymi, z drugiej zaś strony deklarują, że chętnie chcieliby pracować z obcokrajowcami. W badaniu Work Service chęć współpracy z osobami innej narodowości wyraziło 64% badanych. Najchętniej Polacy zdobywaliby doświadczenie zawodowe pracując z obywatelami tych krajów, do których sami chętnie emigrują – Amerykanami (32%), Brytyjczykami (30,5%), Niemcami (23,2%). Co ciekawe, tylko co piąty Polak chciałby współpracować z Ukraińcami, którzy z kolei należą do najliczniejszej grupy imigrantów pracujących obecnie w Polsce.
fot. mat. prasowe
Powody obaw
Z danych NBP wynika, że mieszkający w Polsce Ukraińcy są bardzo aktywni zawodowo. Najczęściej pracują w gospodarstwach domowych, a także zasilają takie branże sezonowe jak budownictwo i rolnictwo. Z roku na rok przybywa pracowników zza wschodniej granicy w Polsce, bo rośnie również popyt na pracę. W pierwszym kwartale br. liczba wakatów w sektorze prywatnym wyniosła 295 tys., co oznacza, że nieobsadzonych miejsc pracy jest o 1/3 więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ukraińcy chętnie wypełniają tę powstającą lukę na polskim rynku pracy, co widać choćby po ilości zarejestrowanych oświadczeń. W pierwszych trzech miesiącach tego roku ich ilość przekroczyła liczbę 300 tys. – podsumowuje Marek Śliwiński, Dyrektor linii biznesowej Ukraina w Work Service S.A..
fot. mat. prasowe
Z osobami jakiej narodowości chciał(a)by Pan/Pani współpracować?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)