Lot z dzieckiem nie musi być koszmarem
2016-06-27 14:58
Podróż samolotem z dzieckiem © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Podróż samolotem z dzieckiem i bez obaw
Jakie udogodnienia spotkają nas na polskich lotniskach?
Analiza przeprowadzona przez KAYAK.pl wyraźnie pokazuje, że polskie lotniska dostosowują się do wymagań podróżujących rodzin i potrzeb najmłodszych pasażerów. Na krajowych lotniskach coraz częściej spotkamy przewijaki, pokoje opieki nad dzieckiem (wszędzie oprócz Radomia), gdzie w ciszy spokoju można przebrać lub nakarmić swoją pociechę.
Największą radością dla dzieci są bez wątpienia place zabaw. Na terenie niektórych portów lotniczych znajdziemy nawet kilka takich miejsc. Tak jest np. w podwarszawskim Modlinie i w Łodzi, gdzie znajdziemy po dwie strefy dla maluchów oraz podkrakowskie Balice z aż trzema strefami. Na tym jednak nie koniec atrakcji – Lotnisko Chopina przygotowało np. specjalne słuchowisko, które umila najmłodszym czas spędzony na terminalu. W Łodzi natomiast najmłodsi sympatycy podniebnych podróży mogą zorganizować przyjęcie urodzinowe lub wziąć udział w zwiedzaniu z przewodnikiem.
Dla dorosłych podróżujących z dziećmi użytecznym rozwiązaniem będą lotniskowe spacerówki – pasażerowie mogą z głównym bagażem odprawić własny wózek, a po terminalach poruszać się z wózkiem zastępczym oferowanym przez lotnisko. Taką usługę oferują Lotnisko Chopina oraz Kraków-Balice. Pomocne będzie również pierwszeństwo przy odprawie, które zapewnione jest pasażerom z dziećmi na obu warszawskich lotniskach oraz w Krakowie.
Również linie lotnicze starają się ułatwić rodzinom podróże w przestworzach – oferują między innymi atrakcyjne ceny biletów dla najmłodszych podróżnych. Na loty z dzieckiem poniżej drugiego roku życia każdy z analizowanych tradycyjnych przewoźników oferuje zniżkę 90%, jednak dziecko w tej cenie biletu nie ma osobnego miejsca i podróżuje na kolanach opiekuna.
fot. mat. prasowe
Podróż samolotem z dzieckiem
W tanich liniach lotniczych najczęstszą praktyką jest stała kwota za bilet dla dziecka do dwóch lat – za bilet płaci się wtedy przykładowo 95 złotych niezależnie od trasy czy kosztu pełnego biletu. W momencie gdy dziecko osiąga lub przekracza dwa lata, osobne miejsce jest już obowiązkowe, jednak podróżni wciąż mogą cieszyć się zniżkami nawet do 75% w Lufthansie dla dzieci do dwunastego roku życia oraz 25% - w liniach LOT, Air France/KLM czy Emirates, gdzie zniżka obowiązuje do jedenastego roku życia. W takich przypadkach w tanich liniach lotniczych najpewniej obowiązywać będzie już pełna cena biletu. Nawet podróżując na najniższej taryfie dzieci poniżej drugiego roku życia upoważnione są do posiadania własnego bagażu, z ich limitami różniącymi się zależnie od linii: wybierając LOT lub Lufthansę obowiązuje limit jednej sztuki rejestrowanego bagażu do 23 kg, w liniach Air France/KLM i Emirates – dwie sztuki, w tym bagaż podręczny i rejestrowany.
W analizowanych tanich liniach lotniczych maluchy podróżujące za niepełną cenę biletu nie są uprawnione do posiadania bagażu, jednak ich opiekunowie mogą mieć ze sobą dodatkowe 5 kg podręcznego bagażu z rzeczami dla dziecka. Kolejnym udogodnieniem dla najmłodszych jest dostępne na pokładzie regularnych przewoźników menu dziecięce oraz dania dla niemowląt. Rodzice muszą jednak upewnić się, czy specjalny jadłospis obowiązuje podczas ich lotu – często taka usługa dostępna jest jedynie na lotach długodystansowych, zazwyczaj musi być też rezerwowana najpóźniej na dwadzieścia cztery godziny przed odlotem.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)