Wolne zawody w Polsce - portret profesjonalisty
2016-06-21 13:39
Przeczytaj także: Wolny zawód inwestuje w rozwój
Zapytani bezpośrednio o preferowany sposób spożytkowania pieniędzy pozyskanych z kredytu na rozwój działalności, profesjonaliści zdecydowanie najczęściej wskazywali na potrzebę zakupu specjalistycznego sprzętu, niezbędnego do prowadzenia działalności (27,7 proc.). O 10 p.p. mniejszy odsetek badanych za taki cel uznał szkolenia (16,9 proc.), natomiast 15,5 proc. wybrałoby sprzęt komputerowy i oprogramowanie przeznaczone do pracy. Niemal tyle samo ankietowanych wskazało na zakup samochodu (niecałe 14,9 proc). Mniej osób chciałoby zainwestować w wyposażenie biura np. w meble (5,4 proc.) lub zakup innego przedsiębiorstwa (2 proc.).
- Każda z wymienionych aktywności jest formą wsparcia rozwoju firmy, dotarcia do nowych Klientów, czy usprawnienia jakości obsługi tych dotychczasowych, co w efekcie pozwala na uzyskanie dodatkowej przewagi konkurencyjnej - mówi Waldemar Jarek z Deutsche Bank.
Do najważniejszych czynników, które pomogłyby rozwijać własną działalność, należy pozyskanie nowych rynków zbytu dla produktów lub usług. Twierdzi tak aż 37,8 proc. profesjonalistów. Jest to ponad dwukrotnie większy wynik niż w przypadku drugiego najważniejszego dla badanych czynnika, jakim jest coraz lepsze wyposażenie biura lub gabinetu (16 proc.). Według respondentów w rozwoju własnego biznesu może pomóc także poszerzenie zakresu świadczonych usług (15,4 proc.) oraz dobra lokalizacja miejsca świadczenia usług (biura lub gabinetu, 12,2 proc.). Z kolei 4,5 proc., badanych wskazało w tym wypadku na dostęp do zewnętrznego finansowania.
- W realizacji tych planów może pomóc sektor bankowy, tym bardziej, że profesjonaliści wykonujący wolne zawody, funkcjonują w dosyć stabilnych branżach. Dzięki temu mogą mieć ułatwiony dostęp do środków z przeznaczeniem na inwestycje - zapewnia Waldemar Jarek. - Warto też wspomnieć, że są to z reguły osoby bardzo dobrze obsługujące swoje zobowiązania kredytowe - podkreśla.
RELACJE Z BANKIEM: Profesjonalista - Klient wymagający
W zakresie rozwiązań finansowych osoby wykonujące wolne zawody korzystają przede wszystkim z podstawowych produktów bankowości transakcyjnej, mają umiarkowane zapotrzebowanie na kredyty i w niewielkim stopniu inwestują na rynkach kapitałowych. Odsetek osób, które często korzystają z rachunku indywidualnego, wynosi 79,3 proc., a dwie trzecie ankietowanych często używa karty płatniczej przypisanej do takiego rachunku. Z kolei z konta firmowego często korzysta co drugi profesjonalista (50,5 proc.), a 12,4 proc. z nich robi to sporadycznie. Jedna czwarta badanych korzysta często z karty płatniczej przypisanej do firmowego rachunku. Ponad 6 proc. zaciągnęło jednorazowo kredyt inwestycyjny, 5,8 proc. robi to sporadycznie, a 2,6 proc. często. Z kredytu w rachunku bieżącym raz w życiu skorzystało 6,8 proc. respondentów, sporadycznie taki kredyt zaciągało 12,6 proc. ankietowanych, a często robi to co dziesiąty badany (9,9 proc.).
fot. mat. prasowe
Planowane inwestycje
Profesjonaliści oczekują od banku przede wszystkim darmowych wypłat z bankomatów (55,6 proc.) oraz wysokiej jakości bankowości elektronicznej (54,5 proc.). Bardzo ważne są dla nich również ceny usług bankowych – jako istotny element oferty wskazało na tę cechę 50,8 proc. respondentów. Dla 40,1 proc. osób wykonujących wolny zawód istotna jest wiarygodność i prestiż banku, dla 38 proc. szybkość procedur, a dla 37,4 proc. kompetencje pracowników instytucji finansowej.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)