eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWolne zawody w Polsce - portret profesjonalisty

Wolne zawody w Polsce - portret profesjonalisty

2016-06-21 13:39

Przeczytaj także: Wolny zawód inwestuje w rozwój


Doceniane są również rozwiązania mobilne – 36,4 proc. respondentów uważa, że ich dostępność to ważny element oferty bankowej. W równym stopniu profesjonaliści oczekują od banków całościowej opieki nad finansami osobistymi oraz szerokiego zakresu usług (32,1 proc.). Tyle samo badanych wskazało na odpowiednio rozbudowaną sieć oddziałów oraz promocje i oferty specjalne dla Klientów (27,3 proc.).
- Osoby wykonujące wolne zawody to wymagająca grupa Klientów wyróżniająca się wysoką świadomością i wiedzą - mówi Waldemar Jarek z Deutsche Bank. - Z jednej strony mają oni nieco inne oczekiwania niż pozostali przedsiębiorcy, także te związane z zewnętrznym finansowaniem, ale z drugiej posiadają analogiczne potrzeby jak pozostali konsumenci, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na bankowe usługi - wyjaśnia.

EMERYTURA: Świadomi zagrożeń


Wśród badanych profesjonalistów 41,2 proc. odkłada dodatkowo na emeryturę poza obowiązkowymi składkami do ZUS. Jak zaznacza Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Inwestycyjnej i Detalicznej Deutsche Bank, perspektywy emerytalne jednej z najbardziej przedsiębiorczej części społeczeństwa, jaką stanowią osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, wyglądają gorzej, niż i tak niezbyt optymistyczne perspektywy pozostałych grup.
- W tym kontekście za dosyć pozytywne należy więc uznać rezultaty naszego badania. Wynika z niego, że osoby wykonujące wolne zawody w dużej mierze zdają sobie sprawę z tych negatywnych tendencji, które w tak istotnym stopniu ich dotyczą.

Najważniejszym powodem do odkładania dodatkowych środków jest obawa przed niedostateczną emeryturą wypłacaną przez państwo. Stwierdziło tak aż 67,5 proc. badanych. Drugim najważniejszym powodem do dodatkowego odkładania pieniędzy (20,8 proc.) są niepokojące ostrzeżenia ekspertów i mediów dotyczące wysokości przyszłych emerytur. W sprawie zabezpieczania finansowego na przyszłość do profesjonalistów znacznie rzadziej przemawiają pozytywne argumenty. Jedynie 2,6 proc. badanych odkłada na emeryturę ze względu na korzystne parametry programu emerytalnego. Tyle samo, bo zaledwie 2,6 proc. respondentów, oszczędza na ten cel pod wpływem namowy bliskich lub znajomych.

Jeśli chodzi o sposoby odkładania na emeryturę, największy odsetek profesjonalistów (32,3 proc.) wybrało oszczędzanie w ramach tzw. III filaru (IKE lub IKZE). Drugim najczęściej wybieranym sposobem jest odkładanie pieniędzy na lokatach (17,7 proc.). Na trzecim miejscu uplasowały się konta oszczędnościowe (17,1 proc.).
- Sposobów oszczędzania jest wiele. Dedykowane IKE czy IKZE, różnorodne programy długofalowego oszczędzania, czy wreszcie fundusze inwestycyjne mogą okazać się najbardziej skuteczne w perspektywie długoterminowej. Warto więc wykorzystać swój zmysł przedsiębiorczości, pamiętając, że obecny rozwój zawodowy jest tak samo istotny, jak potrzeba zadbania o swoją finansową przyszłość - podsumowuje Monika Szlosek.

Przeczytaj także: Wolny zawód = dobry humor? Wolny zawód = dobry humor?

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: wolny zawód, rynek pracy, profesjonaliści

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: