Korpo-oszuści, czyli kto?
2016-06-28 11:47
Kim jest oszust z korporacji? © twinsterphoto - Fotolia.com
Kto najczęściej dokonuje nadużyć w polskich firmach? Z najnowszej, trzeciej już edycji badania KPMG „Profil korporacyjnego oszusta” wynika, że sprawcą jest najczęściej mężczyzna pomiędzy 36 a 55 rokiem życia, obecny lub ekspracownik korporacji, która pada jego ofiarą. Okazuje się również, że - wbrew powszechnemu przekonaniu - nie jest to wcale działający na własną rękę indywidualista, ale oszust powiązany z innymi osobami, który sprytnie wykorzystuje słabe mechanizmy kontroli wewnątrz przedsiębiorstwa.
Przeczytaj także: Nadużycia i korupcja wzmagają popyt na transparentność
Kim jest oszust z korporacji?
Analiza KPMG dowodzi, że autorami nadużyć w przeważającej mierze są mężczyźni. Tak jest zarówno w Polsce, jak i na całym świecie - w naszym kraju byli oni głównymi bohaterami 87,5% przebadanych przypadków, w ujęciu globalnym odsetek ten okazał się nieco niższy i wyniósł 79%. Polscy sprawcy przestępstw gospodarczych przeważnie byli pracownikami organizacji, która padła ich ofiarą (87,5% w Polsce vs 65% globalnie). Pozostali oszuści to ekspracownicy.
Na naszym rodzimym gruncie ponad 80% sprawców to osoby pomiędzy 36 a 55 rokiem życia (na świecie 65%) ze stażem pracy od 1 do 4 lat lub powyżej 6 lat (w obu przypadkach powyżej 40%). Za 13% nadużyć w Polsce odpowiedzialne są osoby w wieku 26-35 lat.
Większość przestępców działa w zmowie
Oszust z korporacji kojarzy się nam z typem samotnika i indywidualisty, który - korzystając z własnej pomysłowości i sprytu - opracowuje misterny plan przestępstwa. Tymczasem okazuje się, że oszuści rzadko działają w pojedynkę, a dwa razy częściej w zorganizowanych grupach (75% oszustw w Polsce i 62% na świecie). W naszym kraju częściej niż na świecie osoby współpracujące w celu dokonania nadużycia są ze sobą powiązane finansowo, częściej też sprawców łączą bliskie relacje (np. więzy rodzinne, znajomość z poprzedniego miejsca pracy). Coraz częściej oszuści działają w grupach większych niż 5 osób – w skali globalnej odsetek ten wzrósł z 9% w 2010 r. do 20% w 2015 r. Działania w dużych grupach w Polsce były niemal dwukrotnie częstsze niż w małych. W ponad połowie badanych przypadków nadużyć sprawcy współpracowali z osobami zarówno z wewnątrz, jak i spoza firmy.
fot. mat. prasowe
Wiek korporacyjnego oszusta
Przedsiębiorstwa powinny zaprojektować mechanizmy przeciwdziałające występowaniu nadużyć, które uwzględniałyby zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Niewątpliwie powinny one uwzględniać ryzyko współpracy oszusta wewnątrz przedsiębiorstwa z grupą osób spoza organizacji. Istnieje wiele scenariuszy, na które przedsiębiorstwa muszą być przygotowane – mówi Agnieszka Gawrońska-Malec, dyrektor w zespole zarządzania ryzykiem nadużyć w KPMG w Polsce.
Malwersacje finansowe i nadużycia w obszarze zakupów najczęstszymi formami oszustw
Najczęstszym rodzajem oszustwa, wśród przeanalizowanych przez KPMG przypadków w skali globalnej, było przywłaszczenie i sprzeniewierzenie aktywów (47%), na które składały się głównie malwersacje finansowe oraz nadużycia w obszarze zakupów. W Polsce ten typ nadużycia stanowił aż 93,8% wszystkich przeanalizowanych przypadków. Polska zanotowała dwukrotny wzrost, w stosunku do badania z 2013, w częstotliwości występowania nadużyć związanych z kradzieżą poufnych informacji (18,8%). Natomiast mniej niż jedna piąta (18,7%) przypadków dotyczyła zjawiska korupcji.
86 spośród 750 przypadków nadużyć na całym świecie dotyczyło przestępstw, które spowodowały w przedsiębiorstwach straty powyżej 5 mln dolarów. Oszustwa te trwały dłużej w porównaniu z pozostałymi i były trudniejsze do wykrycia ze względu na wysoką pozycję sprawców w hierarchii organizacji lub z uwagi na działanie w zmowie – mówi Zbigniew Czyżewski, menedżer w zespole zarządzania ryzykiem nadużyć w KPMG w Polsce.
fot. mat. prasowe
Staż pracy korporacyjnego oszusta w organizacji, która pada jego ofiarą
Zawodzą mechanizmy kontrolne
Nadużycia najczęściej wykrywane są dopiero po kilku latach od rozpoczęcia procederu. W Polsce 43,8% oszustw korporacyjnych trwało dłużej niż 6 lat. Z badania przeprowadzonego przez KPMG wynika, że niewystarczające mechanizmy kontrolne przyczyniły się do 61% przypadków nadużyć na świecie (wzrost o 7 p.p. w porównaniu do 2013 r.), 72% w Europie i aż 81,3% w Polsce. Znajomość danego biznesu bardzo często umożliwia lub ułatwia dokonywanie przestępstw gospodarczych. W Polsce niemal dwukrotnie częściej niż na świecie sprawca wykazywał dobrą znajomość biznesu (87,5% vs 49,5%).
Przeczytaj także:
Kradzież danych osobowych: pomysły hakerów się nie kończą
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
oszuści, nadużycia w firmach, korporacje, zarządzanie ryzykiem nadużyć, przestępstwa gospodarcze, malwersacje finansowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)