Doskonała rada nadzorcza, czyli jaka?
2016-06-24 12:58
Doskonała rada nadzorcza, czyli jaka? © Robert Kneschke - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rady nadzorcze 2016
Sposób doboru członków rad nadzorczych do poprawy
Badanie Instytutu Komitetów Audytu KPMG objęło swoim zasięgiem 2 300 członków rad nadzorczych, zarządów oraz kierownictwa wyższego szczebla, reprezentujących 46 krajów świata, w tym również Polskę.
Zdecydowana większość respondentów badania KPMG zdaje się dostrzegać potrzebę zmodyfikowania metod członków rad nadzorczych. Zaledwie 36 proc. ankietowanych jest zadowolonych z obecnego składu swojej rady, oceniając pozytywnie umiejętności, doświadczenia, potencjał i różnorodność jej członków. 49 proc. wyraża częściowe zadowolenie, a dalsze 14 proc. jest niezadowolonych. Największym wyzwaniem dla 75 proc. badanych jest dostosowanie poziomu kompetencji członków rady do strategicznych celów spółki w perspektywie 3-5 lat.
Właściwy skład rady nadzorczej jest niezwykle istotny dla długofalowego sukcesu firmy. Osiągnięcie odpowiedniej różnorodności w zakresie umiejętności, kwalifikacji i doświadczeń w celu umacniania pozycji spółki w przyszłości wymaga aktywnego podejścia – począwszy od rzetelnej oceny pracy rady i poszczególnych jej członków, poprzez doskonalenie procesu wdrażania nowych członków i ustawiczne kształcenie aż do planowania sukcesji – mówi Stacy Ligas, partner i szef działu audytu instytucji finansowych w KPMG w Polsce.
fot. Robert Kneschke - Fotolia.com
Doskonała rada nadzorcza, czyli jaka?
Co ciekawe, aż 47 proc. ankietowanych z Polski wskazało, iż jednym z kluczowych wyzwań mających wpływ na skład rady nadzorczej jest koncentracja uwagi inwestorów. Jest to najwyższy odsetek wśród 46 krajów biorących udział w badaniu.
Brak rzetelnej oceny pracy rad nadzorczych
W badaniu KPMG respondenci wskazali na największe przeszkody w osiąganiu i utrzymywaniu skuteczności rad nadzorczych. 69 proc. badanych deklaruje, że przeszkodą jest znalezienie członka rady nadzorczej posiadającego zarówno ogólne doświadczenie biznesowe, jak i wiedzę ekspercką w danej dziedzinie, a ponad połowa wskazuje na trudności z identyfikowaniem kompetencji członków rady, które będą potrzebne w perspektywie kolejnych 3-5 lat.
Więcej niż połowa respondentów z Polski deklaruje, że największą przeszkodą w osiąganiu i utrzymywaniu skuteczności działań rady nadzorczej jest brak rzetelnej oceny pracy rady oraz poszczególnych jej członków. W Polsce ponad dwa razy częściej niż w pozostałych krajach biorących udział w badaniu wskazywano także na stopniową utratę niezależności wieloletnich członków rady (49 proc. w Polsce i 21 proc. na świecie) jako na największą przeszkodę w utrzymaniu skuteczności działania rady.
Potrzeba opracowania planów sukcesji
Wyniki badania KPMG wskazują, że planowanie sukcesji członków rady nadzorczej wg 77 proc. odgrywa istotną rolę w utrzymywaniu optymalnego składu rady nadzorczej. Okazuje się jednak, że tylko niektóre rady mają opracowany oficjalny plan sukcesji swoich członków – 31 proc. respondentów wskazuje, że rada nadzorcza w ich spółce posiada taki plan lub jest na etapie jego przygotowania.
Zaledwie 1 proc. respondentów z Polski przyznało, że ich spółka ma oficjalny plan sukcesji, a kolejny 1 proc., że jest jest w trakcie jego przygotowywania. Jednocześnie aż 68 proc. ankietowanych wskazało, że właściwie nie prowadzi rozmów na temat sukcesji członków rad nadzorczych. Pod tym względem Polska wypada najgorzej spośród wszystkich krajów, które wzięły udział w badaniu KPMG.
Wyniki naszego badania wskazują na potrzebę zastosowania zintegrowanego, strategicznego podejścia do planowania sukcesji członków rady nadzorczej, jej składu oraz różnorodności. Kwestie te powinny być przedmiotem dyskusji na forum zarządu i rady w ramach planowania długofalowej strategii działania – mówi Monika Bartoszewicz, partner i szef działu audytu ogólnego w KPMG w Polsce.
O badaniu:
Raport KPMG International pt. „Doskonała rada nadzorcza” został przygotowany na podstawie badania przeprowadzonego wśród 2 300 członków rad nadzorczych, komitetów audytu oraz kierownictwa wyższego szczebla z 46 krajów świata, w tym z Polski (63 respondentów). Badanie zostało zrealizowane na przełomie lutego i marca 2016 roku.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)