Terroryzm "podkręcił" polski rynek pracy?
2016-06-17 10:15
Sezon turystyczny nakręca popyt na pracę © Milkos - Fotolia.com
Przeczytaj także: Praca sezonowa - rekrutacje na lato ruszyły. Poszukiwani młodzi i seniorzy
Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez rodzime biura podróży, coraz liczniejsze grono polskich turystów planuje spędzić to lato w kraju. Okazuje się, że Polska, obok Bułgarii, Włoch, Grecji i Hiszpanii, to jedna z najpopularniejszych, tegorocznych destynacji urlopowych. Jest to m.in. "zasługa" aktów terrorystycznych, które miały miejsce w ostatnich miesiącach. Polscy turyści, pomimo braku pewności co do pogody, wolą wypoczynek nad Morzem Bałtyckim lub w Tatrach niż narażanie siebie i bliskich na niebezpieczeństwo.Jednak lata wojaży zagranicznych odbiły swoje piętno na oczekiwaniach turystycznych Polaków. Średniej jakości prywatna kwatera nie jest już szczytem wakacyjnych marzeń. Znacznie chętniej wybierają hotele o podwyższonym standardzie i profesjonalnej obsłudze.
– Ale często, by sprostać oczekiwaniom klientów, hotele muszą zatrudniać dodatkowy personel. Dlatego właśnie w tym roku jest tak duże zapotrzebowanie na pracowników w sektorze turystyka i gastronomia – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl
fot. Milkos - Fotolia.com
Sezon turystyczny nakręca popyt na pracę
Kogo szukają pracodawcy?
Z danych serwisu InfoPraca.pl wynika, że rośnie liczba ofert pracy związanych z turystyką, hotelarstwem i gastronomią. Obecnie w bazie znajduje się aż 112 ofert pracy
w sektorze turystyka/hotelarstwo i blisko 400 w gastronomii.
– Pracowników do hoteli poszukuje się przeważnie w województwie małopolskim, na Śląsku oraz na Pomorzu – mówi Marek Jurkiewicz.To przeważnie oferty dla recepcjonistek/recepcjonistów, pokojówek, opiekunów klienta oraz animatorów. Firmy szukają także kontrolerów jakości, który sprawdza, czy standard w pensjonatach, apartamentach oraz hotelach jest zgodny z tym, co zadeklarowały zgłaszając swoje oferty do biur podroży.
Przydatne linki:
Oferty pracy
– Z kolei najwięcej ofert pracy w gastronomii dostaliśmy od pracodawców działających na terenie województwa mazowieckiego. To dlatego, że Warszawa coraz częściej staje się celem wyjazdów wakacyjnych obcokrajowców. Stąd też w stołecznych lokalach jest latem bardzo duży ruch – wyjaśnia Jurkiewicz. Bary, puby i restauracje poszukują przede wszystkim kucharzy, kelnerów, pizzerów, pracowników obsługi klienta w lokalach serwujących jedzenie typu fast food oraz osób obsługujących punkty z piwem.
Ile można zarobić?
Praca w okresie wakacji to szansa na podreperowanie budżetu głównie dla studentów i uczniów wyższych klas szkół średnich. Ale także dla osób, które z uwagi na charakter pracy mają w tym okresie wolne.
Warto skorzystać z tego typu ofert, bo w tym roku z uwagi na coraz lepszą sytuację gospodarczą, chętnych do pracy jest coraz mniej, ofert coraz więcej a pensje idą w górę – mówi Marek Jurkiewicz.
W sektorze turystycznym najniższe pensje zaczynają się od 1,8 tys. złotych, ale zarobić można nawet 3 tys. złotych nie licząc premii. Z kolei sektor gastronomiczny płaci lepiej – tu pensje dochodzą do 4 tys. złotych.
– Na tym tle bardzo słabo wyglądają zarobki w rolnictwie. Większość ogrodników oferuje swoim pracownikom zarobki poniżej 10 zł za godzinę. Za te pieniądze ciężko jest dziś znaleźć chętnych do pracy – tłumaczy Marek Jurkiewicz. – Przedsiębiorcy rolni nie mają dziś innego wyjścia jak tylko podnieść wynagrodzenie – podsumowuje dyrektor InfoPraca.pl
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)