Przetargi - raport V 2016
2016-06-28 14:50
Budownictwo na topie © Sondem - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2016
Dane zebrane i opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w maju 2016 roku, w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 8 tys. 647 ogłoszeń przetargowych. Po pierwszym w tym roku wzroście w kwietniu (w wysokości 25,22 proc.), w maju niestety liczba ogłaszanych postępowań w relacji rocznej znów spadła, i to aż o 11,12 procent.W maju spadki liczby ogłaszanych postępowań przetargowych w relacji rocznej odnotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach. Najmocniej zmniejszyła się liczba zamówień na dostawy towarów – spadek wyniósł aż 18,8 procent, niewiele mniejsze spadki dotknęły zamówienia na dostawy usług, gdzie zanotowano wynik -15,4 proc. rdr. Spadek w zamówieniach na prace remontowo-budowlane okazały się na tym tle symboliczny, i wyniósł zaledwie 1,6 procent.
W relacji miesięcznej – względem kwietnia 2016 roku – majowe spadki były znacznie głębsze, niż w relacji rocznej. Odnotowano je we wszystkich trzech analizowanych kategoriach zamówień. I tak w ciągu miesiąca liczba zamówień na dostawy usług spadła o 36,4 procent, liczba zamówień na wykonanie prac remontowo-budowlanych zmniejszyła się o 31,3 proc., a na dostawy towarów spadła o 35,0 procent. W efekcie całkowita liczba ogłaszanych postępowań przetargowych w ciągu miesiąca spadła o niemal 33,9 procent.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach
Majowy spadek liczby ogłaszanych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego nie oznacza jednak żadnego poważnego załamania. Spadek ten ma dużo bardziej trywialną przyczynę, której należy upatrywać w kalendarzu. Po prostu w tym roku w maju mieliśmy do czynienia z dwoma „długimi weekendami” – majówką na początku miesiąca i ruchomym świętem Bożego Ciała pod koniec miesiąca. To drugie święto najczęściej przypada jednak w czerwcu, w tym roku jednak było obchodzone w maju. W efekcie mniejsza liczba dni roboczych przełożyła się na mniejszą liczbę przetargów. Przygotowujący zamówienia urzędnicy mieli po prostu mniej czasu na sporządzenie odpowiedniej dokumentacji.
fot. mat. prasowe
Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., maj, lata 2009-2016
Niskie bezrobocie, nie ustępująca deflacja. Brexit jak tsunami?
Maj 2016 roku był dwudziestym trzecim z rzędu miesiącem, w którym ceny w relacji rocznej spadały.
Główny Urząd Statystyczny podał, że w maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,9 proc. w ujęciu rocznym i wzrosły 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym. Głównym czynnikiem wpływającym na deflację są ceny paliw, które w maju były o prawie 10 proc. niższe niż przed rokiem.
Maj był 8. z rzędu miesiącem w którym rosły ceny żywności. Gdyby nie wyższe ceny żywności deflacja w maju wyniosłaby 1,1 proc.
W maju 2016 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników) wzrosło w relacji rocznej o 4,1 procent i wyniosło 4 tys. 166,28 zł. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było natomiast wyższe o 2,8 niż rok wcześniej i wyniosło 5 mln 733,6 tys. osób.
Według ocen ministerstwa pracy, w maju stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 9,2 proc. To spadek o 0,3 pkt. proc w porównaniu do kwietnia tego roku i 1,5 pkt. proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku. Według GUS, majowe dane dotyczące bezrobocia są jeszcze lepsze - stopa bezrobocia w Polsce w maju wyniosła 9,1 proc., o 0,1 pkt. proc. mniej niż wynikało z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W końcu maja liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wynosiła 1 mln 456,9 tys. i zmniejszyła się w porównaniu do kwietnia o 4,3 proc. (czyli o 64,9 tys.). W porównaniu do maja zeszłego roku spadła natomiast o 14,4 proc. (czyli o 245,2 tys.).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)