Koniunktura przemysłowa VI 2016
2016-06-23 16:21
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2016
3. Handel hurtowy
Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 8,3 (plus 9,6 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18,2% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 9,9% (przed miesiącem odpowiednio 18,9% i 9,3%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym
Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 8,3 (plus 9,6 w maju).
Czerwiec jest drugim z kolei miesiącem, w którym diagnozy i prognozy sprzedaży są coraz mniej optymistyczne. Bieżąca sytuacja finansowa nieznacznie pogarsza się. Przewidywania w tym zakresie są pozytywne, zbliżone do formułowanych w maju. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. Ze względu na mniej korzystne prognozy sprzedaży i nadmierne zapasy, poziom zamówień towarów u dostawców może rosnąć wolniej niż planowano przed miesiącem. Możliwy jest niewielki wzrost za-trudnienia, nieco mniejszy od zapowiadanego w maju. Ceny towarów mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego miesiąc wcześniej.
Spośród badanych jednostek, w czerwcu 5,9% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,2% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w czerwcu br. 59,1% przedsiębiorstw, 58,3% w analogicznym miesiącu ub. r.). Od początku 2013 r. przedstawiciele badanych firm coraz rzadziej sygnalizują problemy związane z niedostatecznym popytem (30,5% w czerwcu br.). Od drugiego kwartału 2015 r. stopniowo rosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (40,9% w czerwcu br., 36,4% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu).
4. Handel detaliczny
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 3,9 (plus 5,2 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,6% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 12,7% (przed miesiącem odpowiednio 16,6% i 11,4%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 3,9
Diagnozy i prognozy sprzedaży są optymistyczne, ale ostrożniejsze od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Oceny sytuacji finansowej od marca do maja były coraz mniej niekorzystne, w czerwcu uległy nieznacznemu pogorszeniu. Odpowiednie przewidywania są mniej pozytywne od formułowanych przed miesiącem. Utrzymują się nadmierne zapasy towarów. Poziom zamówień towarów u dostawców może rosnąć wolniej niż zapowiadano w maju. Planowane jest niewielkie zwiększenie zatrudnienia, zbliżone do prognozowanego miesiąc wcześniej. Ceny towarów mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego w maju.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg branż
Optymistyczne oceny formułuje m.in. branża tekstylia, odzież, obuwie.
W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W czerwcu koniunktura oceniana jest optymistycznie przez dyrektorów większości prezentowanych branż: tekstylia, odzież, obuwie (plus 19,1 w czerwcu, plus 18,1 przed miesiącem), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 7,0 w czerwcu, plus 2,8 w maju) oraz pojazdy samochodowe (plus 6,4 w czerwcu, plus 8,4 miesiąc wcześniej). Jedynie przedstawiciele branży żywnościowej zgłaszają nieznacznie negatywne oceny w tym zakresie (minus 2,5 w czerwcu, plus 0,5 w maju).
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg klas wielkości
W maju oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 49 osób są negatywne.
W podziale na klasy wielkości, w czerwcu oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 49 osób są negatywne. Korzystne opinie w tym zakresie, zbliżone do formułowanych przed miesiącem, zgłaszają przedstawiciele jednostek średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób).
Spośród badanych jednostek, w czerwcu 6,3% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,6% przed rokiem). Wciąż największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w czerwcu br. 66,0% przedsiębiorstw, 65,7% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami za-trudnienia (54,5% w czerwcu br., 56,2% przed rokiem). Od początku 2013 r. przedstawiciele badanych firm sygnalizują stopniowy spadek występowania trudności związanych z niedostatecznym popytem (37,7% w czerwcu br.).
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : e-sukces.net
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)