Ruch graniczny i wydatki w I kw. 2016 r.
2016-06-30 13:15
Przeczytaj także: Ruch graniczny i wydatki w I kw. 2015 r.
Przekraczający lądową granicę Polski cudzoziemcy oraz Polacy najchętniej dokonywali zakupów w odległości do 50 km od granicy – 81,7% cudzoziemców i 67,4% Polaków, przy czym 73,8% cudzoziemców i 52,0% Polaków dokonywało zakupów w pasie do 30 km od granicy. Natomiast w odległości powyżej 100 km od granicy zakupów dokonywało 12,5% cudzoziemców i 19,5% Polaków.
Większość cudzoziemców i Polaków przekraczających lądową granicę Polski mieszkała w pasie do 50 km od granicy: w przypadku zewnętrznej granicy UE na terenie Polski – 69,4% cudzoziemców oraz 57,3% Polaków, a w przypadku wewnętrznej granicy UE – odpowiednio 71,1% i 65,9%.
Najwięcej cudzoziemców objętych badaniem dokonywało zakupów w pasie do 50 km od granicy, w przypadku zewnętrznej granicy UE na terenie Polski – 75,8% przekraczających, natomiast w przypadku granicy wewnętrznej UE – 83,1%. Z kolei odsetek Polaków dokonujących zakupów w pasie do 50 km od granicy zewnętrznej wyniósł 92,6% przekraczających, natomiast w przypadku granicy wewnętrznej – 65,5%.
Podsumowanie
Z przeprowadzonej analizy wynika, że występuje zróżnicowanie badanych zjawisk na poszczególnych rodzajach i odcinkach granicy. W I kwartale 2016 r. ok. 72% ogółu przyjazdów cudzoziemców do Polski związanych było z dokonaniem zakupów. Wyjazdy zagraniczne mieszkańców Polski dotyczyły w dużej mierze również zakupów – ok. 36% oraz wypoczynku i rekreacji – ok. 40% (z tym, że na zewnętrznej granicy lądowej UE udziały te stanowiły odpowiednio ok. 90% i ok. 2%). Zróżnicowanie rodzaju ponoszonych wydatków wiąże się ze strukturą celów w jakich respondenci wyjeżdżają za granicę. Wśród cudzoziemców wydatki poniesione w Polsce na zakup towarów stanowiły ok. 81%, a na usługi ok. 19%, natomiast wśród mieszkańców Polski wyniosły one odpowiednio ok. 44% i ok. 56%.
Wyniki prowadzonych badań zarówno wśród cudzoziemców (nierezydentów) jak i mieszkańców Polski pokazały, że największa intensywność zjawisk związanych z ruchem na granicy lądowej Polski występowała na obszarach położonych w pasie do 50 km wzdłuż granicy. Świadczy o tym między innymi wysoki odsetek osób przekraczających granicę, które ponosiły wydatki w tym pasie, jak również fakt, że mieszkańcy miejscowości zlokalizowanych na tym obszarze stanowili zdecydowaną większość wśród przekraczających granicę. Charakterystyczne też jest, że w przypadku granicy wewnętrznej na obszarze oddalonym powyżej 100 km od granicy, występuje większa intensywność zjawisk związanych z ruchem (zarówno cudzoziemców, jak i Polaków) niż w przypadku granicy zewnętrznej.
Biorąc pod uwagę granicę zewnętrzną UE, w szczególności na odcinku z Rosją, odsetek cudzoziemców dokonujących zakupów w odległości powyżej 100 km od granicy również był stosunkowo wysoki, co związane jest dodatkowo z występowaniem strefy małego ruchu granicznego specyficznej ze względu na zasięg terytorialny. Dla obszarów położonych przy zewnętrznej granicy Unii Europejskiej na terenie Polski wprowadzenie MRG było ważnym elementem ułatwiającym przekraczanie granicy.
![GUS: jak duże spadki notuje ruch graniczny? [© pixabay.com] GUS: jak duże spadki notuje ruch graniczny?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ruch-graniczny/GUS-jak-duze-spadki-notuje-ruch-graniczny-236875-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)