eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyŚwiatem rządzą kobiety?

Światem rządzą kobiety?

2016-06-17 14:20

Światem rządzą kobiety?

Światem rządzą kobiety? ©  lassedesignen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jeśli ktoś jeszcze nie docenia roli kobiet we współczesnym świecie, koniecznie powinien zapoznać się z wnioskami, jakimi zakończył się ostatni szczyt "Global Summit for Women", który odbył się 10 czerwca br. w Warszawie. Słaba płeć? Niekoniecznie.

Przeczytaj także: Kobiety na rynku pracy: stres, mikroagresja i wypalenie zawodowe

Jedną z prelegentek konferencji była Marie Lalleman, Dyrektor zarządzająca globalnymi relacjami z sieciami detalicznymi w firmie Nielsen, zdaniem której znaczenie płci pięknej dla nadchodzących w najbliższym czasie globalnych zmian i wzrostów jest wręcz nie do przecenienia.
„Do 2020 roku kobiety będą kontrolowały 28 bilionów dolarów wydatków konsumenckich, a w ciągu nadchodzących 2 lat 90 milionów pań zasili rynki pracy. Główne zmiany widoczne są na całym świecie, szczególnie pod względem roli kobiet w społeczeństwie – kulturze, ekonomii, religii czy polityce – nikt nie może pozwolić sobie na zignorowanie tej istotnej zmiany”.

Globalne oraz regionalne megatrendy uwzględniają wysoce zróżnicowany poziom zadowolenia konsumenckiego na całym świecie, szybko rosnącą klasę średnią (głównie w Afryce oraz Azji), postępującą urbanizację, wzrastające znaczenie ochrony środowiska, przesuwanie się ośrodka politycznego i ekonomicznego centrum z zachodu na wschód, a także coraz bardziej połączony i zależny od technologii świat.

W swoim przemówieniu Marie Lalleman podkreślała między innymi:
  • Pięć lat: w tym czasie dochody kobiet będą rosły dwa razy szybciej niż oczekiwany PKB Chin oraz Indii razem wziętych.
  • Łącząc rosnącą siłę ekonomiczną ze zmianą roli kobiet zarówno w pracy jak i w polityce, staje się jasne, że kobiety w przyszłości będą miały większy wpływ na rzeczywistość, niż kiedykolwiek wcześniej.
  • Ciągła łączność jest w naszym DNA, zaś rosnąca liczba kobiet posiadających telefony komórkowe będzie miała znaczący wpływ na ich własny rozwój oraz dynamikę ekonomiczną.
  • Ochrona środowiska jest istotnym czynnikiem dla klientów, w szczególności ze wschodnich oraz wschodzących gospodarek: 20% kobiet jest w stanie zapłacić więcej za marki, które stosują praktyki ekologiczne, podczas gdy 28% pań twierdzi, że fakt, iż produkt jest zrobiony ze świeżych, naturalnych oraz/lub organicznych składników wywiera wpływ na ich decyzje zakupowe.
  • Ponieważ to kobiety będą kluczem do zmiany oraz przyszłego rozwoju, kluczowe jest aby stworzyć ekosystem, w którym aspiracje oraz priorytety inne niż męskie będą mogły być spełnione – główną różnicą jest druga największa aspiracja mężczyzn – ZARABIAĆ PIENIĄDZE – która nie jest wśród głównych aspiracji kobiet.

fot. mat. prasowe

Globalne megatrendy

Jednym z najważniejszych trendów jest umacnianie się klasy średniej oraz rosnąca siła kobiet.


Lalleman wskazuje również, że pomimo tych czynników, kobiety na całym świecie są mniej optymistyczne niż mężczyźni pod względem oceny ich sytuacji osobistej oraz perspektyw ekonomicznych krajów, w których mieszkają.

Według ostatniego badania Consumer Confidence Index, przeprowadzanego kwartalnie przez firmę Nielsen, badającego stosunek do takich zagadnień jak finanse osobiste czy perspektywy pracy, wśród ponad 30 000 internetowych respondentów w 63 krajach, kobiety osiągnęły średni wynik 94, w porównaniu do mężczyzn, którzy uzyskali średni indeks na poziomie 101.

Wynik powyżej 100 wskazuje na pewien poziom optymizmu, natomiast poniżej 100 na stopień pesymizmu.

Myśląc o najbliższych 12 miesiącach, jedynie 43% kobiet na całym świecie wyraża się pozytywnie na temat swoich perspektyw pracy, w porównaniu do 51% mężczyzn. Finanse osobiste pozytywnie ocenia 54% kobiet, podczas gdy dla mężczyzn ten wskaźnik wynosi 59%.

Szczyt „Global Summit for Women” jest czołowym międzynarodowym forum wymiany najlepszych praktyk, które napędzają rozwój ekonomiczny kobiet na całym świecie. Nazywany „Davos dla kobiet” jest przeprowadzany już 26. rok z rzędu. W tym roku wzięło w nim udział ponad 1 000 kobiet z 60-70 krajów, ze świata biznesu i polityki, w tym ponad 30 w randze ministra.
“Moim głównym przekazem na tym szczycie jest zasugerowanie co powinniśmy zrobić, aby wspomniane megatrendy mogły być wykorzystywane z korzyścią dla biznesu, krajów i ludzi – w szczególności dla kobiet”, mówi Lalleman. „Na przykład, wciąż istnieje zjawisko wykluczenia cyfrowego wśród kobiet w pewnych częściach Afryki i Azji, które rzadziej niż mężczyźni posiadają telefony komórkowe. Musimy podjąć działania zmierzające do cyfrowej i finansowej zmiany wśród kobiet – w szczególności z krajów w których płatności mobilne są już powszechne – aby odblokować istotną możliwość rozwoju, jako że to właśnie kobiety pełnią kluczową rolę w decyzjach zakupowych”.

“Wspomniane megatrendy zmieniają nasz świat w wyjątkowo szybkim tempie. Sukces wymaga jednak zmiany modeli biznesowych, z którymi mamy do czynienia – odejścia od rywalizacji w kierunku konkurencyjnej współpracy, aby stawić czoła wyzwaniom efektywności i kreatywności nie tracąc przy tym czasu na zbędne powielanie. Takie otwarte na współpracę podejście wymaga pewności siebie, zaufania i przywództwa… kobiety mają więc szansę aby skorzystać z tych trendów”.

O BADANIU
Global Online Consumer Survey jest międzynarodowym badaniem prowadzonym od 2005 na próbie ponad 30 000 użytkowników Internetu w 63 krajach na wszystkich kontynentach. Dotyczy opinii respondentów na temat ekonomii, zwyczajów zakupowych, finansów i ich największych obaw. Przy doborze reprezentatywnej próby dorosłych użytkowników Internetu w każdym kraju wykorzystano kryteria demograficzne. Kwoty weryfikowane są przez Nielsen na poziomie danego kraju, dla części krajów zostały dobrane szacunkowo. Do badania kwalifikowane są kraje o wysokiej penetracji internetu, tj. minimum 60%, lub populacja użytkowników internetu powyżej 10 milionów.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: