Bezpieczeństwo żywności na świecie: Indeks 2016
2016-06-26 00:23
Bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce stabilne © monticellllo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo żywności na świecie: Indeks 2014
Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego to coroczne opracowanie Economist Intelligence Unit na zlecenie firmy DuPont, którego zadaniem jest ocena dwudziestu ośmiu czynników zgrupowanych w trzy kategorie: osiągalność cenowa, dostęp do żywności oraz jej jakość i bezpieczeństwo.– W związku z rosnącą liczbą ludności bezpieczeństwo żywnościowe to jedno z najważniejszych globalnych wyzwań współczesnego świata – mówi Piotr Gill, dyrektor regionalny DuPont Crop Protection Europa Centralna. – Indeks pozwala na bieżąco śledzić czynniki zmiany, które wpływają na poziom bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Na tej podstawie wskazuje obszary, które w poszczególnych państwach i regionach wymagają poprawy.
Kluczowe wnioski Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego 2016:
- Ponad 85 proc. państw poprawiło swój wynik przez ostatni rok.
- Wzrost gospodarczy, spadające ceny żywności oraz rosnące przychody napędzają bezpieczeństwo żywnościowe w większości państw.
- Kraje o niskich przychodach pozostają w tyle, ponieważ niższe dochody i brak podstawowej infrastruktury utrudniają dostęp oraz osiągalność cenową żywności.
- Zmiana klimatu, wzrost populacji i potencjalne skoki cen żywności stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego ludności w najuboższych państwach rozwijających się, które nie są w stanie poradzić sobie z tymi czynnikami.
- Inwestycje publiczne w badania naukowe i rozwój rolnictwa w skali całego świata są niewystarczające, aby rozwiązać przyszłe zagrożenia związane ze zmianą klimatu.
- Niestabilność polityczna tylko pogarsza niskie bezpieczeństwo żywnościowe. Państwa przeżywające konflikty zbrojne, niestabilność rządu i niepokoje społeczne doświadczyły największego pogorszenia bezpieczeństwa żywnościowego w ostatnim roku. Napływ uchodźców z ogarniętej wojną Syrii nadwyręża bezpieczeństwo żywnościowe Europy i innych regionów.
Polska utrzymuje trend wzrostu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe. Punktacja dla kraju w tym roku wyniosła 72,4 pkt. na 100 możliwych. Mimo niewielkiego wzrostu (0,2 pkt.) w porównaniu z rokiem poprzednim, Polska spadła o jedno miejsce w rankingu światowym, ze względu na wzrost punktacji dla wszystkich najwyżej ocenianych państw. Znajduje się obecnie pomiędzy Koreą Południową a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Wśród krajów europejskich Polska zajmuje 17. pozycję, tuż za Czechami i przed Grecją.
fot. mat. prasowe
Polska w Światowym Indeksie Bezpieczeństwa Żywnościowego
W zakresie dostępu do żywności wynik Polski wzrósł o 0,9 pkt. do 68,7 pkt., jednak w związku z globalną poprawą w tym względzie nastąpił spadek z 28. na 29. miejsce w tej kategorii. Punktacja za osiągalność cenową żywności (75,6 pkt./+0,1) oraz jakość i bezpieczeństwo żywności (74,9 pkt./-0,2) zmieniła się tylko nieznacznie, kraj w obu tych kategoriach znajduje się na 30. pozycji.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)