Koniunktura przemysłowa VI 2016
2016-06-23 16:21
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2016
Na skróty
- W większości badanych sekcji przeważają pozytywne oceny koniunktury.
- Od stycznia 2014 roku (z wyjątkiem grudnia 2014 i 2015) przetwórstwu przemysłowemu towarzyszą pozytywne opinie o koniunkturze. Poziom obecnych ocen jest zbliżony do zgłaszanego w trzech poprzednich miesiącach, ale nieco niższy niż w czerwcu dwóch ostatnich lat.
- Budownictwo odrobinę pesymistyczne, podobne jak przed miesiącem, ale lepsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat.
- Handel hurtowy pozytywnie ocenia koniunkturę już od początku 2014 roku, w czerwcu br. nieco mniej korzystnie niż przed miesiącem, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich 7 lat.
- Pozytywne nastroje, choć nieco gorsze niż w maju, odnotowuje również handel detaliczny.
- Przedsiębiorstwa z sekcji transport i gospodarka magazynowa dobrze oceniają koniunkturę gospodarczą od lutego 2015 r.
- Poprawę nastrojów odnotowano wśród przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią.
- Już od ponad 4 lat nieznacznie poprawiają się korzystne oceny koniunktury formułowane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji.
- Najbardziej pokaźny optymizm, większe niż w czerwcu 2015 r., tradycyjnie już towarzyszy przedsiębiorstwom z sekcji finanse i ubezpieczenia.
1. Przetwórstwo przemysłowe
W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 5,2 (plus 5,0 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,4% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11,3% (przed miesiącem odpowiednio 16,1% i 11,2%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym
Diagnozy portfela zamówień ogółem nie zmieniają się, ma na to wpływ niewielka poprawa ocen dotyczących krajowego portfela zamówień, przy nieznacznym pogorszeniu opinii w zakresie portfela zagranicznego. Bieżąca produkcja oceniana jest mniej korzystnie niż przed miesiącem, co wpływa na nieznaczne pogorszenie opinii do-tyczących sytuacji finansowej. Odnotowywany jest nieco szybszy niż w maju wzrost należności. Opóźnienia płatności za sprzedane produkty utrzymują się na poziomie zbliżonym do zgłaszanego przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych w niewielkim stopniu przekracza poziom uznawany za wystarczający.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości
Optymistyczne przewidywania dotyczące portfela zamówień oraz produkcji są mniej korzystne od formułowanych w maju. Prognozy sytuacji finansowej są pozytywne, ale nieco ostrożniejsze niż przed miesiącem. Podobnie jak w maju, w przedsiębiorstwach planowane jest utrzymanie dotychczasowego stanu zatrudnienia. Przedsiębiorcy oczekują, że ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać na dotychczasowym poziomie.
W czerwcu podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę nieznacznie pozytywnie, podobnie jak w ubiegłym miesiącu i w czerwcu przed rokiem. Opinie dotyczące koniunktury w przedsiębiorstwach średnich i dużych (o liczbie pracujących od 50 i więcej osób) są korzystne, zbliżone do formułowanych w maju i analogicznym miesiącu ubiegłego roku.
oprac. : e-sukces.net
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)